Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

1.Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.


35 raspunsuri la acest subiect

#21
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 02:22

acealasi lucru l-am spus si eu...in primul mesaj.

 

oamenii au tendinta de a-si imagina un dumnezeu dupa propriile dorinte, neccesitati...cand de fapt Dumnezeu este unic...si pe care noi nu-l putem schimba.

atunci cand ii oferi lui dumnezeu gelozia care e parte umana   nu stiu cum e unic.


Editat de a_alinta, 24 martie 2016 - 02:26 .


#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 02:36

noi suntem facuti dupa chipul lui Dumnezeu, nu Dumnezeu dupa chipul nostru....deci multe din ce noi consideram parte umana...nu neaparat este...d.ar depinde la ce ne referim

 

multe din  aceste caracteristici...nu neaparat sunt negative...deci depinde cum /unde sunt folosite...depinde de context.

 

Dumenzeu uraste...dar uraste pacatul

Dumnezeu iubeste...El este Iubire

Dumnezeu este jelos...pe idols, cand noi ne "oferim" altui dumnezeu....



#23
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 02:46

noi suntem facuti dupa chipul lui Dumnezeu, nu Dumnezeu dupa chipul nostru....deci multe din ce noi consideram parte umana...nu neaparat este...d.ar depinde la ce ne referim

 

multe din  aceste caracteristici...nu neaparat sunt negative...deci depinde cum /unde sunt folosite...depinde de context.

 

Dumenzeu uraste...dar uraste pacatul

Dumnezeu iubeste...El este Iubire

Dumnezeu este jelos...pe idols, cand noi ne "oferim" altui dumnezeu....

gelozia e parte umana. ura e parte umana  iubirea din pacate nu e parte umana, acolo apare dumnezeu.


Editat de a_alinta, 24 martie 2016 - 02:48 .


#24
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 18:04

"Toate le credeti, toate le cercetati, tineti ce este bun."-Ap.Pavel. Chiar un preot staret care a tinut predica intr-o duminica exact pe asta a batut moneda, pe cunoastere.Ne-a indemnat sa citim cat mai mult, sa cercetam noi, sa punem intrebari, sa studiem din cat mai multe domenii si doar prin cunoastere vom intelege mai bine ce este credinta si ne vom apropia de Dumnezeu.

Cat despre subiectul in sine, cred ca alinta are dreptate, trebuie intai sa Il cunoastem pe adevaratul Dumnezeu, asa cum s-a relevat El insusi in Evanghelii,in scrierile apostolilor, in scrierile Sfintilor Parinti.Sa iti faci o imagine despre Dumnezeu bazata doar pe propria imaginatie si pe cum ti-ar conveni  sa fie Dumnezeu, inseamna de fapt sa te inchini altui Dumnezeu. 

sau il vom lasa pe dumnezeu sa se apropie de noi.

 

nu noi ne putem apropia de el, dumnezeu este un cuvant pana la urma, trebuie doar sa fim deschisi spre cunoastere  pentru a-l  intelege . dincolo de dogme, religii si cuvinte.



#25
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 21:55

sau il vom lasa pe dumnezeu sa se apropie de noi.

 

nu noi ne putem apropia de el, dumnezeu este un cuvant pana la urma, trebuie doar sa fim deschisi spre cunoastere  pentru a-l  intelege . dincolo de dogme, religii si cuvinte.

Eu cred ca noi trebuie sa ne apropiem de El, pentru ca El este mereu langa noi, dar de multe ori nu il "vedem", nu vrem sa Il vedem sau pur si simplu ne imaginam ca El este asa cum ne este noua mai comod, fara sa facem niciun efort. Si cum nicio relatie nu se poate construi cu adevarat fara efort de ambele parti, nici relatia cu Dumnezeu nu poate fi una reala, daca noi doar asteptam ca Dumnezeu sa faca tot si noi nimic, ca stie El ce avem noi nevoie. Cum nu putem construi o relatie cu sotul, parintii, copiii  de la distanta, fara sa vorbim cu ei. fara sa facem lucruri care le sunt pe placul lor, la fel e si cu Dumnezeu. Din moment ce sunt atatea informatii lasate in Biblie, in scrierile Apostolilor, ale Sfintilor Parinti despre ce trebuie sa facem ca sa avem o relatie reala cu Dumnezeu, nu vad de ce trebuie sa mai inventam noi roata o data. Iar religiile tocmai datorita acestei nevoi a omului de a se apropia de Dumnezeu si implicit de cei cu aceeasi dorinta au aparut. Mi-e foarte greu sa cred ca , daca exista credinta cu adevarat in sufletul omului, ea nu izvoraste si in afara si nu se reflecta si in faptele si gesturile lui. Pana la urma, toti cei pomeniti in Biblie sunt legati de mersul la Templu si intr-un fel sau altul de apartenenta la un grup.Daca sfintii parinti Ioachim si Ana, Elisabeta si Zaharia, parintii sf Ioan Botezatorul, Fecioara Maria si Insusi Iisus au mers la templu sa se roage, de ce am crede noi ca suntem mai deosebiti si nu mai avem nevoie de religie, biserica, nimic, ca nu mai trebuie sa facem niciun efort, ca vine Dumnezeu la noi? Dumnezeu respecta liberul arbitru si nu vine nechemat, asteapta sa Ii cerem ajutorul , sa facem noi un pas in directia Lui si El va face 10 pasi in directia noastra.Si Dumnezeu nu e doar un cuvant, e mult mai mult de atat, iar sa incercam sa Il reducem la intelegerea noastra umana si atat, inseamna sa ne departam cu buna stiinta de El. 



#26
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 22:00

acealasi lucru l-am spus si eu...in primul mesaj.

 

oamenii au tendinta de a-si imagina un dumnezeu dupa propriile dorinte, neccesitati...cand de fapt Dumnezeu este unic...si pe care noi nu-l putem schimba.

Si sunt perfect de acord cu asta.Tocmai de aceea am si reluat mesajul.



#27
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 martie 2016 - 22:55

Eu cred ca noi trebuie sa ne apropiem de El, pentru ca El este mereu langa noi, dar de multe ori nu il "vedem", nu vrem sa Il vedem sau pur si simplu ne imaginam ca El este asa cum ne este noua mai comod, fara sa facem niciun efort. Si cum nicio relatie nu se poate construi cu adevarat fara efort de ambele parti, nici relatia cu Dumnezeu nu poate fi una reala, daca noi doar asteptam ca Dumnezeu sa faca tot si noi nimic, ca stie El ce avem noi nevoie. Cum nu putem construi o relatie cu sotul, parintii, copiii  de la distanta, fara sa vorbim cu ei. fara sa facem lucruri care le sunt pe placul lor, la fel e si cu Dumnezeu. Din moment ce sunt atatea informatii lasate in Biblie, in scrierile Apostolilor, ale Sfintilor Parinti despre ce trebuie sa facem ca sa avem o relatie reala cu Dumnezeu, nu vad de ce trebuie sa mai inventam noi roata o data. Iar religiile tocmai datorita acestei nevoi a omului de a se apropia de Dumnezeu si implicit de cei cu aceeasi dorinta au aparut. Mi-e foarte greu sa cred ca , daca exista credinta cu adevarat in sufletul omului, ea nu izvoraste si in afara si nu se reflecta si in faptele si gesturile lui. Pana la urma, toti cei pomeniti in Biblie sunt legati de mersul la Templu si intr-un fel sau altul de apartenenta la un grup.Daca sfintii parinti Ioachim si Ana, Elisabeta si Zaharia, parintii sf Ioan Botezatorul, Fecioara Maria si Insusi Iisus au mers la templu sa se roage, de ce am crede noi ca suntem mai deosebiti si nu mai avem nevoie de religie, biserica, nimic, ca nu mai trebuie sa facem niciun efort, ca vine Dumnezeu la noi? Dumnezeu respecta liberul arbitru si nu vine nechemat, asteapta sa Ii cerem ajutorul , sa facem noi un pas in directia Lui si El va face 10 pasi in directia noastra.Si Dumnezeu nu e doar un cuvant, e mult mai mult de atat, iar sa incercam sa Il reducem la intelegerea noastra umana si atat, inseamna sa ne departam cu buna stiinta de El. 

exact ce am spus si eu, dumnezeu e in tot ce  ne inconjoara, e aproape de noi in permanenta numai ca noi trebuie sa il permitem sa se manifeste.    

 

nu ai cum sa te apropii de ceva ce exista deja in jurul tau, e un nonsens.

 

 daca ii oferim lui  dumnezeu "calitati"umane ca si gelozia inseamna ca nu stim ce inseamna numele de dumnezeu.


Editat de a_alinta, 25 martie 2016 - 22:57 .


#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 26 martie 2016 - 01:13

noi nu oferim calitati umane lui Dumnezeu...acestea sunt calitatile cu care ni s-a  descoperit, s-a descris El insusi  in Biblie... 

 

iar acum ca o parte din crestini e in pragul Pastelui, credinta in Dumnezeul adevarat, in jertfa Domnului Isus este ceea ce ne defineste.

 

nu putem sa ne numim crestini fara a crede in Domnul Isus, in jerfa  suprema pentru spalarea pacatelor noastre, in invierea dupa 3 zile si in speranta la viata eternal care ne-o ofera .


Editat de michelle-usa, 26 martie 2016 - 01:15 .


#29
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 martie 2016 - 01:28

depinde cu ce ochi  citesti biblia si ce viziune ai in ceea ce  transmite isus.

 

ma retrag din discutie  dar sunt curioasa  sa vad ce ai studiat tu 15 ani pentru ca ma gandesc ca de aceea ai deschis acest subiect de doua ori.



#30
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 martie 2016 - 01:30

noi nu oferim calitati umane lui Dumnezeu...acestea sunt calitatile cu care ni s-a  descoperit, s-a descris El insusi  in Biblie... 

 

iar acum ca o parte din crestini e in pragul Pastelui, credinta in Dumnezeul adevarat, in jertfa Domnului Isus este ceea ce ne defineste.

 

nu putem sa ne numim crestini fara a crede in Domnul Isus, in jerfa  suprema pentru spalarea pacatelor noastre, in invierea dupa 3 zile si in speranta la viata eternal care ne-o ofera .

nu ma pot abtine, de ce nu toti crestinii sunt in pragul pastelui?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -