Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Martisoare de 2016 (6)

sarcina martie 2016

498 raspunsuri la acest subiect

#241
Ariana111

Ariana111

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 13 februarie 2016 - 22:00

E greubde prevazut cum va fi deoarece imi doresc sa nu fortez mana bebelusului..sa vina cand vrea el..asa ca nasterea naturala ar fi ok.. Apoi ma gandesc ca ar fi bine sa nu vina prea tarziu totusi penru ca nu mai rezist Azi am fost afara si cu greu m am intors acasa. E uimitor!! Nu o sa pot sa mai stau prea mult in picioare timpul care a mai ramas..de aceea ma rog intens ca bebele aa imi doreasca sa vina mai repede.

#242
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 13 februarie 2016 - 22:11

E grea nasterea naturala.. dar si cezariana.... Cand ma gandesc ca va trebui iar sa suport  injectia aia nenororcita - rahi-, sonda urinara (ooo, e groaznica si faci si infectie dupa), operatia in sine, doamne fereste - complicatiile care pot aparea.... 



#243
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 13 februarie 2016 - 22:15

Ooof, iar am cazut in starea de depresie pt ca mi-e rau [alcool] AM o stare de voma incomensurabila, ma doare stomacul rau, ma dor oasele, capul, mainile, sanii [alcool]  am contractii si dureroase si nedureroase, bebe ma apasa pe vezica si am niste intepaturi [alcool] groaznice, ma si loveste foarte tare, am duc la toaleta din cinci in cinci minute....

 

Mi-e dor de o zi in care sa ma simt bine, de fapt sa nu simt nici o durere sau stare de discomfort!!!


Editat de mamiy, 13 februarie 2016 - 22:16 .


#244
Ariana111

Ariana111

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 13 februarie 2016 - 22:50

Hai Mamyi , curaj, nu le baga in seama. Maine te vei simti mai bine:*

#245
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 13 februarie 2016 - 22:52

Ariana, la nașterea naturala copilul muncește mult ca sa se nască.  La mine când au inceput contracțiile dureroase mă plângeam moasei ca exact când am contracția atunci se mișcă și bebe tare și mi-a explicat ca el știe ce se întâmplă și când simte contracția se împinge și el cu putere spre ieșire  [flo2]

Deci nașterea  naturala este meritul amandurora.

Cat despre energia de a împinge, când a ieșit capul copilului, am împins atât de lung în timp ce moașă striga "tine, tine, tine!!!" Încât mă gândeam și eu de unde mai pot și Cum de nu am rămas fără aer...Atunci am avut impresia despre corpul meu ca s-a dezintegrat..Apoi au ieșit umerașii și gatttaaaa mândria și fericirea m-au inundat! [flo2]  [flo2]

Nu te gândi la energie pentru ca o sa te întrebi și tu de unde a izvorât atâta! 



#246
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 14 februarie 2016 - 08:10

Buna dimineata.

Ank, bine ai venit. Scrie repede 5 sau 10 mesaje sa nu mai fi moderata si fetele vor putea sa vada ceea ce postezi in timp real.

Mamiy, cu alaptatul eu sunt categoria 3. Nu a fost usor, nu a fost natural, dar am reusit. 

Legat de nastere, din ce stiu si vad in jurul nostru. Nu or sa va lase doctorii sa ajungeti in starea de epuizare in asa fel in care sa nu mai puteti impinge sau naste. Idem, daca o sa dureze mult pe dureri intense, inseamna ca o sa fie timp de o epidurala care sa mai ia din dureri. Repet ce stiu din studii, desi clar Hellen a nascut si mai usor si mai iute decat era de asteptat: la prima nastere travaliul dureaza in medie 15 ore, iar expulzia 80 de minute. Vazand ce vad in jur, eu estimez ca toate femeile care trec de media asta, la noi in tara ajung la cezariana! Pentru ca cele pe care le stiu si care au nascut natural, au avut nasteri relativ rapide, cateva ore travaliul si pana in 60 de minute expulzia. Mama imi povesteste ca eu m-am nascut greu, cu forcepsul, pe uscat, dupa o noapte de chin. O noapte or fi 12 ore, nu 15. Si eu sunt primul copil. Parerea mea e ca toata cheia e rabdarea de a lasa lucrurile sa se desfasoare de la sine, apoi increderea in propriile forte, in organism si-n medici. Si evident e nevoie si de noroc si de ajutorul naturii, fiindca lucrurile nu merg intotdeauna cum ne-am dori. 

Cand ma vad cum sunt acum, ma ia ameteala. La a 2-a sarcina, la 40 de saptamani conduceam, urcam scarile si mergeam in parc cu copilul de 1 an si ceva, doar doar. La control mergeam cu metroul fix ca sa mai urc si cobor niste scari. Si cu toate astea nu a fost sa fie. S-a declansat nasterea la aproape 42 de saptamani, am stat in travaliu 3 nopti si 3 zile si l-am nascut fix la 42 de saptamani, dar prin cezariana. 

Acum ma tarasc ca un melc si numar zilele. 



#247
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 14 februarie 2016 - 09:17

Natural sau cezariana, vreau nasc odata [alcool]

M-am trezit de dimineata cu niste contractii.. minunate [alcool]



#248
OnaOana

OnaOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 14 februarie 2016 - 10:08

Neatza. Și eu sunt pro naștere naturala si alaptat... am speranța ca asa va fi pentru ca pe mine mă sperie groaznic bisturiul :))

#249
tadiana

tadiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 14 februarie 2016 - 11:09

Dragele mele, noi am ajuns la 36s1zi,Ii multumim Domnului! Va pup pe toate si va doresc multa sanatate!!!

#250
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 14 februarie 2016 - 11:22

Dragele mele, noi am ajuns la 36s1zi,Ii multumim Domnului! Va pup pe toate si va doresc multa sanatate!!!

 

 

 

Multuimim la fel!!!!

Si noi tot 36 si o zi!:)))





Etichetat si cu sarcina, martie 2016

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -