Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dureri ingrozitoare la menstruatie


31 raspunsuri la acest subiect

#1
SofiaB

SofiaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 16:16

De cind ma stiu ma lupt cu problema asta. Dureri oribile citeva ore, timp in care nimic nu functioneaza, nu tu ceaiuri calde, comprese locale, calmante, nimic. Citeva ore nu sint buna de nimic, transpir, mi-e rau, vars, ma duc la toaleta de zece ori pina nu mai am nimic in intestine, mi-e cald si frig in acelasi timp, am frisoane si ma fac palida ca o stafie.

Cind am inceput sa iau anticonceptionale, ani de zile, totul a fost bine, menstruatia era regulata, dureri mai deloc, puteam functiona ca un om normal. Cind le-am oprit (am vrut sa fac o pauza ca m-am gindit ca n-oi putea sa le iau la infinit) problemele au revenit. Dupa investigatii medicale mi s-a pus diagnostic de dismenoree, am si niste chisturi mici, merg la investigatii regulat. Medicul mi-a dat calmante, mi-a spus sa fac sport regulat, sa mai slabesc. Nu sint grasa, am citeva kg in plus dar nu alarmant. Din pacate nici calmantele nu mai functioneaza si am ajuns la capatul rabdarii si al puterilor. Am renuntat la anticonceptionale si pentru ca am vrut sa nu mai bag chimicale in corp, dar la cite calmante iau acuma se pare ca tot acolo ajung.

Nu stiu ce sa fac, ma bate gindul sa ma reintorc la anticonceptionale, medicul mi-a sugerat Depo-Provera dar am citit ca ar avea riscuri de osteoporoza si cum am asa ceva in familie mi-e cam frica.

Mentionez ca am peste 35 ani, nu fumez, maninc sanatos, multe fructe, nuci, tot felul de seminte, fac sport de 2-3 ori/ saptamina, beau alcool foarte rar, probabil de 3-4 ori/an.

 

Daca s-a confruntat vreuna dintre voi cu problema asta, va rog scrieti cum ati reusit sa treceti peste. Medicamente, anticonceptionale, remedii naturiste?

Nu traiesc in Romania deci recomandari de medicamente locale nu cred ca ajuta.

 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 16:41

Pai si medicul ce ti-a recomandat?

 

Si eu am avut dureri cumplite la tinerete [:D] ,o zi eram scoasa din circuit,era un calvar ziua respectiva:dureri ingrozitoare de burta,senzatie de voma,nu puteam sa dorm din cauza durerii si pe vremea aia nu se gaseau medicamente special pentru asa ceva.(eu luam aspirina si-mi mai ameliora durerile)

 

Dupa ce am avut baiatul,nu mi-a venit sa cred ca nu mai am dureri...am avut ani intregi cind simteam doar o usoara jena.

 

Acum iar au revenit durerile,si nu numai,simptom premestrual care e uneori cumplit!!!!

 

Pentru durerile d eburta iau dolormin für frauen sau pur si simplu ibuprofen.E cam singurul care ma ajuta.



#3
SofiaB

SofiaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 16:50

Andacos, am scris mai sus ce mi-a recomandat medicul: calmante si sport. In rest nimic, doar controale regulate sa vedem in ce stadiu sint chisturile. Deocamdata nu au crescut asa ca a zis sa le lasam in pace. Ma tot intreaba cind am de gind sa fac copii. I-am zis ca nu am de gind.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 17:04

Daaa...dar ce calmante ti-a prescris?

 

(ibuprofenul este antiinflamator,de fapt si Dolorminul tot ibuprofen este,dar e special pentru dureri menstruale)

 

Sa stii ca babeste tuica,cogniacul...bauturile spirtoase au iar influienta pozitiva,de calmare.

Eu daca am dispozitie(ca la mine e pe baza de dispozitie [:)] ) si posibilitate(ca daca trrebuie s ama duc la servici...nici dispozitia nu ma poate ajuta [:-)))] [:-)))] )pun un cognac-cola si se calmeaza durerea spre disparitie.

 

Insa prefer calmantele medicinale,recunosc! [:I]



#5
SofiaB

SofiaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 17:22

Sincer nu mai stiu. Le-am intrerupt cu ceva timp in urma ca dupa citeva luni nu mai aveau nici un efect. Nu vreau sa recurg la alcool, nu pot sa ma duc la servici mirosind a bautura desi la cit de oribil m-am simtit azi ar fi fost bun un paharel de palinca. [batcap]



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 17:27

Eu zic sa mergi la farmacie si sa ceri ceva...

 

Eu te inteleg foarte bine,insa zau daca merita sa stai sa te chinui...imposibil sa nu gasesti ceva medicament care sa-ti calmeze durerile!

 

Iti urez toate cele bune si medicamentul potrivit(nu cred ca poate fi un abuz sau poate avea mari efecte adverse daca iei 1-2 pastile pe luna ,cind iti vine menstruatia)



#7
SofiaB

SofiaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 17:44

Andacos, merg la farmacie in fiecare luna, iau cite 6 pastile de Ponstan 500mg pe zi (e anit-inflamator, special pentru dureri menstruale), 2 odata. Doar nu crezi ca stau sa ma chinui. Problema mea e ca ce iau are efect o vreme. Nu am durerile astea atroce in fiecare luna dar cind le am e groaznic, iar daca ma apuca la munca nu mai sint buna de nimic.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 17:56

Aa...ok,eu chiar am crezut ca iei nimic!!!! [batcap] [batcap]

 

Sa stii ca nici mie nu mi-e rau de fiecare data...am observat ca cam odata la 3-4 luni imi este foarte rau,acum ma refer la sindormul pM ...care este ingrozitor in "lunile rele"!!!!

 

Si ma intreb d efiecare data de ce ,de ce se repeta ciclic treaba asta?



#9
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 18:01

De dimineata  si eu am avut niste dureri  urate  de tot. 

In cazul  in care m. Am intors  la pilula  pt inca un an. 

Ciudat. ....cred ca sunt peste 12 ani de cand nu mai am dureri. 

Am luat 2 brufen. 



#10
SofiaB

SofiaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 18:14

Dianama, ai dureri desi iei pilula de 12 ani? Nu prea inteleg din mesajul tau.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -