Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 125


500 raspunsuri la acest subiect

#21
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 12:46

Arina suprefactul nu stiu daca se gaseste,pt primul am gasit un mesaj vechi in care spune ca Primolut ar fii echivalentul http://comunitate.de...a-34/?p=1480209 Dar poti intreba la clinica ce echivalente ai putea lua din Ro sau o varianta ar mai fii sa-ti trimita de acolo sau sa faci comanda pe farmaexpress(dar aici cred ca ai nevoie de reteta)


#22
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 12:52

Multumesc Dea! De cand mi-ai dat linkul, nu ma mai opresc din citit :), desi am crezut ca am citit tot pana acum. 

am sa incerc sa iau din Ro ce gasesc Puregon, Pregnavit si Pregnyl iar de afara restul: Suprefact, aprednisol, zithromax si primosiston. Sunt mai scumpe in Austria nedicamentele? 

Incep sa-mi caut cazarea in Austria, as vrea sa stau 2 zile si dupa ET.

La wellborn ce tratament ati primit? (Cine e cu FIV-ul acolo)



#23
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 13:02

   Suprefact gasesti sigur si-n Ungaria(daca mergi cu masina si treci pe acolo),de restul nu stiu.Oricum in Ungaria erau mai ieftine ca la noi.Este un topic vechi dar tot de aici de pe DC :))).Spor la citit!



#24
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 13:38

Buna ArinaR! Am fost la o primă consultație la Bolintineanu, la Wellborn. Mi- ar face EPP, inhibare Antagonist din ciclul precedent. Pauză de Antagonist când vine menstruația. Stimulare Gonal sau Puregon și spre final adauga puțin LH și din nou inhibarea cu Antagonist. Nu știu încă dozele, dar a zis ca merge pe doze mici si medii la AMH mic.


Editat de Marushelu37, 23 ianuarie 2016 - 13:38 .


#25
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 16:53

Pentru babutele [flo2] melehttp://m.medicalxpre...beneficial.html



#26
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 20:52

Andrew din pacate pe natural inca nu am reusit nimic, am tot prestat dar degeaba si inca am 38 ani, deci ceva sanse mai mari. Sincer sa spun intrucat acum 1 an, dupa vreo 6 luni de incercari nereusite am facut AMH care iesise mic mic 0,1, doctorul m-a trimis direct la FIV nu am mai facut nicio investigatie (din afara de HSG care mi-a confirmat ca ambele trompe sunt permeabile) ca sa stiu exact daca am sanse pe natural (nu stiu sigur daca ovulez, daca lichidul cervical este fertil, stiu doar ca trompele sunt permeabile si spermograma lui e ok). Eu am tot sperat luna de luna, dar nimic. 

 

Referitor la intralipid nu imi fac probleme ca nu voi gasi o asistenta sa mi-l faca, credema ca si daca nu as gasi as fi in stare sa il fac eu, numai sa stiu ca am incercat si asta. O sa iau si prograf care am vazut ca a ajutat si la dellya si la ruxandra. Bineinteles ca voi face si nk din uter luna viitoare, dar chiar si daca acestea ies ok sunt dispusa sa fac si intralipidul si sa iau si prograful. Macar sa stiu ca le-am incercat pe toate. O sa fac si glicemia, colesterolul si trigliceridele (mersi DEA) pentru linistea mea. Cu toate ca nk din sange au iesit ok (6%) eu nu raceam deloc, am reusit in iarna asta dupa medrolul luat la cel de-al doilea FIV. 

Am citit de mult experienta Samirei si stiu ca ea a avut probleme destul de grave dupa FIV,  dar sper ca in cele din urma sa isi fi indeplinit visul!

 

Multumesc mult Andrew si Dea!

Saptamana viitoare ma vad si cu Tayfun si Arici, si sunt tare curioasa sa vad ce imi propun si ce sanse imi dau.

Va pup! Un weekend minuet sa aveti!



#27
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 23 ianuarie 2016 - 22:42

Acum cativa ani, eram la Dr. Uscatescu, asteptam sa ne vina randul acolo la Fundeni. Am intrat in vorba cu o gravida care ne-a spus ca avea AMH  0.1 si nu ovula. 

 

A primit tratament de stimulare ca parte a pregatirii pentru fiv. A functionat asa de bine ca a ramas gravida natural chiar inainte de fiv.

 

Nu cunosc mai multe detalii, dar in mod clar la ea singura problema era lipsa ovulatiei. Parca sa zic ca totusi avea 28 de ani, dar nu mai stiu sigur.

 

Daca nu se poate si nu se poate cu material propriu, poate te decizi sa dai o sansa la viata unor ovule donate.



#28
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 01:30

Andrew m am gandit si la donate dar am zis anul asta sa mai incerc cu ale mele. Eu am facut 2 fiv uri si ambele cu PK care este destul de conservator. Ma gandeam ca poate la turci sau cehi reusesc sa obtin intralipid, prograf etc. O sa mai fac maxim 2 fiv uri cu ovulele mele si asta pentru ca si PK mi a dat ceva sanse avand in vedere ca embrionii de ziua 3 s au dezvoltat bine si erau de calitate buna. Am vazut ca la donate reusesc si fetele de 45 ani care au endometru bun, dar nu te gandi ca o sa aman atat de mult. Daca anul asta nu reusesc cu ale mele la inceputul anului voi trece la ovule donate, nu tin la materialul meu genetic. 

 

Referitor la ovulatie luna asta am incercat faza cu temperatura si cu observarea lichidului seminal si eu zic ca sunt toate semnele de ovulatie, dar luna viitoare o sa merg la doctor sa vedem si ecografic ce se intampla. Am citit si toate cartea lui Toni Weschler si chiar mi a parut interesanta. Si apropo in tineretile mele pe la 21-22 ani am obtinuta o sarcina naturala si tot cu el (este singurul meu partener, avem 21 de ani de cand suntem impreuna, din liceu  [fal] ) dupa care m am protejat tot timpul.



#29
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 10:18

   Neatza lume!

   M3ry eu nu m-as baza pe lichid,e un indice,dar nu cel mai corect.V-am mai spus ca de cand am inceput sa iau estrogeni am inceput sa ovulez din nou,dar chiar s-a intamplat sa merg la eco des si chiar daca aveam lichid,nu ovulam de fiecare data.Corpul se pregatea dar probabil nu era suficient LH ca sa ajunga foliculul la maturitate si sa se sparga.Oricum perseverenta e mama reusitei...si daca foliculul ajunge la 18mm se poate ajuta cu un ovitrelle,important e sa ai si contact in preajma ovulatiei ca sa fie prezenti gigeii acolo cand outul o ia la vale.

   Duminica faina dragelor!



#30
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 12:07

Pai banuiesc ca sarcina aia din tinerete a fost terminata prin chiuretaj.

Chiuretajul produce in unele cazuri probleme care genereaza infertilitate.

Statistic cam 1/4 din chiuretaje produc sinechii. Riscul e cu atat mai mare cu cat sarcina e mai mare iar racaiala mai abraziva.

Sotia mea a patit asa in 2010 cand s-a oprit din evolutie pe la 10 saptamani iar noi am descoperit sinechia abia dupa vreo 18 luni cand am convins-o sa facem niste investigatii.

Dr. Marinescu ne-a trimis direct la histerosalpingografie unde medicul a reusit cu foarte mare greutate si durere sa bage lichidul de contrast.

Asta din cauza sinechiei care bloca accesul lichidului.
Partial sinechia banuim ca s-a desprins atunci, debridarea completa fiind facuta ulterior de Dr. Marinescu prin histeroscopie operatorie.

Chiar si intr-o discutie cu dansul, ne spunea ca e de parere ca in foarte multe cazuri de fiv-uri nereusite cu embrioni de calitate, problema este la implantare si din acest motiv dansul considera ca o histeroscopie de control pentru pregatirea temeinica a terenului ar reduce mult din rata de esec a fiv-urilor.

Cumnatul meu a patit ceva similar cu prima lui sotie... sarcina nedorita, erau prea tineri, chiuretaj... apoi dupa cativa ani cand si-au dorit copii... ciuciu.
Au mers la Dr.Marinescu care a descoperit un rest de tesut ramas in urma chiuretajului, acest rest fiind responsabil de esecul de implantare... pur si simplu tesutul ala statea in drumul ovulelor fecundate. Dupa debridare au facut doua fete care in curand vor termina liceul.

Ecografia nu este suficienta pentru a vedea ce este in interiorul uterului. Histeroscopia facuta de cineva priceput cu multa experienta e incomparabil mai utila.

Chiar si o colega de-a sotiei a descoperit la histeroscopie ca avea o infectie in uter iar dupa tratamentul cu antibiotice are o fetita. Desi avea simptome inca din tinerete (dureri crunte la menstruatie, atat de crunte incat doctorii i-au prescris anticonceptionale pe care le-a luat ani de zile pentru ca o scapau de dureri). Asta inseamna ca durerea era produsa de eliminarea endometrului la menstruatie. Lipsa endometrului indusa de anticonceptionale o scapa de durere. De ce ar provoca durere cresterea endometrului ? Pai daca se extinde prin alte parti decat in uter, atunci provoaca dureri (endometrioza).

Totusi citind pe net, una alta, am descoperit cateva lucruri care m-au indemnat sa-i sugerez histeroscopia:

1. infertilitate;
2. dureri crunte la menstruatie care trec cu anticonceptionale (un indiciu destul de clar al posibilitatii existentei unei endometrioze);
3. Rata destul de crescuta a prezentei endometriozei printre femei, mai ales in prezenta durerilor menstruale crunte ce pot fi controlate cu anticonceptionale.

A insistat pe langa Dr.Albu sa-i faca histeroscopie si a descoperit endometrita care este de fapt o infectie si se poate trata cu antibiotice, spre deosebire de endometrioza care poate fi mult mai nasoala si fara prea multe optiuni de tratament.

Inainte facuse vreo 6 IA si se pregatea de fiv-uri. Nici unui doctor nu-i trecuse prin cap sa bage o camera video in uter sa vada care-i treaba acolo. Chiar si Dr.Albu nu a vrut initial sa-i faca histeroscopie considerand ca nu sunt indicii. A facut-o doar ca sa scape de gura colegei... daca n-o facea banuiesc ca inca mai cotiza la fiv-uri si acum.

Matusa mea, in tinerete, a facut un chiuretaj, si n-a mai ramas gravida niciodata. Pe atunci nu existau tehnicile si expertiza disponibile azi. Pe vremea aia era ilegal chiuretajul iar metodele de realizare extrem de periculoase si paguboase.

Editat de AndrewD, 24 ianuarie 2016 - 12:29 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -