Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vreau sa emigrez


84 raspunsuri la acest subiect

#1
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 august 2015 - 08:45

M-am hotarat. Eu si familia mea am decis sa aplicam pentru emigrare in Canada/Australia. Nu avem o preferinta speciala pentru vreuna din ele, care ne va accepta va fi ok, doar sa fie vorbitoare de engleza. Speram ca in scurt timp sa trimitem copiii la facultati si sa ne adunam si noi de pe drumurile lumii intr-un loc pe care sa-l numim cu placere acasa si in care sa traim in tihna viata care ne-a mai ramas. 

 

Asadar, vreau informatii, sfaturi de la cei care deja au facut acest pas. De unde incepem? Cum e mai bine sa procedam? Avantaje si dezavantaje. Si de aici vor mai veni si alte intrebari. Daca aveti vreo retinere sa scrieti aici, lasati-mi PM.

 

Va multumesc frumos.

 

 

 

 



#2
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 august 2015 - 09:41

De ce vrei sa pleci de la o viata plina de adrenalina, la un stil viata monoton?

Aici ai parte de emisiuni tv incendiare, pline de breaking news.

Lumea este la fel de cosmopolita ca in Canada sau Australia.
Avem ardeleni, moldoveni, olteni, maghiari, sasi mai putini, tigani mai multi etc...

Posibilitati de drumetii in imprejurimi sunt mult mai mari decat in Australia.

Spectacole si focuri de artificii exista saptamanal, mai multe ca in occident!

 

Nu te plictisesti la job pentru ca firmele falimenteaza si esti obligata sa-l schimbi.
Nu cumperi din acelasi loc pentru ca si magazinele se reinnoiesc!
 

Ti s-a urat cu binele, sau te-i sculat cu fata la cerceaf! [:)]


Editat de Deceneus, 26 august 2015 - 09:43 .


#3
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 26 august 2015 - 11:11

Miriama, nu stiu ce joburi aveti tu sau sotul tau, dar iti pot spune ca nu va fi usor, conjunctura nu e favorabila.

 

Asta este blogul unei doamne din Canada :

 

http://www.injoaca.r...-100-de-cv-uri/

 

 

Pentru Australia e si mai dur, ai lista de joburi care se cauta, un agent de emigrare de acolo te-ar ajuta mai bine. Am niste prieteni careau primit OK-ul sa depuna actele, el are un job cautat, ea a dat IELTs-ul acum la jumatatea lui august...

 

http://www.migration...rom-1-july-2015

 

Pe scurt, faceti-va temele bine, ca sa nu cadeti din lac in put.

 

Bafta !



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 august 2015 - 11:20

scuze de off-topic - mama ce de joburi acolo pentru South australia!! inclusiv bucatari si chef!!



#5
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 26 august 2015 - 12:34

Miriama, pentru Australia, un punct foarte bun de plecare este www.immi.gov.au  

Este siteul guvernului unde ai explicate tipurile de vize, conditiile, procesul, taxele, timpul estimativ de asteptare etc.

Daca ai intrebari concrete si te pot ajuta, cu placere.



#6
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 august 2015 - 16:50

tocmai ca ni s-a acrit de atata adrenalina, de nesiguranta ca maine nu te mai primeste la munca fiindca ai ochii prea albastri sau parul prea vopsit... ne-am saturat de vanatoarea financiara, sa fii taxat, impozitat la fiecare respiratie, sa fii amenintat ca trebuie sa dai statului justificare pentru fiecare centima pentru care tu ai muncit si rasmuncit de ti-a iesit prin piele.. si daca nu dai sa ti se ia... 

ne-am saturat sa nu te poti duce la wc ca esti imediat intrebat daca te simti bine...

si da, ne-am saturat de breaking-newsurile de la tv...

 

nici pe alte meleaguri nu fug cainii cu covrigi in coada, sunt convinsa, dar poate exista respect pentru cei ce muncesc si isi platesc cinstit datoriile fara sa fie observat la fiecare cent pe care-l mai arunca in pusculita

 

dorim o viata linistita, fara haituiala, o viata chiar si monotona, dar sa stiu ca venim acasa si nu ne mai ingrozim ca iar curge boilerul in apartamentul pe care l-am inchiriat pe o suma uluitoare...

 

dorim ca din economiile noastre sa putem da o fuga intr-o vacanta de placere fara teama ca ne vom intoarce si vom mai gasi o taxa in plus...

 

probabil ca vrem o viata idilica, poate ca nici nu exista un asemenea loc, insa unul in care sa te simti om si nu sclav vreau sa cred ca exsita.

 

si nu, nu m-am trezit cu fata la cearceaf, m-am trezit doar la realitate, ceea ce imi imaginasem ca va fi o realizare a devenit o viata traita in fiecare zi, luam fiecare zi asa cum e, fara sa mai facem vreun plan pe lunga durata.

 

gata, asta trebuie sa inceteze, ne rugam sa rezistam sa ducem copiii pana la facultati si apoi sa ne cautam binele capului. Pana atunci strangem informatii.

 

 

PS. Deceneus, mi-a placut sarcasmul tau. Facem haz-de-necaz sa nu o luam razna...


Editat de miriama, 26 august 2015 - 17:08 .


#7
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 august 2015 - 16:53

multumesc Alexia27, caut, citesc si revin daca e cazul  [flo2]



#8
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 august 2015 - 16:55

multumesc, ch_dana, nu-mi fac iluzii ca va fi usor, cautam, analizam, nu venim muritori de foame sau cersetori de la guvern, vrem doar respect si stabilitate.  [flo2]



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 august 2015 - 17:08

cred ca dupa o anumita varsta, emigrarea e foarte grea daca nu ai deja contract de munca garantat atunci cand te muti. [flo2]



#10
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 august 2015 - 17:12

redactor, si asta e o latura pe care o vom lua in calcul, fiindca varsta incepe sa nu mai fie de partea noastra, am hotarat sa demaram actiunea. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -