Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mafia olimpiadelor


67 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 11:36

Ok Capcaunul. Eu vorbesc din afara, nu m-am lovit de astfel de chestiuni.

 

La romana punctajul pentru un eseu de exemplu e discutabil si poate genera diferente.  La romana e vorba de talent, de capacitatea elevului de a folosi limba romana cat mai metaforic etc  si de cat de cirtic e un profesor.

Si eu ii inteleg pe profesorii corectori si de ce apar  diferente.

 

Dar la matematica unde nu e loc de interpretare e altceva.



#12
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 13:41

De acord, la română e destul de mult subiectivism în interpretare.

Dar chiar şi aşa există o limită a subiectivismului; sunt bareme, scheme, tipare, ar trebui să existe cât de cât o coerenţă între profesori.

Când colo, uite aici caz real, acum vreo trei ani:

La faza pe municipiu X obţine aproape 100 puncte, din 120. Baremul era pe la 100 şi ceva, şanse de calificare la naţională. Face contestaţie şi ... crezi, nu crezi, ăsta-i adevărul, obţine sub 50 de puncte. Adică o depunctare de jumătate din barem !!! Sună a pedeapsă, nu alta.

 

La matematică "distractive" sunt salturile inexplicabile ale unora de la zero sau aproape zero la maxim pe o problemă. Sunt câteva persoane care au beneficiat de aceste salturi de mai multe ori; întâmplător bineînţeles numele lor rezonează. Cum explici tu că iniţial doi profesori i-au dat 0 sau 1, iar după două zile alţi doi profesori îl fericesc fiecare cu câte un 7 (maxim per problemă)?

Există şi reversul medaliei. Copii cu punctaj maxim, care au contestat toată lucrarea (de fraieri, căci puteau să conteste doar unele subiecte) şi s-au trezit că la problema la care iniţial au obţinut 7 puncte, după contestaţie au luat zero sau cel mult 1-2. Evident, numele lor nu spune nimic. Au cerut şi ei un pic de dreptate şi li s-a dat peste bot; cam asta se vede privind listele cu rezultate şi văzându-le feţele plouate sau înlăcrimate.


Editat de capcaunul, 24 ianuarie 2016 - 13:48 .


#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 13:57

Poate copilul venise cu o solutie care nu era in barem, in prima faza profesorii n-au inteles-o si nu au stat sa o inteleaga, dar apoi, la contestatie, si-au dat seama ca era bine.

 

Miza, pe langa cea a profesorului este prestigiul si recunoasterea de care se bucura elevul de pe urma pasiuni, a muncii si a inteligentei sale. Pe vremea mea, acum 20-25 de ani nu era "cu pile" sau cel putin nu am stiut eu de ele, nu erau la un nivel la care sa se perturbe in mod serios clasamentele. Olimpiadele nationale si taberele  cu care erau recompensati premiantii (erau 2, una de iarna si una de vara) au fost si o ocazie de a cunoaste mai bine copii cu aceeasi pasiune cu tine, de a lega prietenii. Te intalneai an de an la olimpiada nationala, tabere si concursuri  cu cam aceiasi copii din diferite colturi ale tarii, mai ales in tabere eram mereu cam aceiasi :). Cu unii am ramas prieteni pana acum.



#14
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 16:55

 Pe vremea mea, acum 20-25 de ani nu era "cu pile" sau cel putin nu am stiut eu de ele, nu erau la un nivel la care sa se perturbe in mod serios clasamentele.

Pe vremea mea, insemnand tot acum 20 de ani, era fix la fel ca acum. Aveai profesorul la corectura, te calificai la nationala, nu, erai furat in fata. La fizica imi amintesc pentru ca nu se calificase cine trebuie s-a dat baraj (singurul an), proba practica. De unde evident s-a calificat exact cel care intrase in baraj pe ultimul loc. Fiul unei directoare de scoala generala, ea insasi profesoara de fizica. Intamplator? Nu mai prinsese loc nici la mate, nici la info si s-a gasit locul si pentru el. Si mai am zeci de povesti.  Una de la sotul meu. Trebuia sa mearga sa dea un baraj in resedinta de judet si l-au anuntat un liceu si o ora. Ajunge acolo, venit de la gara, nimic. Se hotarase schimbarea liceului cu o seara inainte si pe el nu-l anuntase nimeni. A ajuns intr-un final unde trebuia si bineinteles ca nu a primit timp suplimentar de lucru. Daca nici asta nu e mafie....



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 17:10

Dar... sunt premii asa de mari la olimpiadele astea? Nu înțeleg care este miza pana la urma? Portofoliul elevului?

Da, sunt concursuri de prestigiu. Iar miza poate fi foarte mare. Ca intrarea la facultati foarte bune si burse la universitati de prestigiu din strainatate,

Pe baza unor rezultate la olimpiade - poti intra la Harvard, Cambridge sau alte superuniversitati. Iar asta e o chestie foarte MARE.



#16
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 17:26

Da, sunt concursuri de prestigiu. Iar miza poate fi foarte mare. Ca intrarea la facultati foarte bune si burse la universitati de prestigiu din strainatate,

Pe baza unor rezultate la olimpiade - poti intra la Harvard, Cambridge sau alte superuniversitati. Iar asta e o chestie foarte MARE.

 

Cei care castiga olimpiade pe pile, nu vor face fata la universitatile de top, unde pretentiile ii vor depasi, cu siguranta. Se pacalesc singuri cei care tin neaparat sa castige olimpiade, fara sa fi invatat, cu adevarat, la acel nivel. 



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 18:07

Alizee, sigur dar asta e deja alta discutie.



#18
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 18:12

Nu stiu daca este o alta discutie. Daca este atat de vizibil ca exista o mafie a olimpiadelor, ar trebui boicotate, prin neprezentarea altor concurenti. Nu au decat sa castige "ambitiosii"; ramane de vazut si ce vor castiga, pe viitor.



#19
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 06:07

Da, sunt concursuri de prestigiu. Iar miza poate fi foarte mare. Ca intrarea la facultati foarte bune si burse la universitati de prestigiu din strainatate,

Pe baza unor rezultate la olimpiade - poti intra la Harvard, Cambridge sau alte superuniversitati. Iar asta e o chestie foarte MARE.

 

chiar daca castigi olimpiade tot nu scapi de interviu, dar, da, ai sanse foarte mari sa fii invitat la interviu. Acolo se vede daca ai fost olimpic adevarat sau unul pilos....



#20
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 09:20

Problema aici nu e daca Harvard accepta sau nu pilosii pentru ca toti stim ca ei vor fi respinsi acolo, problema este pana cand Ministerul Invatamantului din Romania va mai accepta aceste "portite" prin care sa se strecoare si pilosii printre cei ce cu adevarat merita?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -