Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bun venit primilor ghiocei de 2016(9)

sarcina martie 2016 odiseea sarcinii in 40 de sap

156 raspunsuri la acest subiect

#21
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 21:29

A fost okay la pediatru, acum are 4.490gr si 56cm. Nu a pus mult in greutate dar e bine. Despre suflu sistolic a zis ca are si el, dar majoritatea copiilor au si nu e de speriat(si eu am avut), mai are si conjunctivita si am primit niste picaturi si servetele ptr ochisori. De eco am uitat complet sa intreb, am avut emotii mari ca nu stiam cum se va comporta, a plans un pic pe final dar totusi a fost cuminte.

#22
AlinaDavid13

AlinaDavid13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 21:48

mulțumim ubitele dragi...hai fti tari mai e puțin,pff ce greu va e dar câteva zile și va tineti minunile in brate va pup

#23
OnaOana

OnaOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 07:50

FloaredeCrin si eu alaptez exclusiv. Defapt multumesc lu Dumnezeu am laptic mai mult decât suficient pentru ea...stau cu tampoane de sani ca altfel ma umplu toata de lapte! Am un mare noroc ca Alexandra e un copil cuminte care doarme de pe la 6 seara pana ziua la 10-11, timp in care se trezește doar sa manance si sa o schimb. Aseară pana si la baitza ea era semiadormita :)) O forma ușoară de colici are si ea ca se vaită si se strange de burtica dar foarte rar incepe sa planga...Am încercat ieri sa o scot in curte dar se pare ca aici ar fi singura problemă...nu suporta sa fie foarte îmbrăcată asa ca statul afara nu a durat mai mult de un minut...o sa mai perseverez si astăzi sa vedem ce va fi... O zi frumoasă!

#24
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 09:33

Buna fetelor.

intru mai rar pt ca nu ma lasa piticul.. din pacate s-a invatat in brate sau sa stai langa el, asa ca atunci cand am putib timp liber incerc sa fac mancare sau ordine. Acum ce sa zic??? Incercari disperate au fost....

Al meu a luat in greutate foarte mult: 1700 gr in nici o luna. Dar sa stiti ca si manaca, mult, pana vomita, Daca nu-i dau, urla pana se invineteste... asa ca exista si reversul... Am lapte mult si consistent. Si eu mananc, dar mai ales beau... orice... (bine, nu alcool:))))

Sofalex, felicitari, sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!

promit sa raspund tuturoe asta seara! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#25
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 11:46

Buna, mamici voua cand vi s-a recomandat eco la sold? Am citit ca cel mai okay e intre 4-6luni, dar nu mai tarziu de 6 luni ca atunci nu se mai vede displazia de sold. Dar unii zic ontre 4-6 saptamani...

#26
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 12:41

Buna, mamici voua cand vi s-a recomandat eco la sold? Am citit ca cel mai okay e intre 4-6luni, dar nu mai tarziu de 6 luni ca atunci nu se mai vede displazia de sold. Dar unii zic ontre 4-6 saptamani...

Noua intre 4-6 saptamani. Asa am facut si la primul. O sa mai intreb si eu medicul de fam daca zici ca difera recomandarile.



#27
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:12

    Nasteri usoare celor care au mai ramas si bebei papaciosi,necolicosi celor care au nascut!

Multumim Dea pt noul capitol si pt urari!!! [flo2] [flo2]

 

 

Delyn, experienta imi spune ca baietii sunt mai gelosi decat fetele (din ce vad si in jur la prieteni, dar si din ce am patimit). Din fericire trece! La noi a trecu cam in 2-3 luni. Dar a fost asa de dramatic....Am ajuns si la psiholog cu el, ca eram disperati ca facuse copilul autism.........Nene psiho, s-a uitat la noi, la el si ne-a zis ca e gelos si atat! Copilul si-a schimbat persoana de atasament si s-a linistit. 

Alina, baiatul tau mare nu e mare? M-am uitat in listuta si acolo scrie 4 ani. Nu avea mai mult? Nu de alta, dar sa fiu si eu atenta la baietii mei mari sa nu am surprize. 

Hellen, ai nascut?

Edvina, eu am sling. Folosibil. O sa caut vreun link sa-ti arat. Dar nah.Fiecate vrea ce nu are. Eu as fi preferat wrap. Am vazut ca mai toti bebelusii sunt dolofani.

Iar ma simt denaturata. Al meu e o matza mica, dar are o voceeeeeeeee! Si e foarte activ si feroce. Nici nu raportez greutatea pana nu face chiar o luna! Il cantaresc maine seara, dar sigur nu trece de 3.300.  Sanatosi sa fim. Ai mei toti au luat greu in greutate. 

Colici a avut doar fetitza asa ca am uitat cum e! Cel mici a avut "doar" reflux, bun si ala........iar cu baiatul mai mare am ajuns "doar" la spital de cateva ori (ca tot trebuia sa fie ceva). Prima data la 2 luni a avut o bronsiolita severa, mai apoi pneumonie, mana rupta si operata si ultima data apendicita. 

Nici n u vreau sa ma gandesc la sling sau wrap sa-l car dupa mine in toata casa si cand fac treaba [fal]  Si al meu are o guraaaa, de foame in primul rand [alcool]

 

 

Buna fetele.

Felicitari Sofalex! Sa fiti amandoua sanatoase!

Multumim Dea pentru capitolul nou!

Io nici nu stiu ce raportez. Ca-mi doarme copilul prima data in cateva zile? Cate zile? Nici nu mai stiu. Bine......Noaptea doarme asa, iepureste (si eu si el), adica doarme cu gemete, icnituri, scremete si plansete. Tot e bine! Numai ca de 2 nopti urla in toata regula.

Una peste alta al meu e si colicos si cu reflux si rau de foame si somnoros (numai ca adoarme doar la tzitzi fara sa se hraneasca suficient!). Asa ca asta e, cum sa nu urle????? Noroc ca am 4 copilasi. Deci cunoastem si acest model de bebe. Am avut la nr 1- cum zice barbatul meu. Fii-mea a fost cel mai urlacios copil pe care-l cunosc. Pana pe la 1 an si 10 luni cand l-am nascut pe fratior. Apoi s-a potolit. Si nici geloasa nu a fost. Asta spre deosebire de fratior care a facut urat numai cand am nascut eu, in rest a fost un ingerash.

 

Cum rezisti Ghediaaaaaaaaaaaaaa?????? Eu, incetul cu incetul, clachez... oboseala... s-a obisnuiit in brate... si nu vreauuuuuuuuuuuu!! [alcool] Turbez sa stau non stop cu el in brate [ups] 

 

 

La mine pe biletul de externare avem recomandari de eco sold, cardiologie oftalmologie si cred ca si cu auzul. 

Eu as merge intai la cardio. Mi se pare ca se cam invineteste la plans. De fapt se si albastreste in jurul guritzei.........Cu eco de sold e cam controversata treaba. Cica ar fi cam multe diagnostice de displazie de unde un chin nesfarsit. Unul din baieti a avut cutele asimetrice la picioruse. Si el e perfect sanatos. Chiar si afectiunile cardiace minore ar fi frecvente. Cel mic avea un suflu sistolic destul de puternic. Se auzea si pe la 4 ani! Si ce, i-am putut face ecografie de cord? Nici gand. Doar pe la 5 ani am reusit, cand a cooperat! E sanatos. Si suflul s-a dus. 

 

Si noi avem recomandare eco la sold... cica e preventiv... La capitolul 'invinetit gurita de plans' , si fetita prietenei mele, nascuta prematur face asa si acum, cand e mare...

 

 


Iar ma simt denaturata. Al meu e o matza mica, dar are o voceeeeeeeee! Si e foarte activ si feroce. Nici nu raportez greutatea pana nu face chiar o luna! Il cantaresc maine seara, dar sigur nu trece de 3.300.  Sanatosi sa fim. Ai mei toti au luat greu in greutate. 

Colici a avut doar fetitza asa ca am uitat cum e! Cel mici a avut "doar" reflux, bun si ala........iar cu baiatul mai mare am ajuns "doar" la spital de cateva ori (ca tot trebuia sa fie ceva). Prima data la 2 luni a avut o bronsiolita severa, mai apoi pneumonie, mana rupta si operata si ultima data apendicita. 

 

 

O sa recupereze el, fii fara grija [flo2]  Al nmeu a luat excelent in greutate, dar vomita la greu si face taaare urat cand ii este foame... si la fel ca la frate-sau, tb sa fiu la dispozitia lui non stop. L-am lasat cu mama si am prins-o cu el pe picioare.. il legana [fri]  Nu mai vreau asa ceva si pt al doilea copil [alcool]



#28
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:14

Buna, mamici voua cand vi s-a recomandat eco la sold? Am citit ca cel mai okay e intre 4-6luni, dar nu mai tarziu de 6 luni ca atunci nu se mai vede displazia de sold. Dar unii zic ontre 4-6 saptamani...

 

Da, ni s-a recomandat la externare. eu cred ca totul e un mare 'fass"...



#29
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:17

Bun găsit în căsuța noua! Sper ca aici o sa dau și eu vestea marelui eveniment!  [flo2]

N.am timp sa nasc de atâtea telefoane  [:-)))]

Sunt așa frumoase preocupările voastre plâns,  alăptat,  colici, pediatru.. De mă duce în depresive faptul ca nu fac și eu parte din club  [batcap]

În general sunt bine doar noaptea mă ia o tristețe inexplicabila mi se îneacă toate bărcile și corăbiile cu care defilez ziua. Am fost ieri în parc 2 ore m.am confruntată cu priviri, aluzii, replici,  întrebări. .Am venit obosita aaa! 

 Bine te-am gasit!!

Hellen, lasa lumea sa vorbesca, ce altceva ar putea face???? O sa vina si vremea voastra!! N-ai de ce sa fi trista; va fi si bine si minunat si greu si... ai sa vezi [flo2] [flo2] [flo2]



#30
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:22

papă toată ziua Ghedia seara are program fain slavă domnului 3-4 ore așa îs odihnita pt celălalt...pediatra cică să ii fac program da nu știe ce spune cum sa țin un copil de 1 lună flămând ca nu a trecut ora pff el papă doar san așa că e cât vrea si când vrea.Și a meu doarme bine dacă e afară și e plimbat

[pk] [pk] [pk]  Asa imi place si mie: sa manance la cerere, nu la ora [alcool]

Pup piticul frumusel si dulce!!

 

 

...eu era sa fac depredepresie in ultima perioada de sarcina, toata lumea ma suna sa ma intrebe daca am nascut iar mama la fiecare juma de ora, imi tot zicea sa ma duc sa ma internez ca pe vremea ei nu se nastea la 40 de sapt si ca doar iepele tin atat sarcina:)))

 

 

Hai ca m-ai distrat rau pe ziua de azi: tare maica-ta!!! [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))]  auzi, nu se nastea la 40 pe vremea ei.. doar iepele!! [:-)))] [:-)))]

 

 

Delyn, dacă îți zic câte telefoane primesc pffff acum am fost afară și aceleași "tot n-ai născut? ?" 

Acum le-am zis ca nu mai vreau am fost și m.am cusut ca îmi place cu burta  [:-)))]

Le.am zis sa nu.mi mai ureze naștere ușoară ci naștere rapida  [:-)))]

Daaa..depresia ma Paște  [batcap]

 

 

[flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]





Etichetat si cu sarcina, martie 2016, odiseea sarcinii in 40 de sap

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -