Sari la conținut

Sari la conținut


Remisie diabet dupa operatie

remisie diabet operatie slabit

24 raspunsuri la acest subiect

#11
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 16:53

Nu, pt ca nu i-am vazut pe toti operand :))) dar am unul care e genial, si din fericire a dat din experienta lui mai departe si a format o echipa de medici pe mana carora m-as lasa cu ochii inchisi la orice pora, fara sa pun nici macar o intrebare sau sa am vreun stres.

A iesit la pensie dar a fost in toate centrele mari de pregatire din lume, supraspecializare in malnom malign in America, la medicul care atunci era in topul celor mai buni din lume, supraspecializare in Franta pt cancerul de san samd.

 

in plus, ar trebui definit ce inseamna 'cel mai bun'.

 

Nu-i mare branza, dar eu ma feresc sa spun ca vreun medic e 'cel mai bun', zic de obicei 'intre cei mai buni', ca s anu ii nedreptatesc pe ceilalti :P



#12
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 16:58

Atunci de fapt spui ca nu exista cel mai bun si ca nu esti pentru ierarhizare, nu ca nu ar fi el de top :).



#13
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 17:05

Nici nu am spus ca el nu e de top sau printre ceik mai buni, am spus ca nu cred ca e CEL  mai bun. :)

si e parerea mea, din mtoivele scrise mai sus, nu trebuie luata ca adevar absolut. :)



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 21:07

Ei, nu as spune ca e cel mai bun chirrug din romania :))))

fatul ca aparatura suporta greutate mare nu inseamna ca e cea mai buna, si oricum degeaba ai aparatura buna (in prinicpiu inseamna doza mai mica de iradiere) daca nu ai radiolog bun.

 

Studiul il face pt ca nu orice pacient care slabeste scapa si de diabet, hipertensiune samd.

In plus e bine de observat tot timpul in cazul operatiile care nu exista de 300 de ani cum evolueaza pacientii ca sa stii daca e de schimbat ceva sau nu.

Nu am spus ca e cel mai bun chirurg din Romania. Reciteste postul meu.

Si in postul meu nu ai sa gasesti semn = intre aparatura  de top si faptul ca suporta anumite greutati.

 

Apoi acel dr. este un stimat medic primar/profesor de 52 de ani.  Cv-ul lui, experienta si realizarile lui vorbesc de la sine. 

===



#15
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 22 februarie 2016 - 16:24

Am aterizat din nou in discutia asta pe care am deschis-o tot eu. Intre timp am aflat raspunsul la intrebare. 

Iar discutia despre cine este profesorul Copaescu, caruia eu (si multi, multi alti pacienti) ii datorez o viata noua si sanatoasa nu cred ca isi are rostul. Mai jos pun doar cateva cuvinte, care nu imi apartin, dar care spun tot, daca nu este suficient faptul ca la Spitalul Ponderas vin sa se opereze oameni din toata Europa. (iar medicii de aici sunt toti formati de el)

“As vrea sa va spun cu toată responsabilitatea că este unul dintre cei mai buni chirurgi pe care i-a avut România în toate timpurile” – Prof. dr Irinel Popescu – Membru titular al Academiei Române de Științe Medicale – Președintele Secției de Chirurgie Clinică și Experimentală

 

  • Singurul chirurg din Romania acreditat ca Surgeon of Excellence de Federatia Internationala de Chirurgia Obezitatii (Europa) si de Surgical Review Corporation (SUA)
  • Experiență profesională vastă și în chirurgia laparoscopică colonorectală, laparoscopia urologică, laparoscopia herniei inghinale și în histerectomia laparoscopică
  •  


#16
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 22 februarie 2016 - 18:07

pai si care e raspunsul?

 

Acreditarea aceea e....sunt multi chirurgi care opereaza fantastic dar dintre ei doar cativa vor sa mearga la acreditari, fie ca au nevoie de ele, cum are cel de mai sus, fie ca vor sa aiba acreditarea, sunt altii insa care nu sunt interesati de asa ceva ca nu au ce sa faca cu ea.

uite de ce ai nevoie>

Surgeon of Excellence (SOE)
1. Surgical Experience
2. Equipment and Instruments
3. Surgeon Dedication
4. Clinical Pathways and Standardized Operating Procedures
5. Surgical Team and Support Staff
6. Patient Education
7. Continuous Quality Assessment

 

 

 

iar experienta in chirurgia laparoscopica o are cam orice chirurg.

 

ca sa ma expplic, ca prevad  cateva mesaje

nu spun ca acest chirurg nu e bun (ar fi si culmea), spun doar ca acele 2 argumente nu sunt pt un medic un motiv de dat pe spate, ba chiar al doilea punct e ceva absolut normal in orice CV.

 

daca vrei sa spui cat e de bun Dr. Copaescu mai bine povesteste experienta ta, ca ajuta alte pers. de 1000 de ori mai mult decat aceste 2 puncte din CV/ul lui. [flo2]



#17
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 11:54

Din cate stiu, diabetul de grad 2 se face din cauza alimentatiei gresite

 

 

Nu intotdeauna

 

bineinteles ca dupa ce slabesti si nu mai mananci in cantitati exagerate, scade zaharul din sange. :D

 

Nu intotdeauna.

 

De  altfel, studiul are inca din denumire specificat asta: la pacientii cu obezitate.

Exista si pacienti cu diabet tip II ce nu sufera de obezitate.

La copii nu se aplica , ei au cum a spus si Carees tipul I majoritatea.

 

Explicati mi si mie ca la nestiutori ca mi e greu sa caut de pe tableta , operatiile astea bariatrice le face la pacienti pentru a le reduce obezitatea fara a fi avut si  alte afectiuni ce necesita cale chirurgicala si apoi acesti pacienti ce aveau inainte diabet tip 2 desi nu mai isi iau medicatia pentru diabet se observa ca pur si simplu nu le mai urca glicemia? Si nici cea medie?

Pai, e extraordinar .


Editat de mamica11, 23 februarie 2016 - 12:11 .


#18
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 14:56

Operatia se face la pacientii obezi pt a-i ajuta sa scada in greutate. Odata cu scaderea in greutate se poate ameliora si diabetul. Sunt pacienti diagnosticati cu diabet care au nevoie doar de regim alimentar, nu iau medicamente.
Asa e si aici, in principiu cu cat ai circumferinta abdominala mai mare cu atat mai mult iti creste riscul pt diabet.

Exista mai multe tipuri de operatii, la noi la spital se face ceva mai putin invaziv, doar prin gaastroscopie, e facuta de gastroenterolog, nu de chirurgi si a avut rezultate bune la partea de slabit si glicemie.

#19
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 15:57

Mamica11, faci confuzie intre diabet de tip 2, care este tratabil si diabet de tip 1, care-i incurabil si are nevoie de insulina.



#20
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 februarie 2016 - 19:05

Nu fac confuzie, uite a raspuns si Xio inainte. Se face operatie doar la pacientii obezi pentru a-i ajuta sa scada in greutate. Obezitate si diabet II deci am inteles bine.

Diabet II fara obezitate nu intra in categoria asta cu operatie. Fara insulina deocamdata dar cu diabet II ,cu medicatie si neobezi. Ei nu intra in categoria operabila pentru ca nu are logica intr-adevar.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -