Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Rugaminte pentru moderatori: Fairplay


42 raspunsuri la acest subiect

#21
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:43

nu e normal sa fie sanctionate asa mesaje????? sau traim in lumi paralele.

E un mod de a cere explicatii de catre o persoana iritata.

Se mai intampla!

Nu cred ca trebuie sanctionat si "tonul" pe care se adreseaza o persoana.


Editat de Deceneus, 05 octombrie 2015 - 14:43 .


#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:47


 

Roxana, Andacos nu e la primul schimb de replici in maniera asta, a mai avut cu Marius si cu  Rufus unele schimburi de mingi, acum cu Laura ( poate moderatorii sunt calcaiul lui Ahile al Danei :))  ) si totusi, prin moderarea de acum, se schimba ceva? Primeste avertisment verbal, sa zicem, e mentionat public asta, si ce se rezolva!?... Si atunci de ce se mentine o moderare exigenta, si totusi ineficienta? Ce se modereaza, ca discutii tot sunt? si nemultumire e, care rabufneste pe ici-colo.

Te inseli amarnic,de fapt eram convinsa ca asta e perceptia generala.

 

Schimbul de repliciapare cind nu se dau raspunsuri concrete,directe,cind apar ironii ,superioritati d emoderator,apratenete de grup si simpatii.

 

Nu am spus niciodata ca viata d emoderator e usoara,insa nici cu afirmatiile tale nu sunt de acord.

 

Pina acum doar Admin a fost capabil sa dea raspunsuri pertinente,intrebarea cu de ce Laura e neavertizata(nici macar verbal)i-a fost adresata Adminului.

 

edit Mi s epare foarte normal sa existe moderatori,eu chiar nu cred ca forumul ar functiona fara.


Editat de andacos, 05 octombrie 2015 - 14:51 .


#23
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:55

 

 

 

Roxana, Andacos nu e la primul schimb de replici in maniera asta, a mai avut cu Marius si cu  Rufus unele schimburi de mingi, acum cu Laura ( poate moderatorii sunt calcaiul lui Ahile al Danei :))  ) si totusi, prin moderarea de acum, se schimba ceva? Primeste avertisment verbal, sa zicem, e mentionat public asta, si ce se rezolva!?... Si atunci de ce se mentine o moderare exigenta, si totusi ineficienta? Ce se modereaza, ca discutii tot sunt? si nemultumire e, care rabufneste pe ici-colo.

 

 

asta nu e nici pe departe moderare excesiva. exemplul l-ai dat chiar tu. care ar putea fi rezolvarea? niciuna. pentru ca niciodata pe un forum nu s-a putut schimba modul de a fi al unei persoane.

adica daca moderarea ar fi mai laxa oamenii aceste probleme nu ar mai aparea?



#24
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 15:00

Dana, nu interpreta, nu am intenționat sa discut despre asta, cine are sau nu dreptate in controversele astea, ci mai degraba de ce s-a ajuns la ele,pentru ca e vorba tot de moderatori, conflicte de interese (intre moderatorul de forum și omul-moderator cu opiniile lui), avertismente si consecințele lor si mai ales însușirea moralei și autocritica, doua chestii esentiale, dar care lipsesc cu desăvârșire de cele mai multe ori, lucru care face moderarea lipsita de sens. Exemplul tau a picat pe subiect, eu nu as fi discutat de el, dar a fost postat in timp ce redactam răspunsul meu anterior. 


Editat de Jullia, 05 octombrie 2015 - 15:02 .


#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 15:09

. Exemplul tau a picat pe subiect, eu nu as fi discutat de el, dar a fost postat in timp ce redactam răspunsul meu anterior. 

Pai si exemplul ala tie ti s-a parut corect?

 

Cu avertismentele,clar sunt in asentimentul tau,sunt fix vax albina...ins adaca le dam,macar s-o facem in spiritul dreptatii si pentru toata lumea.

 

Pe mine ma lasa rece daca Laurei i se da avertisment sua  nu,insa daca este sa fii corect,pai atunci esti cu toata lumea...nu-i poti da lui x avertisment ca e rasist,insa tu (pe deasupra mai esti si moderator desi eu am discutat intodeauna cu useruk Laura)jignesti ,tot ce e in partea ce nu-ti impartaseste punctul de vedere.

 

Si nu odata,repetat si periodic:



#26
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 15:09

Roxana, presupun ca, daca moderarea ar fi mai laxa, nu ar fi moderatorii atat de luați la rost, asemenea discutii nu ar avea loc, iar participantii la discutie ar cauta sa isi rezolve dilemele singuri, in scris, fara sa tot raporteze mesaje si sa astepte urecheli.

Si pentru excese grave, se pot suspenda conturi temporar sau definitiv sau se anuleaza punctele pozitive de reputație, ce stiu eu...



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 15:11

.

adica daca moderarea ar fi mai laxa oamenii aceste probleme nu ar mai aparea?

Intotdeauna cei ce pun intrebri..."sunt cu probleme"



#28
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 15:13

Nu ca ar ține cineva la punctele alea, dar mai degrabă sunt/ar fi un reper pentru ceilalți, daca merita sa-si piardă vremea discutând cu tine sau nu.



#29
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 15:24

asta nu e nici pe departe moderare excesiva. exemplul l-ai dat chiar tu. care ar putea fi rezolvarea? niciuna. pentru ca niciodata pe un forum nu s-a putut schimba modul de a fi al unei persoane.

 

 

 

Roxana, moderarea e excesiva, pentru ca incurajeaza plangerile si intervine la toate nimicurile. Excesiva - extrem mult de lucru si nervi tuturor celor implicati, dar ineficienta. Radicala ar fi prin stergerea mesajelor, suspendare, nu e de pus in practica, dar nu e departe de 'excesiv', pentru ca e singura masura de moderare in urma careia se vede si se schimba realmente ceva, in cazul unui conflict.

 

Si daca tot e ineficienta si tine pana la urma de bunul simt al cuiva si de masura fiecaruia, care decide cand si unde sa se opreasca in discurs, atunci de ce mai e?

 

Probabil gresesc, cu siguranta sunt subiectiva, dar unde gresesc si care e moderarea obiectiva? :)



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 15:36

Roxana, presupun ca, daca moderarea ar fi mai laxa, nu ar fi moderatorii atat de luați la rost, asemenea discutii nu ar avea loc, iar participantii la discutie ar cauta sa isi rezolve dilemele singuri, in scris, fara sa tot raporteze mesaje si sa astepte urecheli.

Si pentru excese grave, se pot suspenda conturi temporar sau definitiv sau se anuleaza punctele pozitive de reputație, ce stiu eu...

Defineste excesiv




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -