Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) Cap. 9 - Au inceput sa apara bebelusii mult asteptati


584 raspunsuri la acest subiect

#341
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 15:52

Buna mamici,

 

Silvi foarte bine a facut sotul te mai menajezi cat poti !!! Si eu o astept pe mama, vine pe 2.

 

Monique, cum va mai simtiti? Bebe Albert ce mai face? Cumintel, papacios, sanatos ? 

 

Anca, pe 30 ai cezariana? Sau nasti natural? Pana acum am avut numai bebelusi grabiti , sa vedem ce mai urmeaza.... cati vor respecta termenul.... Chiar ieri seara m-am uitat pe carnetul de la Dragos si am vazut ca l-am nascut la 39 sapt si cateva zile, sper ca frate-su sa nu se grabeasca !!!

 

La eco totul e bine, nu mi-a zis cate kg are, doctorita mea nu e cu masuratorile, colul e ok, lichidul si placenta la fel, inimioara bate bine si e tare miscaret !! Ne vedem peste 2 saptamani, pe 8 decembrie, de ziua mea !!!!

 

Cu cei mici m-am descurcat bine azi, au fost cuminti la medic, le-am luat tabletele la toti si si-a vazut fiecare de jocul lui. Acum mai am numai unul in plus !!!



#342
miruna87

miruna87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 16:09

bvo sotului tau, Silvi! trebuie sa stai linistita, macar sa ajungi la 37 saptamani. e bine daca ai pe cineva sa te degreveze de orice ai avea de facut. 

 

Ruza - abia astept sa ma duc la spital. chiar vorbeam cu sotul meu in dim asta daca sa luam si bagajul dupa noi. cand ma gandesc ca pana in 30 nov mai sunt cateva zile...(termenul pe care mi l-a dat la eco de 32 de sapt)

azi voi sta si eu linistita, in pat. incerc sa dorm cand apuc/cand reusesc.

 

Nu stiu daca v-am intrebat, dar v-ati confruntat cu sindromul tunelului carpian? de vreo 2 sapt ma dor degetele de fiecare data cand ma trezesc.

 

lvbaby -  ce mai face mama ta? cum se mai simte?

Monique - sper ca in curand sa venim si noi cu vestea aparitiei celui de-al doilea baietel din grup  [:)]  Sa nu mai stea Albert stingher printre atatea fete. 

mamicilor - sper ca sunteti bine!

Dany - sper ca esti bine!

Eu ma confrunt cu durerea asta de degete cand ma trezesc, nu stiam ca se numeste asa...o sa intreb doctorita la controlul de saptamana asta ce pot face. Eu am si picioarele foarte foarte umflate, gleznele nu mi se mai vad deloc :(



#343
anca383

anca383

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 16:17

Buna mamici,

 

 

Anca, pe 30 ai cezariana? Sau nasti natural? Pana acum am avut numai bebelusi grabiti , sa vedem ce mai urmeaza.... cati vor respecta termenul.... Chiar ieri seara m-am uitat pe carnetul de la Dragos si am vazut ca l-am nascut la 39 sapt si cateva zile, sper ca frate-su sa nu se grabeasca !!!

 

La eco totul e bine, nu mi-a zis cate kg are, doctorita mea nu e cu masuratorile, colul e ok, lichidul si placenta la fel, inimioara bate bine si e tare miscaret !! Ne vedem peste 2 saptamani, pe 8 decembrie, de ziua mea !!!!

 

Ma bucur pt vestile bune! si ca prichindeii au stat cuminti  [:)]

 

pana la eco de 32 imi tot spunea ca termenul este de 5-12 dec. cand am fost la eco de 32 mi-a devansat termenul. mi-a spus ca pot sa ma astept incepand cu 30 nov (dupa masuratori). oricum, mi-a spus ca sigur voi mai face o biometrie (cea de maine) si atunci voi stii cu siguranta.

acu 2 sapt., la primul control pe masa, mi-a spus ca ii simte capul (eu am si colul scurt). 

in ultima perioada il tot simt din ce in ce mai jos. 

si daca e sa ne luam si dupa vorbele din batrani - nu mai am mult pt ca mi s-a lasat burta  [:)]

dar vedem maine!



#344
anca383

anca383

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 16:23

Eu ma confrunt cu durerea asta de degete cand ma trezesc, nu stiam ca se numeste asa...o sa intreb doctorita la controlul de saptamana asta ce pot face. Eu am si picioarele foarte foarte umflate, gleznele nu mi se mai vad deloc :(

 

din cate am citit trebuie sa-ti scuturi degetele si ca o sa dispara dupa nastere.

sunt atatea lucruri care apar in sarcina (greturi, hemoroizi, picioare umflate, degete amortite samd) incat nu-mi vine sa cred ca dupa nastere revii la normal.

din fericire, nu am probleme cu gleznele.

am observat intr-o seara ca am degetele de la picioare ca niste carnaciori  [:-)))]  si mi-a facut sotul masaj....si mi-a interzis sa mai mananc muraturi (din cauza continutului de sare). Incearca sa stai intinsa cu picioarele mai sus de trup si cat mai putina sare.



#345
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 16:37

Buna burtici....se pare ca acum pe ultima suta de metrii se aduna totul....oboseala...dureri de spate...degete...picioare si maini umflate etc. Nici nu imi vine sa cred cat de repede a trecut timpul. Parca nici nu mai avem rabdare acum :)) Eu toata ziua am simtit-o pe mandra mea cum parca se zbate/ tremura in burtica. E tare ciudat sentimentul...simt si cum parca se impinde cu capusorul in jos... Noi avem 36 sapt dupa cm dar dupa ultimul eco ar fii 37 plus 3.... Control avem abia sapt viitoare pe 4 ( sper sa mai stea in burtica macar pana la urmatorul control). Ma bucur tare sa aud acum numai vesti bune de la voi... :* sa o tinem tot asa ;) Multa sanatate tuturor!


Editat de maryia13, 24 noiembrie 2015 - 16:38 .


#346
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 16:58

Da, a venit mama. Doar ca mie nu-mi place sa se bage nimeni, nici macar mama. La prima sarcina/ nastere nu am avut nevoie de nimeni.

Deabia astept sa fiu ca inainte...



#347
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 16:58

Anca nu alaptez inca...fata papa prin gavaj deocamdata....azi am ajuns la 8 mese a cate 5 ml....au scos sedativele si s.a trezit...dadea din maini din picioare, plangea ... a fost minunat sa o vad treaza , e prima oara....maine o scoate de pe ventilatie deci v.a respira singura....Ma rog Lui Dumnezeu sa plecam curand acasa.   Va pup dragelor si va urmaresc sa vad ce bebel e mai grabit.....



#348
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 18:20

hei fetelor! 

silvi stiu sentimetul , nici eu nu suport sa se bage nimeni ... sa provoace agitatie ..pareri contradictorii.. si mama va veni + tata + cei 2 catei in miniatura pe care ii are si ii iubesc mult chiar imi este dor de ei multtt...dar sotul are ceva cu animalele in casa desi si noi am avut unul mare si acum ii simt lipsa. (soacra mea e contra animale in casa 100%, ce baliverne va nascoci ..si unu zice ceva altul alt ceva ..de cred ca imi inchid poarta si voi sta doar eu cu puiutul meu) si nici nu vreau sa imi imaginez ce spune despre cei doi yorkshire si bebe ..sau prezenta lor cateva min in casa...  dar mama  nu va sta la noi , doar va veni in vizita ..dar nu ne-am mai vazut de mult timp si cu siguranta va sta toata ziua la mine ( sa ma ajute) , ii multumesc mult . eu una vreau sa imi intru in ritm cu bebe si sotul sa invete pas cu pas!

nici eu nu suport cand iau o decizie sa mi se impuna ca nu este bine ..sau sa se supere cineva ca nu este de acord ..fiecare cu deciziile lor , dar eu sunt mamica si eu stiu ce e mai bine pentru puiul meu!

 

 

miha draga mea abia astept sa vad o poza cu tine si cu sophia! ce bine ca pas cu pas se face bine!!! [artif]  [artif]  [artif] toul va fi normal si veti intra in ritmul care trebuie sa fie!!! ea este puternica si mama ei la fel. o pupacesc pe sophiaaaaa!!!! [fiesta]  [flor]



#349
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 06:56

hei fetelor! silvi stiu sentimetul , nici eu nu suport sa se bage nimeni ... sa provoace agitatie ..pareri contradictorii.. si mama va veni + tata + cei 2 catei in miniatura pe care ii are si ii iubesc mult chiar imi este dor de ei multtt...dar sotul are ceva cu animalele in casa desi si noi am avut unul mare si acum ii simt lipsa. (soacra mea e contra animale in casa 100%, ce baliverne va nascoci ..si unu zice ceva altul alt ceva ..de cred ca imi inchid poarta si voi sta doar eu cu puiutul meu) si nici nu vreau sa imi imaginez ce spune despre cei doi yorkshire si bebe ..sau prezenta lor cateva min in casa... dar mama nu va sta la noi , doar va veni in vizita ..dar nu ne-am mai vazut de mult timp si cu siguranta va sta toata ziua la mine ( sa ma ajute) , ii multumesc mult . eu una vreau sa imi intru in ritm cu bebe si sotul sa invete pas cu pas! nici eu nu suport cand iau o decizie sa mi se impuna ca nu este bine ..sau sa se supere cineva ca nu este de acord ..fiecare cu deciziile lor , dar eu sunt mamica si eu stiu ce e mai bine pentru puiul meu! miha draga mea abia astept sa vad o poza cu tine si cu sophia! ce bine ca pas cu pas se face bine!!! [artif] [artif] [artif] toul va fi normal si veti intra in ritmul care trebuie sa fie!!! ea este puternica si mama ei la fel. o pupacesc pe sophiaaaaa!!!! [fiesta] [flor]
  am niste emotiiiiii....Doamne ajuta! App e Sofia romanesc nu cu ph

#350
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 25 noiembrie 2015 - 09:18

buna dimineata fetelor! la mine in oras ninge de vreo 40 de minute ca in poveste! sunt niste fulgi maaaariii . ce emotionant. 

miha scuza-ma te rog pentru greseala. Nu stiam exact . Atunci o pupacesc tare pe sofia.:*:*:*:*::*:*:*:*:**:*:*:*:*

app cum sunteti? 

eu aseara am simtit o senzatie ca si cum mi-ar veni ciclul.. si cateva intepaturi la burtica dar suportabile ..asa cat sa imi dea semnal. va pup dragele mele pe toate!!!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -