Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

imprimanta pentru acasa-ce recomandati?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 30 august 2015 - 17:47

Buna tuturor,

Am nevoie de o imprimanta/ multifunctionala pentru acasa si nu stiu de care sa cumpar. Nu imprimam mult, de regula copiii au nevoie de cate ceva pentru scoala. Imi trebuie ceva accesibil ca pret( si calitativ), cu consumabile ieftine, alb-negru (sau si color). Pentru foi relativ putine/luna/an am nevoie de laser sau inkjet?

Ce ma sfatuiti sa aleg?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 august 2015 - 18:22

La inkjet consumabilele sunt ieftine. Daca nu ai grija sa listetezi cel putin o data pe spatamana se usuca capetele.

La laser sunt mult mai scumpe nu se usuca, dar imprimanta costa mult mai mult.

 

Eu pentru copil am optat pentru multi functional inkjet color. 

Cele mai bune ar fi  Epson, HP, Lexmark, Cannon - sunt o gramada.

Trebuie sa tii cont de viteza de tiparire, rezolutia scanner, calitatea printarii (unele pe poze sunt mai bune decat laser-ul) si zgomot.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 august 2015 - 18:39

Orice ai cumpara iti recomand sa verifici efectiv daca gasesti cartuse/tonere dupa caz, cat costa efectiv cate pagini (numar) poti lista cu fiecare in parte si deloc neglijabil daca se gasesc cartuse/tonere compatibile pentru ca acestea sunt la 50%-60% din pretul celor originale si/sau daca admite refill (reincarcare - atentie la CIPuri) pentru ca daca admit costul unui refill este undeva la 10% -15% fata de costul unui cartus original nou.

 

Si nu vorbesc de sume neglijabile.

 

Pt necesitatile voastre este recomandabil inkjet nu laser aici ma refer la raportul numar de pagini listate/unitate de timp/cost/pagina



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 august 2015 - 20:05

Buna tuturor,

Am nevoie de o imprimanta/ multifunctionala pentru acasa si nu stiu de care sa cumpar. Nu imprimam mult, de regula copiii au nevoie de cate ceva pentru scoala. Imi trebuie ceva accesibil ca pret( si calitativ), cu consumabile ieftine, alb-negru (sau si color). Pentru foi relativ putine/luna/an am nevoie de laser sau inkjet?

Ce ma sfatuiti sa aleg?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Eu daca as fi avut la mine-n urbe unde sa scot la imprimanta ce am nevoie(totul descarcat pe un stick inainte)...nici nu as mai fi bagat bani in imprimanta.

 

Deci poti lua si varianta asta in consideratie,e si cea mai ieftina,daca volumul celor ce trebuiesc scoase la imprimanta nu e mare si e sporadic.

 

Am avut Epson,cu patroane(cred ca ceea ce tu spui injectabile)s-a stricat foarte repede ,patroanele mau saracit ca se uscau capetele(daca vei opta pentru varianta asta,daca nu folosesti imprimanta o perioada mai indelungata 2-3 saptamini,scoti patroanele si lipsesti capetele cu scotch),pina m-am desteptat sa cumpar inlocuitor,nu originale.

 

Acum am un HP,de care sunt foarte multumita.E alb negru,e usoara,nu e zgomotoasa,scoate rapid totul la imprimanta sau copiaza,are scanner...sunt mult mai multumita decit de Epson.O am de citeva luni si are inca patroanele originale,care mi s-a spus d ela inceput ca nu sunt pline.E alb negru,dar pentru noi e ok!!!



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 august 2015 - 22:17

Nu stiu cati bani vrei sa aloci unei imprimante dar mie mi-a sarit in ochi asta:

http://www.emag.ro/m...a/pd/D9D39BBBM/

 

are si patru cartuse iar avantajul fata de cele ce au doar 2 cartuse - unul negru si unul color este ca daca s-a terminat o culoare o schimbi doar pe aceea + cartusele sunt mai mari.

 

nu e mare branza ca o data/saptamana sa listezi o foaie color, sau sa faci un scanner  sa nu ti se usuce capetele si cartusele.

 

Incet, incet si din ce in ce mai mult copiii or sa aiba nevoie de printer pentru scoala.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 august 2015 - 22:26

Da subscriu pretul pt un cartus negru compatibil este Ok 

 

http://www.printpro....550pgbk-xl.html



#7
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 31 august 2015 - 07:28

Eu am acasa o multifunctionala HP LaserJet, alb negru. Sunt foarte multumita, scanez, scot fise pentru copii, merge repede si calitatea este buna. Am reincarcat cartusul de vreo 4 ori pana acum, este in regula. O recomand, la fel ca si Andacos.



#8
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 31 august 2015 - 09:02

Eu am acasa HP Officejet 4500  . N u sunt multumita. Agata foaia uneori si trlebuie deschis capacul sa o refaci. Am intrebat la un centru daca sunt copiii de vina pentru ca ei o folosesc si au spus ca nu .

De reincarcat se reincarca fara probleme cerneala si neagra si color si nu e scump asa e dar eu nu o schimb doar din inertie altfel nu merita sa ocupe locul in biblioteca 



#9
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 13:38

Eu as recomanda in orice situatie o imprimanta laser, nu ink jet.Ideal multifunctionala.Am de 4 ani Hp, sunt foarte multumita, cartusul e reincarcabil, nu il folosesti mult, te tine luni de zile.Nu mi as mai lua niciodata o imprimanta ink jet, am avut 3 inainte de cea laser, vesnic erau cartusele goale sau uscate.



#10
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 21:51

am folosit hp si canon, cate 2 tipuri din fiecare, raman pe canon, la hp m-a deranjat faptul ca nu avea optiunea la scan tip pdf, printre altele....recent am luat Canon Pixma MX 475, e fain ca are wlan, dar la toate se mai blocheza foaia




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -