Sari la conținut

Sari la conținut


Avort spontan sau menstrual


11 raspunsuri la acest subiect

#1
GeaniJ

GeaniJ
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 februarie 2016 - 17:12

 Buna ziua!

Sunt foarte nelinistita si va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu niste sfaturi...

Luna trecuta, ianuarie 2015 am inceput sa am anumite simptome de sarcina (greturi, sani tensionati, insomnie...)..nu eram sigura cu privinta la sarcina asa ca am asteptat CM-ul.

Ciclul menstrual intr-adevar mi-a intarziat o saptamana luna aceasta..Mi-a venit totusi acum doua zile cu dureri greu de suportat, abdomenul il simteam umflat si intarit..am eliminat cheaguri..iar a doua zi dimineata am constatat ca am eliminat o bucata de carne de aproximatic 2-3 cm...Durerile, ce-i drept sau ameliorat semnificativ dupa aceea.

  Este oare vorba de un avort spontan?? Sunt ingrijorata...

 



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 februarie 2016 - 22:18

s/ar putea dar simtomele avute de tine nu sunt neaparat simptomele unei sarcini. le am si eu intermitent. iar o saptamana de intarziere nu inseamna nimic.

 

de ce esti ingrijorata?



#3
GeaniJ

GeaniJ
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 februarie 2016 - 22:53

  Eu acele simptome nu le-am mai avut in acest fel...Adica, atunci cand au inceput sa apara, nici macar nu eram in perioada menstruatiei...

  Sunt bulversata si probabil nu ma exprim tocmai bine.

 

  In cursul lunii decembrie am avut cateva contacte sexuale neprotejate cu logodnicul meu. Amandoi ne dorim un copil.

Tocmai de aceea, simptomele descrise mai sus au fost pentru mine ca o confirmare a sarcinii.

 M-a ingrijorat tocmai "bucata de carne" care, in mod clar, cheag nu era...Ma simt demoralizata si nu stiu ce ar trebui sa fac, daca este necesar un control ....Multumesc mult pentru raspuns!

 



#4
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 09:37

  Eu acele simptome nu le-am mai avut in acest fel...Adica, atunci cand au inceput sa apara, nici macar nu eram in perioada menstruatiei...

  Sunt bulversata si probabil nu ma exprim tocmai bine.

 

  In cursul lunii decembrie am avut cateva contacte sexuale neprotejate cu logodnicul meu. Amandoi ne dorim un copil.

Tocmai de aceea, simptomele descrise mai sus au fost pentru mine ca o confirmare a sarcinii.

 M-a ingrijorat tocmai "bucata de carne" care, in mod clar, cheag nu era...Ma simt demoralizata si nu stiu ce ar trebui sa fac, daca este necesar un control ....Multumesc mult pentru raspuns!

 

GeaniJ, eu am trecut printr-un avort spontan - en fin, era sarcina biochimica. Dar tu cum stii ca ai fost insarcinata? Ai avut intarziere 1 saptamana: ai facut un beta hcg (care detecteaza sarcini micute) sau macar un pipi test; daca nu, cam greu sa stii exact, daca ai avut avort menstrual la control sau la eco nu se vede, pt ca vorbim de o sarcina micuta.

 Deci, la intrzieri beta sau pipitest, si te lamuresti.



#5
GeaniJ

GeaniJ
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 12:30

GeaniJ, eu am trecut printr-un avort spontan - en fin, era sarcina biochimica. Dar tu cum stii ca ai fost insarcinata? Ai avut intarziere 1 saptamana: ai facut un beta hcg (care detecteaza sarcini micute) sau macar un pipi test; daca nu, cam greu sa stii exact, daca ai avut avort menstrual la control sau la eco nu se vede, pt ca vorbim de o sarcina micuta. Deci, la intrzieri beta sau pipitest, si te lamuresti.

 

   Da...am facut un "pipi test" barza, dupa doua zile de intatziere. A doua liniuta a aparut dupa mai bine de 5 minute foarte vag..si mi s-a spus sa il repet peste o saptamana pentru o mai buna precizie, caci se poate sa fie inca prea micuta sarcina...



#6
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 12:54

   Da...am facut un "pipi test" barza, dupa doua zile de intatziere. A doua liniuta a aparut dupa mai bine de 5 minute foarte vag..si mi s-a spus sa il repet peste o saptamana pentru o mai buna precizie, caci se poate sa fie inca prea micuta sarcina...

 

Si dr nu te-a trimis la beta??? Daca a iesit barza, beta ti-ar fi zis exact ce si cum. Si la mine a fost sarcina micuta, insa am putut urmari perfect evolutia ei prin beta din 2 in 2 zile.



#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 13:01

25% fin sarcini se termina printr un avort menstrual, care e dar de defectele genetice. Sanatate si bafta data viitoare.

#8
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 13:04

Si dr nu te-a trimis la beta??? Daca a iesit barza, beta ti-ar fi zis exact ce si cum. Si la mine a fost sarcina micuta, insa am putut urmari perfect evolutia ei prin beta din 2 in 2 zile si am avut tratament de sustinere. Atat eu cat si dr meu am facut tot ce s-a putut pt ea, se pare ca oprirea ei s-a datorat defectelor genetice (asa cum a zis si Mcoca mai jos), dar pt orice eventualitate voi face si analizele de trombofilie. 

 

 

Editez: sarcina este confirmata doar de beta hcg.



#9
GeaniJ

GeaniJ
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 16:55

  Va multumesc din suflet pentru raspunsuri ! Sa va spun sincer...eu nu am putut merge la control sau discuta cu un medic, doar cu o farmacista..

Pentru ca, situatia mea este putin mai dificila. Parintii nu ar fi fost de acord sa ma "impovarez" cu un copil pana nu as fi termimat o facultate.

  Eu mi-am dorit bebele. Si ma simt vinovata de pierderea lui..Ma intreb..se poate sa il fi pierdut si din cauza efortului fizic, a ridicaturilor? Din cauza faptului ca nu le-am spus alor mei nu am fost scutita de munca...

  Regret..Si imi doresc din tot sufletul sa nu se repete!

 



#10
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 17:38

Editez: sarcina este confirmata doar de beta hcg.

Eeeeh, sa nu exageram. Sarcina se confirma bine mersi prin teste de urina si apoi ecografie.

 

Daca nu iese testul clar il mai repeti peste 1 zi sau 2. Mie una mi-e groaza de luat sange.

 

Revin: ce vreau sa spun e ca daca nu te stii bolnava sau cu probleme de fertilitate nu trebuie sa-ti suprainvestighezi sarcina si sa ajungi sa faci din asta o obsesie. Sarcina e un lucru natural, unele sarcini se pierd, altele se tin, in timpul sarcinii muncim, calatorim, gatim, facem dragoste, ingrijim copiii mai mari daca ii avem, ne vedem de viata noasta cat de mult putem.


Editat de lavi02, 04 februarie 2016 - 21:55 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -