Sari la conținut

Sari la conținut


De ce ati ales nasterea naturala?

nastere naturala nastere vaginala nastere

31 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 13:55

Tot mai des si mai insistent - gravidutele sunt convinse sa aleaga pentru o nastere prin cezariana.

Nu as vrea sa facem o dezbatere despre ce tip de nastere este mai buna. In mod cert ma refer la gravidutele care ar putea alege nasterea naturala (pentru ca nu au motive medicale pentru o nastere prin cezariana) insa... pana la urma aleg nasterea prin cezariana.

 

Aici la DC sunt atat de multe mamici care au nascut prin nastere vaginala (naturala).

Haideti sa amintim si sa spunem motivele: De ce ati ales nasterea naturala?

Ar putea fi un punct serios de reper pentru gravidutele care balanseaza intre diverse optiuni ....

 

incep eu.

Am ales nasterea naturala pentru ca sunt convinsa ca natura ne-a pregatit pe toate pentru acest fel de nastere. Iubesc tot ce este natural si sunt convinsa acest tip de nastere este cea mai potrivita pentru nasterea unui copil. Am fost convinsa ca pot si ca va fi bine - inca din prima clipa. Ma ingrozeste orice interventie chirugicala.

 

Mamici - care au nascut natural - voi de ce ati ales asta?

(va rog fara eterna contrazicere a celor care au ales sau a fost nevoie de nastere cezariana)

 

aveti cuvantul  [flo2]



#2
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 14:29

si eu sunt pro nastere naturala. ieri cand am mers la eco am deschis acest subiect cu medicul si mi-am exprimat dorinta ca vreau sa nasc natural.  consider ca am toate motivele sa nasc natural - am doar 27 de ani, sarcina decurge bine pana acum, nu am interdictii medicale, plus ca nasterea naturala ajuta corpul sa se refaca mai repede dupa aceea.



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 16:08

Mirela corecteaza titlul.

 

 

Sterge te rog mesajul asta. E off topic.


Editat de Letitia1, 31 ianuarie 2016 - 18:41 .


#4
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 16:09

Pentru ca am putut. Eram tanara, sanatoasa, copilul era in pozitia corecta...



#5
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 16:16

Pentru ca in Franta nu te intreaba nimeni. Fara contraindicatii medicale nu se face cezariana. Punct.



#6
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 16:24

Pentru ca au inceput contractiile cu 2 zile inainte de cezariana programata. Cu alte cuvinte, n-am prea avut de ales. Totul a decurs foarte bine, ceea ce m-a facut sa ma gandesc ca indicatile medicale pentru cezariana sunt uneori relative.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 16:26

bravo, ma bucura raspunsurile voastre si mai vrem astfel de raspunsuri transante pe care le vom pune intr-un articol DC.

 

[flo]



#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 17:34

Eu nu sunt convinsa ca natura ne-a pregatit pe toate pentru acest tip de nastere. Din pacate, exista multe cazuri de "longest labor" care suna... cumplit. Multumita progreselor medicinei, in astfel de cazuri pot fi salvati si mama, si copilul, ceea ce nu se putea in alte vremuri.

 

Am ales sa nasc natural pentru ca nu concepeam altfel. Nici de durerile tipice nu mi-a fost teama. Insa as fi vrut sa nu intervina medicul prin epiziotomie. Zona respectiva a ramas extrem de sensibila. Recomand tuturor mamicilor sa efectueze exercitii de tonifiere musculara in cazul in care sufera o epiziotomie. Recuperarea a fost extrem de usoara.

 

Daca s-ar fi stabilit semne de suferinta fetala, nu m-as fi opus cezarienei.



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 17:36

Mai recomand si consultarea unui medic bun pentru stabilirea istoricului mamei. Unele probleme de sanatate sunt tratate superficial de catre medici si pot genera urmari mai tarziu, chiar si dupa ani de la nastere.



#10
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 31 ianuarie 2016 - 19:42

Scriu pentru ca mi se pare gresit pusa problema in acest subiect. Este normal sa nasti vaginal. Ca si cum ati intreba: de ce leii mananca oameni cand ii prind prin savana? Ca asta e in firea lucrurilor. Sigur ca sunt si lei care se imprietenesc cu oamenii, dar aia este exceptia, nu regula. Eu as intreba mai degraba de ce aleg femeile si doctorii (separat sau impreuna) sa faca operatie cezariana atunci cand nu este cazul. In cate cazuri teama de durere este motivul, sau teama ca nu vor face fata, si in cate sunt 'incurajate' de medic. Dar va fi nevoie de multa toleranta si bun simt pentru a nu transforma subiectul in camp de batalie.

 

Eu am facut cezariana. De doua ori, desi a doua oara speram la VBAC. In ambele cazuri nu a fost o recomandare FERMA de cezariana, ci o insistenta a medicului (2 diferite) pana la a mi se spune la prima fetita: 'eu plec din Bucuresti incepand cu data X. Daca intri in travaliu pana atunci nasti cu mine, daca nu, te duci la camera de garda' - asta desi discutasem de la inceput ca nu pleaca (am nascut in mai, nu prea e sezon de concedii). Prostia mea ca nu am zis 'pa si la revedere'. La a doua, cu explicatii medicale ceva mai intemeiate si pentru ca nu ma urmarise in sarcina (am ajuns la ea in saptamana 33-34), ma asteptam ca asta va recomanda.





Etichetat si cu nastere naturala, nastere vaginala, nastere

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -