Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Mamici de Martie 2016 (Ghiocei de Martie 2016) - cap.3


474 raspunsuri la acest subiect

#21
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:46

Ghedia, urasc sa dau ... gestul in sine mi se pare urat si am impresia ca ma umilesc eu, dar si pe medici...

 

 

Va urez o zi excelenta!!!

Doamne, si eu urasc din tot sufletul sa bag bani in buzunar, desi la fel cum zice si Ghedia au fost momente cand s-au comportat impecabil chiar si fara bani, mi se pare atat de josnic. Pe de alta parte stiu ce salarii de mizerie au si cat de greu se descurca, offff, uite de aia ma duc la privat si ma jupoaie de bani, tocmai ca sa scap de etapa asta.



#22
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:49

Si eu rezistentele pe arterele uterine usor crescute, asa le-am avut si in prima sarcina si intradevar mamimuta mea a fost mica la nastere 2890gr la 39s4z, deci la termen. Asa ca in sarcina asta, la inceput, am facut si eu analizele de trombofilie si nu mi-a iesit nimic, culmea!!! Toate bune si frumoase. Mi-a dat totusi sa iau Thromboass zilnic, asa, preventiv cumva, insa ma ia frica cand va citesc pe voi.

 

Ce valori aveti la Doppler pe artere? Sa pot compara si eu cu ale mele. Tks!



#23
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:46

[qte name="albinutateo" post="8319155" timestamp="1446570703"] Edvina si eu am aceeasi problema. Abia respir noaptea. Cu umidificatorul aveti grija sa nu dati in alte belele cum ar fi mucegaiul. Mie mi-e sete si mi se usuca buzele. Asa ca ma trezesc sa beau apa si bebe crede ca e dimineata si incepe joaca.:D[/quote]

 

O să luăm unul ptr calorifer, nu care se baga în priză. Vom vedea. 



#24
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:55

Neata! Albinutateo, cu placere! Edvina, cum adica s-a vazut mai prost din cauza grasimii de pe burta?! Asta e prima oara cand aud asa ceva, iti garantez ca este de la calitatea aparatului si a spus-o dr asa, ca sa se scuze. Eu am totusi peste 100kg si iti dai seama ca grasime am pe burta dar se vede super bine, trust me, e de la aparat! Ma bucur ca sunteti ok! Si eu ma descurc su umidificatorul si mi-am luat un aparat Salin de la farmacie si e muuult mai bine de cand le am in priza. Eu asta am eco morfologica, abia astept, am emotii! [il] [il] [il] Si maine vreau sa ma duc pe la Babyboom sa vad ce mai au pe acolo. Cam astea sunt planurile. Va pup! [flo2]

 

Nu mi-a zis el asta,asa am concluzionat eu :)). 



#25
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:58

[qte name="albinutateo" post="8319155" timestamp="1446570703"] Edvina si eu am aceeasi problema. Abia respir noaptea. Cu umidificatorul aveti grija sa nu dati in alte belele cum ar fi mucegaiul. Mie mi-e sete si mi se usuca buzele. Asa ca ma trezesc sa beau apa si bebe crede ca e dimineata si incepe joaca.:D[/quote]

 

O să luăm unul ptr calorifer, nu care se baga în priză. Vom vedea. 

Nu ca as vrea sa te dezamagesc, dar ala de calorifer e frectie la picior de lemn. Incearca cu un prosop ud pus pe calorifer si nu mai dai banii pe nimic....iti spun din proprie experienta....



#26
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 11:01

Nu mi-a zis el asta,asa am concluzionat eu :))

Nici vorba de asa ceva  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]



#27
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 11:10

Nu ca as vrea sa te dezamagesc, dar ala de calorifer e frectie la picior de lemn. Incearca cu un prosop ud pus pe calorifer si nu mai dai banii pe nimic....iti spun din proprie experienta....

 

Noi avem teracota,am pus o oala cu apă și în unele nopți e mai bine,ma gândeam că poate cel de calorifer (l-as agata de teracota) ar fi mai okay, și dacă nu ar fi măcar nu ma deranjează suma cat as da pe el.  Pe unul de băgat în priză nu aș da 200lei, majoritatea dau aer rece în cameră și chiar de asta nu am nevoie. Eu sper sa treacă starea asta cat mai repede, nu e plăcut de loc sa ma foiesc toată noaptea și să nu pot adormi. 

 



#28
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 11:35

Edvina, daca ai teracota nu e cumva prea cald? Si totusi oale cu apa, ar mai trebui sa rezolve din probleme. Desi eu cred ca problema e din cauza sarcinii! Eu am nasul uscat, buzele crapate si mi-e o sete de mor, continuu, zi si noapte. Iar noaptea nu suport mai mult de 20 de grade in casa. Cum am facut si mai rece de 20, cum parca, parca m-am odihnit mai bine. De fapt, am lasat centrala sa se stinga noaptea, dimineata m-am trezit fericita si bine dormita si in casa se facusera 18 grade.

Mamiy, cred ca astea-s preturile mai nou! Si eu am dat aproape 400 ROn pe morfologie + doppler la 18 saptamani. Si nici urma de 4D. De fapt nici nu-mi trebuia. I-as si zice acum la 24 de saptamani ca nu vreau 4D, dar nu stiu daca-i dupa mine. 

Alex, sincera sa fiu, eu prefer la stat, dar nu am de ales. Cu copiii mai merg la privat ca are sotul abonament pt ei, de vreun an, altfel nu. Cum a fost in vara, cu baiatul, noroc cu abonamentul ca l-a vazut doctorul la privat, mi-a zis ca e enterocolita, dar hai, pt linistea noastra, daca insistam sa ne ducem si la eco. iar la eco, care si asta era in abonament, ne-au zis ca e apendicita, sa ne dea salvare sa mergem la spital in Baneasa. Am zis nu, multumesc si am fugit la Budimex. E drept ca a durat ceva pana l-au operat, dar la ce cazuri aveau............Doamne fereste pe oricine! L-am internat la pranz, cunosteam doctorul ca ii reparase cu un an in urma un cot zdrobit (alte 3 operatii) si noaptea pe la 1 a venit doctorul la mine sa-si ceara scuze, dar ii vin din toata tzara cazurile cele mai grave asa ca il opereaza 2-a zi. Eu eram happy ca nu suntem asa urgenti si ca suntem pe maini bune. 

La prima eco aveam RI-urile aproape 1 (peste 0,9) si PI peste 2, iar la 18 saptamani, RI-urile peste 0,7, iar PI-urile 1,5. 



#29
Mihaelatf

Mihaelatf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 12:04

Dragele mele am ajuns la jumatatea  drumului, multumim luí Dumnezeu. Bebele meu este pe zi ce trece mái activ.Suntem tare fericiti. Saptamana viitoare mergem la eco.!Va pupam si sanatate multa burtici de mamici!!!


#30
AlinaDavid13

AlinaDavid13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 12:18

timpul trece,o nouă căsuță ,burtici mari bebei frumosi oo abia aștept să-l văd pe Kevin hi hi eu de mâine întru în lună a 6-a  [:)]  [flo2]  .Și eu am probleme cu respiratia,aerul uscat tuse,chiar aseara toată noaptea am tușit plus muci,am avut și conjunctivită se vede clar ca în  sarcină corpul e mult mai sensibil




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -