Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2016 (Dovlecei deSeptembrie 2016)

bravida sarcina septembrie 2016 mamici

473 raspunsuri la acest subiect

#341
FloGeo

FloGeo
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 17:58

Buna fetelor. Ce mai faceti ? Vad ca e oarecum liniste. Eu astept un consult in perioada 05 iulie - 10 iulie pentru a vedea ce se intampla cu defectul septal daca s-a inchis sau nu. Abia astept sa merg la mare cu baiatul si sotul, iar in rest sper sa ajung cu bine la termen. Inca nu m-am ingrasat dar de acum sunt sigura ca o sa incep sa pun, ca si voua mi se umfla picioarele. Am scos sarea de tot din alimentatie si bauturile carbogazoase. Si mananc multe fructe :)) Voi ce mai faceti ? Cum va mai simtiti? Si bineinteles cat de mult misca cei mici si cele mici ?

 

Buna,

 

Eu m-am ingrasat 6 kg pana acum si in ultimul timp au inceput picioarele sa mi se umfle, dar de acum acum intrat in concediu asa ca ma voi odihni cum trebuie. Ma simt bine, doar ca uneori mai am dureri inghinale, dar ele nu persista, le am cand sunt obosita sau cand stau mult in picioare. Pitica e activa misca si ziua si noapte cand ma trezesc o simt.  [gravi]



#342
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 18:54

Eu nu am luat in greutate.tot cu varsaturi am fost si premiu am primit de la dr meu 3 zile de perfuzii.dar bb creste.....nu prea ma odihnesc nici noaptea si abia astept sa vina domnisoara care ma bumbaceste in vezica de ma trec lacrimile...



#343
lupu_loredana1985

lupu_loredana1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 09:15

Buna,

 

Eu m-am ingrasat 6 kg pana acum si in ultimul timp au inceput picioarele sa mi se umfle, dar de acum acum intrat in concediu asa ca ma voi odihni cum trebuie. Ma simt bine, doar ca uneori mai am dureri inghinale, dar ele nu persista, le am cand sunt obosita sau cand stau mult in picioare. Pitica e activa misca si ziua si noapte cand ma trezesc o simt.  [gravi]

Of si eu as vrea un concediu. Simt ca o sa o iau razna de la atata alergatura. Dar am inteles ca nu pot lua concediu pana in august. Doar concediu medical si momentan nu are cine sa imi tine locul la servici. Ma consolez cu gandul ca incepanad cu 25 iulie voi avea primul concediu din ultimii 10 ani! Ironia este ca ultimul l-am avut tot cand eram insarcinata :))



#344
innaa

innaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 15:05

Eu am luat deja 8.5 kg...la ultimul control m-a certat doctorita. [batcap] . Eu as zice ca nu abuzez...dar naiba stie de ce ma ingras... [alcool] .  Cel mai bun motiv este acela ca toata ziua la serviciu mananc fructe, iar seara cand ajung acasa mananc mai zdravan. Oricum, eu continui cu arsurile de stomac, deci nu prea pot manca orice.

 

lupu_loredana - te asteptam cu vesti bune si povesti din vacanta la mare!! Cat o sa ai cand vei merge la mare??  Cam cati km o sa faceti? Nu ai emotii pentru drum? Cat despre intrarea in prenatal....gandeste-te in primul rand la tine si bebele tau, nu la firma! Daca invers ar fi situatia, nu stiu daca firma s-ar gandi la tine in primul rand...

 

FloGeo  -  cand ai DPN? Super ca ai intrat deja in prenatal!! [il]  Nici acasa nu o sa stai...ca tot timpul se mai gaseste ceva de facut, dar e mai bine ca la serviciu oricum ! 
 
Eu am fost vinerea trecuta la control, si bebe avea 1060 g, dezvoltat ok, totul in regula, mai putin o infectie cu streptococul de grup B care mi-a iesit atat la examenul citologic, cat si la urocultura, desi nu am niciun simptom. M-am speriat cand am citit pe net despre el... [zirea]. Mi-a dat sa fac 10 zile tratament cu antibiotic 1 la 12 ore, plus ovule zilnic.  Sper sa fie bine pana la urma...
 
Voi ati stat la soare pana acum? O fi bine? O fi rau? EU am fost duminica la piscina si am stat si la umbra, dar si la soare, si am intrat in apa. A fost super! [pk] 

Editat de innaa, 28 iunie 2016 - 15:06 .


#345
lupu_loredana1985

lupu_loredana1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 30 iunie 2016 - 10:03

Buna burtici fericite! Eu din pacate nu fac asa bine. Nu mai reusesc sa scap de dureri in partea stanga. Durereri destul de mari, am ajuns iar la spital si acum astept sa vad daca trebuie din nou antibiotic sau nu. Ma trezesc noaptea plangand de durere.

Abia astept concediul, Nu mergem foarte departe. Doar pana in Venus 600 de km. Sper sa fie ok. In masina am posibilitatea rabatarii scaunului si atunci ma astept sa fie ok. Nu voi sta la soare, m-am dotat cu umbrela dar voi intra cu siguranta in apa.

In ceea ce priveste ingrasarea am luat un kilogram. Dar am vazut ca si acesta oscileaza. Ba am 101 ba am 100. Inca sper sa raman in acest grafic caci si asa nu stau foarte bine cu tensiunea.

Voi ce mai faceti ?



#346
arianna05

arianna05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 11:10

Hei girls :)

Noi am fost in vacanta la mare,stat la soare,facut plaja,facut baie in mare si in piscina,plimbat per total,super ok,am si prins vreme super faina.

Concediul de odihna se acorda pe tot anul,chiar daca eu nasc in septembrie,cica asa e de anul trecut.Adica am 21 de zile lucratoare chiar daca eu nasc in sept,asa incat am profitat si le-am luat pe toate apoi top,in prenatal.

Pitica asta a mea topaie toata ziua,in special cand mananc dulce sau fructe.Mai nou,ma loveste asa tare in partea de jos/col ca ma inteapa de numa si parca acum simt ca iese.

Urmatorul control la dr e la sf lui iulie,sper sa nu imi dea emotii pana atunci.Nu stiu voi daca aveti sau nu contractii nedureroase,dar eu incep sa le simt din ce in ce mai des.In unele zile ma sperie cat sunt de dese si in unele zile am 1-2 toata ziua.Am observat ca in general le am dupa cateva zile de plimbari/putin mai mult efort.Sper sa fie ok pana la capat.

Va puuuup


#347
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 12:38

Arianna si eu la fel mi-am luat concediul si dupa urmeaza prenatal. 

Eu joi am programare la medic, se pare ca ii place tare mult de mine ca tot la 3 saptamani ma cheama la consult. Abia astept sa il bombardez cu o serie de intrebari, ca deja simt ca intru in panica. 

Bebelina mea e activa, o simt....dar nu loveste tare! tot auzeam lumea spunandu-mi ca doare, ca raman fara aer, etc. A mea pauza, loveste discret sa nu care cumva sa deranjeze. La ultimul consult tot asa eram stresata ca nu simt foarte tare cum misca, si mi-a spus ca e foarte activa, dar inca e micuta sa loveasca tare si cam peste 2-3 saptamani( adica acum) ar trebui sa loveasca bine, ca dupa creste prea mult si nu loveste, mai degraba voi simti niste impinsaturi mai puternice.  Am incercat si sa fiu mai activa, doua zile consecutiv am mers in mall, program cu norma intreaga 6 ore, am rascolit magazinele pe toate partile, in speranta ca poate-poate se supara si ma loveste. N-am avut decat ”norocul” de a ma durea talpile ingrozitor, O prietena ce a nascut acum cateva saptamani, de la 25 de saptamani se vaita de lovituri, eu la aproape 30 n-am avut parte de nici macar una.



#348
Oana1609

Oana1609

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 12:46

Arianna si eu la fel mi-am luat concediul si dupa urmeaza prenatal. Eu joi am programare la medic, se pare ca ii place tare mult de mine ca tot la 3 saptamani ma cheama la consult. Abia astept sa il bombardez cu o serie de intrebari, ca deja simt ca intru in panica. Bebelina mea e activa, o simt....dar nu loveste tare! tot auzeam lumea spunandu-mi ca doare, ca raman fara aer, etc. A mea pauza, loveste discret sa nu care cumva sa deranjeze. La ultimul consult tot asa eram stresata ca nu simt foarte tare cum misca, si mi-a spus ca e foarte activa, dar inca e micuta sa loveasca tare si cam peste 2-3 saptamani( adica acum) ar trebui sa loveasca bine, ca dupa creste prea mult si nu loveste, mai degraba voi simti niste impinsaturi mai puternice. Am incercat si sa fiu mai activa, doua zile consecutiv am mers in mall, program cu norma intreaga 6 ore, am rascolit magazinele pe toate partile, in speranta ca poate-poate se supara si ma loveste. N-am avut decat ”norocul” de a ma durea talpile ingrozitor, O prietena ce a nascut acum cateva saptamani, de la 25 de saptamani se vaita de lovituri, eu la aproape 30 n-am avut parte de nici macar una.


#349
Oana1609

Oana1609

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 12:53

Ce tare Ella. Parca ai descris prin ce trec eu cu bebelina mea  [:)].  Nici ea nu e foarte activa dar tati a zis ca seamăn cu el...e grec


#350
arianna05

arianna05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 13:05

Prima fetita a fost f discreta cu loviturile,abia o simteam cum se misca,asteptam cu orele un semn.Deci nu e regula sa loveasca f tare,important e sa o simti




Etichetat si cu bravida, sarcina, septembrie 2016, mamici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -