Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum vi se pare numele David?


66 raspunsuri la acest subiect

#51
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 14:26

Sai ai un nume mai putin comun e un avantaj. Nu ma refer la ciudatenii gen North, South [:D]. Dar sa fie mai rar, e bine, din multe puncte de vedere. Lumea te tine minte mai usor, sare in ochi pe CV, esti mai cu motz in general.

 

Eu am un nume de genul asta, nu am cunoscut niciodata personal o femeie cu numele meu (dar am cunoscut cateva care au o variatie a numelui meu). Si mi-a adus multe avantaje de genul celor scrise mai sus. In special cand lucram in vanzari era bine ca nu trebuia sa spun a doua oara cine sunt, de unde sun, ca tineau minte din cauza numelul.

 

Pe de alta parte cunosc foarte multi oameni suparati ca au un nume comun - cei din generatia mea erau multi Cristi, Cristina, Mihaela, Andreea.

 

La subiect, David e foarte la moda zilele astea, cam cum a fost Luca acum 5 ani, Sau Daria tot atunci. Eu nu mi-as numi copilul asa decat daca mi-ar placea numele foarte mult.



#52
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 14:48

Ei..asta cu numele comun e ceva ce n-ai cum sa eviti.

 

Eu mi-am dorit s-o cheme pe fie-mea Mara de cand am citit cartea, acu' muuuulti ani si nu se "purta" prin partile noastre.

 

Am numit-o Mara si ce sa vezi... l-am cunoscut pe actualul meu sot, eu avand-o deja pe fiica-mea, pe fata sora-sii o cheama tot Mara si pe alte mii de fetite :D.

 

Asa ca avem in familie o Mara mare si o Mara mica:D



#53
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 15:11

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Cautam un nume care sa inceapa cu litera D, iar David ne place tare mult.

N as vrea sa fie, totusi, asa de des intalnit...:-)

Abia sunt in saptamana 18 de sarcina, deci am mai avea timp de gândire:-)

 

prenume frumoase, cu litera d, mai sunt darius, doru, dorian, dimitri, dragos, daniel, damian, denis (sau dennis)



#54
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 16:12

din toate alea cu D imi place doar damian. Ca e interesant, nu mi-as boteza copilul asa.

 

Am vazut ca aici e la moda Pia.Si am vazut un nume extremd e ciudat care nu inseamna nimic in nici o limba cunoscuta de mine, care nu suna bine...tare ciudat.

 

Pe mama-mea o cheama Alexandrina, mi s epare un nume foarte frumos, ca are multe variante.



#55
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 17:25

Xio, apropo de Ida, de care recunosc ca nu am auzit, eu am o clienta pe nume Ilda.

 

Cred ca depinde foarte mult si de experientele fiecaruia, intr-adevar daca am cunoscut o persoana antipatica cu un anumit nume, nu am sa-mi botez copilul cu acel nume in veci si pururi. Un nume care imi displace total e Maricel sau Marcel. Nu stiu de ce, nu-mi place deloc chiar daca nu cunosc pe nimeni antipatic cu numele asta.

 

JG si numele meu e rar, dar nu mi-a adus nici un vantaj, din contra as zice, cind ma prezentam trebuia sa spun de 100 de ori pina intelegea cineva si apoi nimeni nu-l tinea minte tocmai ca era rar. Acum nu-mi mai pasa, plus in tara asta sint altii cu nume mult mai putin inteligibile decit al meu, dar in copilarie as fi dat oricit sa ma cheme Irina, Mihaela, Liliana, ceva cit mai pe intelesul tuturor. De asta si pledez pentru nume comune, ca stiu cum e sa nu ai unul, in special cind esti copil.



#56
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 17:30

Eu am un David-nepot si un David-finut [:)]

 

Imi place numele dar intr-adevar, e foarte la moda. Daca mergi in parc si strigi David risti sa te trezesti cu 5-6 copii langa tine [:)]

 

Asa am patit si eu, pana sa nasc, s-a umplut de Darii si trendul continua, nu exista sa nu iesim in parc (oricare parc) si sa nu dam peste macar inca o alta Darie.

 

O prietena de familie, cu baietel nascut la ceva vreme dupa fetita mea, l-a botezat Darian.



#57
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 17:32

Aaa, si cand am nascut eu, una din colegele de salon si-a botezat fetita Daria-Maria.



#58
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 18:06

Da, clar depinde de experienta fiecaruia, uite eu n-am avut probleme cu pronunttia numelui decat prin strainatate, uneori.



#59
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 12:20

Culmea eu aici la mine n-am avut probleme. Sint uimita cit de repede inteleg primul nume, mai problematic e numele de familie, dar pina la urma reusesc sa-l pronunte si pe asta. 

 

Mie imi place Daria, mi-as boteza copilul asa. N-am cunoscut pe nimeni cu numele asta. 



#60
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 19:41

Si mie mi-a placut, dar nu vine de la dar, cum cred unele mamici. [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -