Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu stiu cum sa reactionez...


13 raspunsuri la acest subiect

#1
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 17:44

Buna ziua!
 
O prietena m-a indrumat catre sait-ul dumneavoastra, in timp ce ii relatam intamplarea ce a avut loc la gradinita baietelului meu. Voi incerca sa o prezint si aici cat mai succint, cu rugamintea de a ma sprijini putin in ceea ce priveste atitudinea cea mai potrivita pe care sa o adopt in continuare.
Asadar, povestea a inceput cu o nepotrivire care mi s-a parut ca a existat intre meniul zilnic afisat la intrarea in gradinita si ceea ce baietelul meu mi-a relatat ca a avut in farfurie. Acest lucru s-a mai intamplat de cateva ori ( adica in special la felul 2 unde ba lipsea carnita, ba era inlocuita garnitura afisata cu piure, ba ambele...).
In ziua respectiva am plecat acasa si nu am mai dat mare importanta intamplarii, insa a doua zi am intrat in vorba cu ingrijitoarea baietelului meu chiar in timp ce citeam meniul pentru ziua urmatoare. Cu acest prilej, am intrebat-o daca cu o zi in urma au avut piure sau orez; bineinteles a raspuns ca a avut ce scrie acolo si ca pot intreba si celelalte colege ale ei ( celelalte ingrijitoare). I-am zis doar ca baietelul meu in general nu minte, cu atat mai putin in legatura cu mancarea si ca daca nu corespunde meniul afisat nu e in regula deloc.
Apoi am plecat, insa cand l-am luat pe baietel dupa-amiaza, l-am intrebat cum s-a purtat ingrijitoarea cu el si mi-a spus ca urat. L-am intrebat cum adica urat? Si mi-a zis ca a venit la el la masa, a tipat la el, l-a certat, l-a acuzat ca minte si i-a spus ca e suparata pe el (de fata cu ceilalti copii). Si apoi a inceput sa se invinovateasca, spunand ca din greseala a mintit, ca in loc de piure a avut orez si carnita o mancase deja.
Copilul a plans si nu l-a impacat nimeni, iar educatoarea a tinut isonul ingrijitoarei. Cand mi-a relatat aceste lucruri, m-a rugat sa nu ii spun ingrijitoarei pentru ca ii este frica ca tipa iar la el. (mi-a spus acest lucru soptit desi eram pe drum) Apoi a zis ca nu vrea sa mai vorbeasca.
L-am mai intrebat ce culoare avea orezul lui si mi-a zis ca galben deschis. I-am preparat acasa piure si salata de varza, si mi-a zis ca "orezul" acela nu ii place, decat varza. (lui nu ii place de fel piureul).
Cam asta e povestea...Una dintre povesti...
Eu intentionez sa am o discutie cu ingrijitoarea, referitor la atitudinea fata de copil;  insa ma tem pentru cum ar putea sa se comporte in continuare cu el.
Este vorba despre Gradinita 67, sector 3.

 



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 21:03

Ce-as face eu?

As merge frumusel si as vorbi cu ingrijitoarea. I-as spune ca eu si tatal copilului stim cuvant cu cuvant toata discutia intimidatoare pe care a avut-o ea cu copilul nostru. I-as spune ca nu de la copil stim si ca daca are o imaginatie bogata poate sa-si inchipuie ea de unde.  [:)]  Asa o poate banui pe educatoare si pe viitor va fi mai reticenta in a se alia cu ea, sau poate sa-si inchipuie ca i-ati inregistrat convorbirile. E o practica din ce in ce mai intalnita si cred ca-i fuge repede mintea la asta. 

As ameninta-o asa voalat, sa vada ca-i bai daca se pune cu noi si cat sa inteleaga ca trebuie sa se comporte frumos cu copilul nostru.

Discutia cu educatoarea o voi avea alta data, dupa ce se mai linistesc putin apele.

Iar in legatura cu mancarea, eu as mai urmari o perioada acest aspect. Este posibil ca mancarea de la gradinita sa nu arate si sa aiba aceeasi consistenta ca mancarea gatita acasa de tine, astfel copilul sa faca confuzii. Si la mine fii-mea spunea ca supa cu galusti pe care o fac eu nu e supa cu galusti, ca supa de la gradinita e galbena si are cartofi la fundul farfuriei  [:)] . Eventual, la sfarsitul programului, cand imi imbrac copilul, as initia o discutie si cu alti copii sa vad ei ce spun ca au mancat la pranz.

 

Daca totusi meniul afisat nu corespunde cu ceea ce primesc copiii, asta e o discutie pe care trebuie s-o porti cu conducerea unitatii, nu cu ingrijitoarea.

 

PS: Legat de titlul ales de tine...actioneaza, nu reactiona!  [:)]


Editat de mianda, 10 februarie 2016 - 21:07 .


#3
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 00:01

Mianda, iti multumesc tare mult pt.raspuns. Ma ajuta f mult sa stiu ca si alte persoane ar lua atitudine in locul meu. Si eu am in minte sa ii spun ceva asemanator ingrijitoarei; singurul aspect ar fi sa vb pe un ton categoric nu agresiv. Adica ma tem putin sa nu ma ia valul...valul nervilor...

In fine...

Doamne ajuta!



#4
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 11:10

eu as vorbi direct cu directoarea. pana la urma schimbarea meniului dansa este responsabila. daca nu stie e cu atat mai grav. apoi faci reclamatie scrisa tot la directoare pt ingrijitoare. la noi la gradi la a 3-a reclamatie scrisa au dat afara o astfel de persoana. Dar clar as vorbi cu directoarea cu mentiunea a ce a zis mianda..ca stiti cuvant cu cavant amenintarea.

 

I-auzi ...cum adica educatoarei sa ii fie frica de ingrijitoare...dar ce e ingrijitoarea?Eventual la inca un astfel de eveniment sa soliciti sa schimbe ingrijitoarea de la grupa



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 11:20

pasul 1. discuti cu ingrijitoarea si ii pui in vedere ca nu mai tolerezi un astfel de comportament fata de copilul tau, si ca la urmatorul incident similar, ii faci reclamatie scrisa, peste tot pe unde se poate.

pasul 2. acelasi lucru cu educatoarea.

pasul 3. discuti si cu directoarea, ii aduci la cunostinta situatia.

 

in fiecare dintre aceste discutii spui ferm ca da, este posibil ca si copilul tau sa fi gresit atunci cand a spus ce a mancat, ca e usor pentru ei sa confunde felurile de mancare sau sa nu-si aminteasca exact ce au papat.

si accentuezi faptul ca NU posibila nerespectare a meniului te-a pus in situatia de a discuta cu ele, ci modul in care ingrijitoarea si educatoarea s-au purtat cu copilul tau.

nu meniul e problema (principala), ci comportamentul celor doua.

ca nu s-o respecta meniul, ca se mai "fura" din portiile copiilor, e alta discutie si problema, pe care nu poti s-o ridici daca nu ai dovezi concrete.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 12:36

Eu as proceda asa:

As vorbi cu educatoarea, facand usor pe nestiutoarea si rugand-o sa-mi povesteasca despre incidentul care a avut loc intre copil si ingrijitoare.

 

Ca sa vezi cam cum inclina balanta educatoarea. Daca are 2 educatoare vorbesti si cu cealalta indiferent daca a luat sau nu parte la incident.

 

In functie de ce as afla de la educatoare  m-as duce la directoare si as ruga-o sa vobeasca cu ingrijitoarea si sa-i explice ca nu este calificata sa-i faca educatie copilului tau si daca are ceva de spus cu privire la un comportament oarecare trebuie sa vorbeasca cu tine si numai cu tine sau prin educator si niciodata cu direct cu copilul tau.

 

Parerea mea este ca in faza asta nu ai de ce sa stai de vorba cu ingrijitoarea.



#7
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 14:48

Dragi mamici, conteaza foarte mult pentru mine toate sugestiile voastre; sunt foarte emotionata si am mare nevoie sa ma hotarasc cum voi actiona marti cand il duc din nou la gradinita. Trebuie sa ma hotarasc pe cine abordez mai intai si in ce fel. Oarecum, vacanta a fost in avantajul meu pt.ca am avut timp sa cer niste pareri, sa ma mai calmez, sa il mai intreb unele lucruri despre cum se desfasoara lucrurile acolo... Ce e drept, aspectul acesta legat de mancare a ramas in plan secund si e adevarat ca atitudinea de intimidare la adresa lui m-a deranjat teribil. Mi se pare buna ideea cu reclamatia facuta in scris; nu ma gandeam la asta si imi tot faceam griji ce pasi sa urmez in caz ca se repeta.... Ma gandesc sa vorbesc cu ingrijitoarea pt. inceput totusi; apoi vreau sa ii aduc la cunostinta si directoarei pentru ca e firesc sa stie ce se intampla...Insa ma gandesc si la faptul ca e posibil sa nu dau de directoare la orice ora si ar putea trece mai mult timp. Iar eu simt nevoia sa iau atitudine mai repede. Doamne ajuta!

#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 19:58

Un lucru trebuie sa-ti fie clar.Nimeni,dar nimeni nu trebuie sa tipe la copilul tau.

 

Or fi fiind ele mari si tari acolo,dar iti terorizeaza copilul.Tu trebuie sa spui sus si tare ca u permiti nimanui sa tipe la copilul tau si sa-l terorizeze si ca o sa iei masuri daca semai intampla sau daca puiul tau mai vine si spune ca ingrijitoarea tipa la el.

 

Toate astea ferm si tare.E o mafie curata pe acolo....trei sferturi din ce s-ar folosi la gatit merg la ele...din sfertul ramas se lungeste mancarea.

 

Nu-i problema de mancare...eu in gradinita si acum la after platesc degeaba mancarea.Eva manca rar sau acum mananca si mai rar...asta e.lasa ca mananca acasa...nu e cine stie ce.

problema e tipatul.



#9
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 21:36

Da, mada, ai dreptate. Nu mancarea ma intereseaza acum, ci atitudinea ingrijitoarei. Sunt foarte necajita dar si emotionata pentru ca trebuie neaparat sa intervin.Furia m-ar putea face agresiva si nu imi doresc asta. Vreau sa fiu categorica si sa obtin ceea ce imi propun: sa nu se repete. Cu toate ca ar putea de exemplu sa inceapa sa il ignore si nici asta nu vreau...Am mare nevoie de suport si va multumesc tuturor! Referitor la ceea ce efectiv au in farfurie nu vreau neaparat sa fac mare caz, desi intentionez sa afle cat mai multi. Am auzit insa si pareri de genul: "stiai unde il duci, unde il inscrii"... Cum ar veni,la stat trebuie musai sa te astepti la tot ce e mai rau si sa iti asumi...Nu mi se pare firesc...Dumnezeu sa ne ajute!

#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 13 februarie 2016 - 17:12

lasa ca nici la particular nu e mai bine...atrage-le atentia ca nu au voie si nici un drept sa tipe la copil.Cu furia am si eu o problema...sa fereasca sfantul sa se ia cineva de copilul meu...ca nu garantez ce pateste respectivul..dar in ultimul timp obosesc sa ma infurii.Prefer sa rezolv situatia cu vorbe.CIvilizat dar sa nu ramana dubiu.Gandeste-te la puiul tau.


Editat de eumada, 13 februarie 2016 - 18:49 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -