Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nesimtirea taximetristilor din Bucuresti


80 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 22:42

Mersul cu taxiul in Bucuresti este foarte ieftin (in opinia mea). Un pret mic, inghetat de multi ani. De aceea folosesc taxiul mult cand mai vin prin Bucuresti. Dau peste foarte multe tipuri de soferi, tineri sau mai invarsta, mai vorbareti sau mai putin vorbareti, care merg civilizat sau fac raliu, mai scoliti sau mai putin scoliti, cu inclinatii politice de dreapta sau de stanga, si lista poate sa continue.

 

Ei bine, exista insa o clasa de teximetristi de o nesimtire iesita din comun, mitocani, care in opinia mea nu au ce cauta in aceasta bransa. Iata mai jos o serie de exemple de nesimtire:

 

1. Fumatul! Exista aici mai multe nivele de nesimtire:

- Nivelul 1: fumeaza cand te sui in masina si nu te intreaba daca te deranjeaza. Face eforturi sa sufle fumul pe geam, eforturi inutile. Accepta insa sa stinga tigara daca ii rogi.

- Nivelul 2: fumeaza si cand il rogi sa stinga tigara ca te deranjeaza comenteaa: "abia am aprins-o" sau mai rau "daca stiam ca va deranjeaza nu va luam"

- Nivelul 3 (maxim): in timp ce conduce isi aprinde o tigara cu nesimtire fara sa te intrebe daca te deranjeaza. Pur si simplu o aprinde!

 

2. Turul Bucurestiului! Aceasta nesimtire incepe cu replica "pe unde doriti sa va duc?", "ce traseu". Daca nu ai raspuns bun te-a citit ca nu esti Bucurestean si iti face turul orasului.

 

Eu cunosc bine Bucurestiul si le spun traseul dar uneori ma ambitionez sa vad ce fac cand le spun: "Pai dumneata esti taximetrist. Ma astept sa cunoasteti orasul, si sa-mi alegeti traseul optim. Nu am o preferinta" La replica asta majoritatea chiar aleg varianta buna. Nu stiu daca din cauza raspunsului care ii baga in ceata sau din sentimentul de matcho care este challanged daca stie orasul.

Dar exista mega nesimtitii care daca tot le-ai dat libertatea ... isi fac de cap. Exemplu cel mai oribil: plecam din piata Dorobanti catre Piata Iancului. La intersectia cu Stefan cel Mare face dreapta si imi spune: o luam prin pasaj (Victoriei) ca sa scurtam! In loc sa faca stanga si sa o tina drept Stefan cel Mare + Mihai Bravu.

 

3. "Nu va duc! Eu nu merg acolo!" Este intrebarea care ma irita cel mai mult. Cand taximetristul efectiv te refuza. Variante de nesimtire si mai mare: "este cursa prea scurta. Ce fac acum ... merg pentru 3 lei?"

O sa spuneti: taximetristul are libertatea sa-si organizeze volumul de munca dupa cum doreste. Are libertatea sa stea sa doarma intr-un parcaj daca doreste. Dar in cazurile acestea, mi se pare normal sa puna taxiul pe ocupat ca sa transmita clar clientului: nu sunt disponibil. Dar daca esti disponibil nu cred ca ai dreptul moral sa refuzi o cursa. Sau daca o faci, sa o faci in mod elegant si argumentat: "nu va suparati pe mine dar ma retrag spre casa si caut o cursa in directia X". Mesajul sec: nu va duc! nu merg! este inacceptabil.

 

4. Pretul special de noapte (suprapret) ... fara aparat! Ati fost la un concert sau la un meci sau la un club sau chiar in Centrul Vechi si aveti nevoie de taxi pe la o ora mai tarziue (2 noaptea de exemplu)? Ei bine, toate taxiurile care le gasiti la iesire impun un supra pret, aberant care este menit sa te stoarca de bani pentru ca este "bataie pe taxiuri". Evident ca cine este inteligent comanda telefonic, asteapta 5 minute si merge la tarif normal. Dar cine nu stie trucul.... plateste pe nesimtit.

 

Voi ce experiente aveti cu taximetristi nesimtiti?

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 22:44

Am uitat ceva esential! Nesimtirea in trafic! Modul agresiv in care conduc, mersul pe sina de tramvai, pe contrasents, s.a.m.d.



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 23:16

e lege: "Orice persoana are acces egal si nediscriminatoriu in angajarea serviciilor unui taxi aflat in pozitia "Liber", stationar sau in miscare"

Deci taximetristul este obligat sa te ia indiferent de cat de scurt e drumul.

 

Eu intotdeauna, deschid portirea, ma urc, ma instalez abia apoi spun unde vreau sa merg.

 

El este obligat sa te intrebe ce drum preferi.

 

Am 2 companii preferate de taxi cu care merg intodeauna si nu am avut probleme.

 

===

 

Mai nou avem aplicatii pe smartphone. Ii chemam prin internet, au GPS si pentru traseu aleg drumul cel mai scurt.

 

Noi folosim Star taxi:

"Star Taxi: Comanda taxi in cateva secunde, direct din aplicatie, gratuit.

Spune adio convorbirilor telefonice cu operatorii, asteptand confirmarea comenzii. Renunta la a mai iesi in fata adresei, cautand taxiul, nestiind daca a ajuns sau nu.

Star Taxi este metoda moderna de a gasi un taxi instant: comanzi fara sa suni; alegi daca iti convine soferul sau nu; vezi pe harta cum vine taxiul spre tine; stii exact cand a ajuns; stai pe net gratis in masina prin wi-fi; lasi comentarii despre sofer la finalul cursei.

Cum Functioneaza
- Telefonul te localizeaza automat si, odata confirmata adresa, trimite comanda catre taxiurile disponibile, incepand cu cele mai apropiate. 
- Cand un sofer confirma ca poate prelua comanda, tu alegi daca doresti sau nu sa mergi cu el, sau cu altul.
- Poti vedea pe harta exact cum se deplaseaza catre tine, iar cand a ajuns iti poate trimite un „buzz”. 
- Exista si chat cu soferul, precum si apelarea directa a acestuia.

Bonus: in masinile echipate cu sisteme Star Taxi beneficiezi de internet Wi-Fi gratuit.

Star Taxi este cea mai moderna aplicatie de comanda taxi, prezenta momentan in Bucuresti, Brasov, Timisoara, Cluj, Constanta si Chisinau. In curand si in alte orase."



#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 23:24

Si eu foloseam mult Star Taxi dar parca anul acesta s-a mai prostit. Mi s-a intamplat pe Barbu Vacarescu si la Piata Aviatorilor sa nu gaseasca nici un taxi in zona pret de 20 de min. Am sunat si am comandat telefonic.

 

Nu mi se pare normal sa te intrebe pe unde sa o ia. Nu am mai intalnit asta in nici o tara! El este soferul, el stie orasul si ofera un service. Eu ma astept sa serviciul sau sa fie de calitate si implicit sa aleaga drumul optim. Daca eu am idei despre drum (sa spunem ca stiu o scurtatura sau vad ca alege alt drum decat ma astept) pot sa-i spun.



#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 23:42

Bine ......sa o ia el pe unde vrea. ....dar nu si  pe ocolite  de platesti  dublu. 



#6
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 23:43

Nu stiu ce se intampla in Romania/Bucuresti cu taxiul/taximetristii. In Montreal stiu - te intreaba (cel putin asta este experienta mea) ce traseu preferi. Sau iti spun traseul si te intreaba daca este OK. Eu am avut o perioada in care am luat cateva saptamani taxi-ul la munca, walking distance (mi-am sucit glezna si nu puteam sa merg). Cei cu care am mers mai des nu ma mai intrebau pe unde, cei noi da. N-am avut niciodata discutii cu distanta (prea scurta). Si vorbind cu soferii mi-au spus ca iau persoane cu mobilitate redusa/batrani pt distante scurte (gen 200m sau pe-aici) dar nu s-au plans (taximetristii) niciodata. De asemenea societatea de transport in comun din Montreal ofera un serviciu impreuna cu anumite companii de taxi sa transporte persoane cu mobilitate redusa la acelasi pret (cred) cu un pret normal de bilet de autobuz. Asta pentru zonele unde exista probleme cu transportul adaptat (sau cel putin asa spune vecina mea care cheama taxiul pt ca nu poate merge la/cu autobuzul). 


Editat de lili_mar, 27 iulie 2015 - 23:45 .


#7
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 23:46

Eu nu am mers cu taxiul in Bucuresti, ci la mine si inca intr-un oras. Sunt intrebata pe unde sa o ia si nu ma deranjeaza catusi de putin.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 23:51

Experinte mai nasoale cu taximetristii, dar de demult, de cand eram studenta, anii 1998-2000, cand nici nu erau atatea reglementari ca acum.

 

1. Am fost cu niste colegi intr-un club in Regie. Cred ca am stat pana pe la 2 noaptea... Am vrut sa iau un taxi sa merg acasa, deci din Regie pana pe str. Turda, unde locuiam (venind de pe podul Grant, mers inainte pana sa ajungi la intersectia cu Mihalache). Deci, da, nu o distanta mare... dar daca acolo locuiam, ce sa fac?! Sa ma duc in alta parte? Rand pe rand taximetristii m-au refuzat cu fraza "nu se poate, e prea aproape". Aiurea, s-o iau pe jos era mult prea departe, RATB-ul incepea sa functioneze la 5... ce sa fac, sa zac pe acolo? Pana la urma m-am suit intr-un alt taxi pe care il acontasera colegii mei (cu greu, si pe o suma marisoara) care locuiau mai grupat, in Drumul Taberei (nici prea departe si ei)

 

2. In 1999, cand a fost o greva la RATB si nu a circulat nimic o zi intreaga. Se terminase sesiunea, dar trebuia sa venim pt practica. Ne invoisera profii, dar nu mai stiu ce aparuse urgent, de a trebuit sa merg. Cu taxiul, ca eu in 1 mai (Mihalache) nu am metrou, decat la 2-3 statii disstanta... Care taxi nu pune aparat, nu nimic, imi ia triplu ca pret fata de cat ar fi costat in mod normal, omul vesel nevoie mare "eh, trebuie si noi sa traim si astazi profitam cu greva asta..." Mi-am facut treaba, la intoarcere erau ciorchine taxiurile prin diverse puncte, ca deh, asteptau clientii. Am zis pas si am mers pe jos pana acasa (distanta destul de lunga), drum de 1 ora jumatate aproape, pe o caldura de 36 grade (cam ca zilele astea, era canicula)... Nu doriti d-ra un taxi? Nu, nu, prefer pe jos, mi-a ajuns taxiul de dimineata, nu-mi mai trebuie...

 

3. Asta e de prin 2002, veneam cu parintii de la un revelion din Croatia, cu trenul... nu mai stiu ce ora era dimineata cred, caci veniseram cu vagonul de dormit parca...

Cum am iesit din gara, prin zona aia de taxiuri, ne acostau unul dupa altul: "unde doriti sa mergeti, va duc la aeroport?" "sefu', la aeroport?" Tata s-a enervat la un moment dat pe unul din asta "Da'ce aveti frate toti cu aeroportul, vreti sa ne sechestrati acolo??? " :))))) Deh, vroiau oamenii cursa lunga, dar zau asa, ne agasasera cu aeroporul lor... "Hai, du-ma in 1 mai, daca tii neaparat sa ne duci undeva".... Aceeasi placa, cu nuuuu ca e prea aproape... Nu-i bai, ca nici nu vroiam neaparat sa mergem cu taxiul, nu aveam bagaje multe, 282-ul avea statie acolo, de lasat ne lasa aproape de casa...

 

Acum, de ceva vreme, stiu ca sunt obligati, atata timp cat masina este libera, sa faca cursa pe distanta dorita de client, la destinatia pe care o indica clientul. Fara comentarii ca e prea aproape.



#9
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 23:56

Noi, pentru fumat si sictireala, am sunat urgent la dispecerat, am comunicat numarul masinii si am facut reclamatie (telefonica, e adevarat). Pe soferul respectiv nici ca l-am mai intalnit vreodata.

 

Avem si soferi cu care am circulat de mai multe ori si nu e nevoie sa le spunem adresa, o stiu deja. :) Si eu stiu costul cursei, asa ca, pune, nu pune ceasul, tot il stiu.



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 23:57

Acum, in ultimii ani, nu am mai avut nici un fel de problema cu taxiurile... Ce-i drept, merg destul de rar cu taxiul, dar cand l-am luat, a fost ok.

Nici nu mai imi amintesc daca m-au intrebat pe unde sa o ia, chiar nu mai tin minte, insa nici unul nu m-a ocolit intentionat ca sa mareasca distanta... Parca sa zic ca mi-au propus ei o ruta si m-au intrebat daca sunt de acord.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -