Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2016 (Dovlecei deSeptembrie 2016)

bravida sarcina septembrie 2016 mamici

473 raspunsuri la acest subiect

#371
IrinaAnia

IrinaAnia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 iulie 2016 - 09:33

Am fost si noi ieri la control...si ginecologic si ecografic, Bebelina e bine, are 1.600 kg (din ce-am inteles e inalta), avem 29 sapt si 5 zile. Sa speram ca iese totul ok la cultura. In rest, ne-am apucat de cumparaturi, in weekend incepe renovarea (eu bineinteles plec de acasa) si probabil va urma o perioada mai aglomerata. Dr mi-a spus ca voi naste in jurul datei de 20 sept...acum ramane de vazut cum se prezinta situatia mai aproape de termen.



#372
MarianaBoedin

MarianaBoedin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 25 iulie 2016 - 16:53

buna fetelor,

 

ma bucur ca sunteti toate bine, eu nu v-am mai urmarit de ceva vreme deoarece mi se pare atat de greoi sa tot intru in forum (mai usor pe Facebook:))

 

am vazut mai devreme ceva post in care se mentiona balsamul de rufe: medicii nu recomanda folosirea lui atunci cand e vb de nou nascuti, am auzit de la mai multe persoane.

 

voi cum suportati caldurile? eu nu prea bine, mi se face rau. In rest.. ma umflu, deja am pus rezerve destul de consistente..



#373
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 25 iulie 2016 - 20:18

am vazut mai devreme ceva post in care se mentiona balsamul de rufe: medicii nu recomanda folosirea lui atunci cand e vb de nou nascuti, am auzit de la mai multe persoane

 

 

Medicii nici la adulti nu recomanda utilizarea a prea multor chimicale, mai ales persoanelor cu piele sensibila. Eu când am inceput sa am probleme cu ranile mele, am fost intrebata imediat daca am schimbat balsamul sau detergentul. Abia dupa m-au intrebat de alimentatie, alergi sau alte chestii.

Asa ca da, mare atentie la balsam si detergent pentru ca pot provoca alergii, iar bebelusii au pielea tare sensibila.



#374
Iri37

Iri37
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 26 iulie 2016 - 12:03

Buna mamici, am avut control acum doua saptamani, bebe are 1.400 kg, m-am ingrasat mult, am plecat de la 60 kg si acum am 78 kg, picioarele mi s-au umflat, burta e mare, toata lumea ma intreaba daca mai am putin si nasc , cand le spun ca mai am doua luni, ma intreaba daca sunt doi, in rest ma simt bine, greoaie, voi cum sunteti?



#375
Iri37

Iri37
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 26 iulie 2016 - 12:09



A si mai voiam sa va intreb ceva....voi v-ati calculat aproximativ data conceperii? Daca da, "bate" cu ce v-a spus doctorul?

Stiu ca data conceperii este la 2 saptamani dupa data de la care calculeaza medicii varsta gestationala.

 

La mine de exemplu, nu cred  ca data conceperii este cea data de medic, ci cu o saptamana mai devreme, ceea ce inseamna ca DPN nu ar mai fi 29.09, ci 22.09. In plus, la toate ecografele mi s-a spus ca dupa masuratori, e cu o saptamana mai mare, ceea ce confirma calculul meu [:)] (sunt dinaia tipicara care isi noteaza totul, asa ca stiu sigur data conceperii [alcool] )

Eroarea zic eu ca provine de la faptul ca ciclul meu nu era de 21 de zile, ci de mai putin.

 

Sper c nu v-am bagat de tot in ceata cu intrebarile si explicatiile mele [smulgpar]

Buna, nici la mine nu se prea potriveste, mie mi-a spus ca pe 30 septembrie e termenul,  ultima menstruatie mi-a venit pe 02.01.2016, dupa masuratori si bebele meu e mai mare cu o saptamana, pana la urma care e termenul?


Editat de Iri37, 26 iulie 2016 - 12:30 .


#376
innaa

innaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 02 august 2016 - 16:26

Buna, nici la mine nu se prea potriveste, mie mi-a spus ca pe 30 septembrie e termenul,  ultima menstruatie mi-a venit pe 02.01.2016, dupa masuratori si bebele meu e mai mare cu o saptamana, pana la urma care e termenul?

Salutare!

Vezi ca gasesti online calculatoare de sarcina, unde selectezi ultima menstruatie si numarul de zile obisnuit la tine al CM, si iti calculeaza automat. Mie spre exemplu imi venea cm mai mai mare de 21 de zile, iar medicii cand fac calculul nu mai intreaba, fac calculul la standardul de 21 de zile. Sau exista si posibilitatea ca bebe sa fie mai dezvoltat decat in statistici. [:)]

 

Noi am fost ultima data la control la 30 de saptamani si 4 zile si deja avea 1930 g, abia astept eco de vineri, sa vedem cum stam [:)]



#377
innaa

innaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 02 august 2016 - 16:26

Eu tot mai am o intrebare...stiti cat de necesara este o burtiera dupa nasterea prin cezariana? E musai? Ajuta?



#378
innaa

innaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 02 august 2016 - 16:30

Si mai am una!! [:-)))]

Credeti ca se merita sa investesc intr-o cadita ergonomica sau cu suport pentru bebe si cu termometru ( care cea mai ieftina ajunge pe la 60 lei online) sau sa perg pe o cadita clasica, pe care am gasit-o pe Emag si cu 15 lei?

Ce parere aveti?



#379
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 02 august 2016 - 17:39

Innaa, din experienta îți spun că se merita sa ai o centură după naștere. Eu am purtat după cezariană si burta s-a retras foarte frumos. Îți spun un pont, nu mi-am luat o centură din aia speciala si scumpa, există unele centuri mult mai ieftine care la fel își fac treaba. Despre cădița, ce sa zic, depinde de comoditatea ta, eu am folosit fără probleme una foarte ieftina. Am văzut la o amica una din aia cu suport si mi s-a părut instabilă.

#380
andreeeadi

andreeeadi
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 august 2016 - 21:13

Buba seara! V-am mai citit burtici, nu am scris niciodata. Felicitari ptr burtici. Eu am dpn 4 septembrie, azi intru in sapt 35. Am o intrebare pentru fetele care vor naste la stat. Gentuta pentru spital ? Ati pregatit-o? Nu prea mai stiu ce sa iau si nici nu vreau sa cumpar lucruri inutile.



Etichetat si cu bravida, sarcina, septembrie 2016, mamici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -