Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dresam patrupedele! Cainii, mai precis


16 raspunsuri la acest subiect

#11
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 10 aprilie 2016 - 12:30

Ba, te-am inteles. Si reformulez: nu tragi deloc de lesa, nici un pic:)

 

Si eu stiam ca tine inainte sa fac programul asta, dar tanti asta are alte idei. Alti antrenori fac asa cum zici tu. Ea e diferita.

 

Si cand am invatat sezi cu catelul, de ex, metoda ei era sa stai intr-un loc cu catelul de lesa si astepti pan se aseaza catelul de buna voie. Cand se aseaza, cand zici yes si ii dai recompensa.

 

Am dat un exemplu, dr toata teoria lor e bazata pe conditionarea cu yes si cu raspuns rapid atunci cand cainele face, din proprie initiatia, ce doresti tu. Berry acasa stie cum vine la mine se aseaza si se uita la mine si asteapta sa vada ce e de facut.

 

Problema e ca afara nu are aceleasi idei. In fine e adevarat ca afara nu aplic tehnicile, ca intre manusi lesa haina de iarna, cizme, vant si trecatori sunt complet necoordonata, numai recompensele nu mai am cum sa le dau.

 

Ma gandeam ca poate are cineva strategii cum sa le jonglezi pe toate, dar cred ca doar vremea buna e raspunsul, sa scap de manusi. Ca teoretic tre'sa o indop de treats ori de cate ori trece o persoana, gasca, caine veverita astfel incat ea sa fie intresata numai de mine, nu de 'distractie' dupa care sa vrea sa sara. Daca cineva se opreste si vrea sa o mangaie, la fel treats cata vreme sta cu picioarele jos.

 

Si cum cainii astia sunt sac fara fund, daca fac chestiile astea, merge bine.


Editat de Aqai, 10 aprilie 2016 - 12:31 .


#12
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 10 aprilie 2016 - 12:32

Monica revin mai tarziu cu free shaping.

#13
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 10 aprilie 2016 - 13:28

Inca ceva : comenzi negative cand spun ma refer la 'no' inlocuit cu a-a sau no jump sau off, don't pull. Teoria ei zica ca doar ignoram comportamentele nedorite si le rasplatim pe cele dorite. Acu' din tzspe mii de motive, recunosc ca nu imi iese.

#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 aprilie 2016 - 14:46

Ba, te-am inteles. Si reformulez: nu tragi deloc de lesa, nici un pic:)

 

Si eu stiam ca tine inainte sa fac programul asta, dar tanti asta are alte idei. Alti antrenori fac asa cum zici tu. Ea e diferita.

 

Si cand am invatat sezi cu catelul, de ex, metoda ei era sa stai intr-un loc cu catelul de lesa si astepti pan se aseaza catelul de buna voie. Cand se aseaza, cand zici yes si ii dai recompensa.

 

Am dat un exemplu, dr toata teoria lor e bazata pe conditionarea cu yes si cu raspuns rapid atunci cand cainele face, din proprie initiatia, ce doresti tu. Berry acasa stie cum vine la mine se aseaza si se uita la mine si asteapta sa vada ce e de facut.

 

Problema e ca afara nu are aceleasi idei. In fine e adevarat ca afara nu aplic tehnicile, ca intre manusi lesa haina de iarna, cizme, vant si trecatori sunt complet necoordonata, numai recompensele nu mai am cum sa le dau.

 

Ma gandeam ca poate are cineva strategii cum sa le jonglezi pe toate, dar cred ca doar vremea buna e raspunsul, sa scap de manusi. Ca teoretic tre'sa o indop de treats ori de cate ori trece o persoana, gasca, caine veverita astfel incat ea sa fie intresata numai de mine, nu de 'distractie' dupa care sa vrea sa sara. Daca cineva se opreste si vrea sa o mangaie, la fel treats cata vreme sta cu picioarele jos.

 

Si cum cainii astia sunt sac fara fund, daca fac chestiile astea, merge bine.

Ceea ce face doamna si tu nu se numeste dresaj  -  ce momeala. Atata timp cat exista  sau banuieste ca exista o momeala va face orice va determina obtinerea ei. Nu exista absolut nici o asociere de comanda si/sau reflex conditionat ci doar o pacaleala.

Imediat ce este satul(a) sau isi pierde interesul sau va dispare momeala nu va mai executa nimic. De aici si rezultatele mentionate de tine de afara.  [:)]



#15
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 10 aprilie 2016 - 15:01

Nici momeala nu e:) ca astepti comportamentul apoi rasplatesti:) Noah, eu nu vreau sa am o discutie in contradictoriu cu tine, takes one to know one:) Sunt multe metode de dresaj, mie imi place mult metoda asta. Probabil ia mai mult timp decat clasica, dar am vazut caini maturi dresati asa, sunt absolut impresionanti. Fac absolut tot ce trebuie cand trebuie fara comenzi de cele mai multe ori. Ajunge doar sa se uite saptanul la ei si se ajusteaza automat. Gandeste-te la service dogs pt persoane nevazatoare sau copii autisti? Sau caini de terapie.. Stapanii aia nu au cum sa dea comenzi cainelui, cainele trebuie sa recunoasca situatii si sa ia masura corecta fara comnada stapanului. Eu am inceput cu berry program clasic cum zici tu si cand am aflat de asta am renuntat si am schimbat placa

#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 aprilie 2016 - 17:05

Cainii care intra in programe speciale sunt alesi anterior. Au anumite caracteristici de rasa si psihologice bine cautate si vizate de antrenori specializati si ei. 

Da, asa este, la un moment dat este suficient sa ai contact vizual cu un caine si sa inteleaga exact daca si ce anume are / nu are voie sa faca. Dar este un drum de parcurs pana acolo de jos in sus.

Este momeala disimulata ca sa revin pe o idee pentru ca exact tu ai dat singura raspunsul. In clipa in care nu ai avut recompensa s-a prabusit totul. Si esti pusa in situatia de asteptat "numai recompensele nu mai am cum sa le dau" si ."cum cainii astia sunt sac fara fund, daca fac chestiile astea, merge bine."  

Daca nu.... nu.....

Acuma asta este opinia mea si fiecare stie mai bine ce isi doreste sa aiba.



#17
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 10 aprilie 2016 - 17:18

Da, in general labradorii, golden retriever sunt preferati pentru ca se lucreaza usor cu ei. Dar in acelasi timp se maturizeaza mai gru decat alti caini, dureaza chiar pana la 2 ani. Pe la 2 ani un labrador cu care se lucreaza consistent e considerat antrenat pe deplin. Acu la miss berry e normal sa aiba scapari si esecuri, are 6 luni de zile doar. Da' precum am zis, caini maturi antrenati pe metoda asta sunt uimitori. Am fost la o demonstratie, foarte impresionata sunt. Adevarat ca e muuuuulta munca si eu nu reusesc sa dedic 30 min in fiecare zi pt antrenament.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -