Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Octombrie 2016 (Bobocei de Octombrie 2016)

sarcina gravida bobocei octombrie 2016

294 raspunsuri la acest subiect

#111
Suerte

Suerte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 09:33

White_Daisy, maine voi primi rezultatele pentru refacerea analizei care mi-a iesit prost, iar in principiu, in cursul zilei de joi voi primi rezultatul de la cariotip. Geneticienii mi-au spus ca este posibil ca in cazul Sindromului Down mozaical, in care nu toate celulele sunt afectate, rezultatul de la cariotip sa fie unul bun, desi copilul este bolnav.

Este foarte greu sa iau o decizie. Chiar ma gandeam ce varianta voi alege in situatia in care nu coincid rezultatele. De aceea, incerc sa fac doua verificari suplimentare, cu rezultate cat mai rapide. 

La Nifty nu cred ca voi primi rezultatul in timp util. 

In Austria mi-au spus ca nu e cazul sa repet amniocenteza mai devreme de 2 saptamani, fiind riscuri mari si ma vor contacta azi in vederea prelevarii de sange pentru testul IEE. Imi vor da rezultatul in 24 ore de la transmiterea probei. Mi-au spus ca ar avea aceeasi precizie ca si amniocenteza, insa eu nu am gasit informatii despre acest test.

 

IA2007, ieri am fost la biserica si am discutat cu duhovnicul meu si cu alti doi preoti. Am fost sfatuita sa tin cont de sfatul medicilor in aceasta situatie si cand iau decizia sa ma gandesc la cei doi copii pe care ii am...Ma simt oribil. Fara sa vreau, mi-am amintit textul studiat in clasele mici "Puiul" de Al. Bratescu Voinesti(daca nu ma inseala memoria), in care nu am inteles niciodata decizia de a sacrifica puiul bolnav pentru a salva vietile puilor sanatosi si la varsta copilariei decizia mi s-a parut nedreapta.

Astazi ma simt eu pusa in situatia de a lua o decizie pe care nu mi-as fi dorit niciodata sa o iau. 

 

Medicul care imi urmareste sarcina mi-a spus ca nici nu se pune problema pastrarii, iar vineri cand am fost la spital mi s-a propus sa raman internata. O comisie de 3 medici s-a intrunit ad-hoc si mi s-a comunicat ca fata de rezultatul de la amniocenteza, se recomanda intreruperea sarcinii. Din ce am inteles, fata de varsta sarcinii, este nevoie ca o comisie sa aprobe o astfel de procedura. Am refuzat sa ma internez vineri, in lipsa unui rezultat final la amniocenteza...



#112
IA2007

IA2007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 09:58

Suerte, daca nu as fi fost insarcinata (fiind si primul copil, obtinut atat de greu) ti-as fi propus sa-l nasti si eu il adoptam. Dar asa...nu as putea avea grija de amandoi.

 

Eu lucrez intr-un spital pt recuperare neuropsihomotorie pt copii, si vad atatea cazuri cu tot felul de deficiente. Fiecare copil este pretios pt mama lui, cu toata durerea din suflet. 

Unii au fost din sarcini normale dar au ramas tetraplegici datorita unei suferinte la nastere; altii au avut tot felul de accidente la felurite varste; ce ar trebui sa faca mamele lor? sa-i omoare, caci treaba nu a mers conform planului de a avea un copil sanantos? eu zic un nu hotarat. 

 

Orice avort este o crima cu premeditare, indiferent de momentul efectuarii lui.

Nu vreau sa crezi ca sunt indiferenta fata de suferinta ta; caci nu sunt. Cum nu sunt indiferenta fata de suferinta mamelor si copilasilor de la noi din spital. Dar ti-am dat sfatul pe care l-am considerat cel mai bun (si este si modul in care as proceda eu daca as fi in situatia ta).



#113
White_Daisy

White_Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 10:37

Suerte, eu inteleg perfect ce spui si ce ti-a zis duhovnicul tau.

Noi cei care avem deja unul sau mai multi copii trebuie sa-i luam si pe ei in calcul cand luam astfel de hotarari. 

Trebuie sa ne gandim cum o astfel de hotarare va influenta si viata lor.

Asa cum spui este fix ca-n "Puiul" de Al. Bratescu Voinesti.

Noi nu ne putem gandi numai la noi sau la viitorul copil, ci si la cei pe care deja ii avem.

Eu sunt in general impotriva avortului, pentru mine este o crima, insa in cazurile astea nu mai sunt asa vehementa.

Poate multe mame ma vor condamna insa eu si sotul meu am hotarat dinainte de a face amniocenteza ca nu vom aduce pe lume un copil cu probleme, pentru ca nu avem dreptul sa-l condamnam la chin si pe copilul pe care deja il avem.



#114
White_Daisy

White_Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 18:57

Suerte cum mai ești?

Ai primit rezultatele la analiza din Austria? 

Când le vei primi?

Îți țin pumnii și mă rog pt tine si bebelușa să fiți bine.  [flo2]



#115
Minimeorhe

Minimeorhe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 10:44

Suerte multa putere si tie si sotului! Doamne Doamne sa va ajute sa luati cea mai buna decizie pentru voi! Sigur El va ajuta! 

 

Eu nu am mai postat de ceva vreme.  [:)] Dar suntem bine, conform ultimul eco am crescut cum trebuia. In data de 6 avem morfologia de sem 2, ar trebui sa am 20 de sapt. Sper sa fie toate in regula pentru ca abia astept sa-mi vad minunea din nou!

 

Va pup!  [flo2]



#116
Suerte

Suerte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 15:17

Buna, Cel tarziu marti voi rezultatele investigatiilor.Am facut si a doua amniocenteza. S-au dus probele la 2 laboratoare. Asadar, voi avea rezultatele de la 3 laboratoare,in total. Daca se confirma problema, am decis impreuna cu sotul meu sa intrerup sarcina.

#117
Suerte

Suerte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 15:17

Buna, Cel tarziu marti voi rezultatele investigatiilor.Am facut si a doua amniocenteza. S-au dus probele la 2 laboratoare. Asadar, voi avea rezultatele de la 3 laboratoare,in total. Daca se confirma problema, am decis impreuna cu sotul meu sa intrerup sarcina.

#118
Suerte

Suerte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 15:17

Buna, Cel tarziu marti voi rezultatele investigatiilor.Am facut si a doua amniocenteza. S-au dus probele la 2 laboratoare. Asadar, voi avea rezultatele de la 3 laboratoare,in total. Daca se confirma problema, am decis impreuna cu sotul meu sa intrerup sarcina.

#119
White_Daisy

White_Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 27 mai 2016 - 21:11

Suerte mă rog pentru tine să fie totul bine. 

[flo2]



#120
White_Daisy

White_Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 16:34

Suerte ai primit rezultatele?





Etichetat si cu sarcina, gravida, bobocei, octombrie 2016

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -