Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Ianuarie 2016 (Fulguleti de Ianuarie 2016)

mamici sarcina burtica 2016 ianuarie

402 raspunsuri la acest subiect

#381
Elysaa

Elysaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 15:44

Buna,

 

Scuze dar nu am mai intrat de mult...Am DPN-ul 21.01 deci sunt in 14 sapt acum

 

Eu am facut dublu test acum vreo 2 saptamani; el este practic un test statistic bazat pe mai multi indicatori:

>ceva hormoni din sange (PAPP A, Free HCG) - valoarea lor se pondereaza in fct de saptamana in care se face recoltarea

>cateva masuratori pe care le face medicul la eco de trim 1: prezenta sau absenta osului nazal (majoritatea copiilor ce se nasc cu anomalii cromozomiale nu au os nazal la aceasta varsta), grosimea zonei nucale - a cefei (la fel, statistic vb ar fi bine sa fie sub 3mm) si cred ca mai exista 1 sau 2 indicatori

 

Toate aceste informatii de introduc intr-un program impreuna cu varsta ta, daca fumezi sau nu, daca suferi de diabet sau alte boli. Rezulta astfel un grad de risc (statistic).

 

Daca iese grad crescut de risc - cred ca ei considera un risc mare 1:300 sau mai putin (practic 0.33%) poti discuta cu medicul variante: amiocenteza (care nu mai este statistica si chiar ai un diagnistic), triplu test etc. Bineinteles ca toate acestea costa si este alegerea fiecarui cuplu daca vrea sau nu sa faca aceste analize.

Ca si grad de acuratete, am citit ca ar fi intre 60% pt cel clasic si 95% pt cel FMF - este o variata mai moderna si mai scumpa; se poate face doar de medici acreditati...

Eu am facut Dublu Test FMF pt linistea mea

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu. Daca mai ai nevoie de ceva info cu mare placere :)



#382
ScaryMommy

ScaryMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 07:49

Pana la urma am sarit peste dublu test.Doamna doctor a zis ca totul pare in regula la ecograf si nu am factori de risc,asa ca nu-i stres.

Acum am alta dilema: de cand am ramas gravida am redus consumul de cafea la o cana pe zi.Din pacate nu mi-e suficient si dorm pe mine de pe la ora 1,daca sunt pe tura de dimineata la servici(sunt educatoare).Eu de felul meu am tensiunea mica, e mostenire de familie pe linie feminina.O fi bai daca beau si a doua cafea?Am uitat sa intreb cand am fost la control si nu as suna sa deranjez pentru atata lucru.



#383
Elysaa

Elysaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 16:49

Buna,

 

Eu am citit ca ar fi ok pana la 4 cafele cu conditia sa nu consumi si cofeina din alte surse (ciocolata, ceai negru, prajituri etc). Acum...depinde cum te simti cu tensiunea arteriala spui ca nu ai probl... Somnolenta poate sa fie de la sarcina, sa nu aiba legatura cu cofeina; eu tot o cafea beau (asa beam si inainte) insa acum la 10 sunt in pat de mult :) Plus ca ma ia si cate un somn in timpul zilei....



#384
elena_bb

elena_bb
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 01 august 2015 - 02:13

Buna, mie tot o cafea pe zi mi-a zis doctorita ca pot bea.Am citit ca ar fi o cantitate maxima de cofeina pe care o poti bea in sarcina, nu am retin exact cat.



#385
ScaryMommy

ScaryMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 01 august 2015 - 08:16

Eu am citit undeva ca ar trebui redusa cafeaua la 2-3 cesti pe zi.Mie asta nu mi se pare reducere in conditiile in care inainte de sarcina beam una in saptamana de dupa amiaza, doua in saptamana de dimineata si foarte rar trei.Ce e drept, la noi se bea cafeua foarte tare.Dar m-am gandit sa o fac mai slaba si atunci  poate e ok si doua...

Somnolenta probabil ca e si de la sarcina,dar in domeniul meu de activitate trebuie sa fiu mereu alerta. Astept sa vad cum e cu energia debordanta din trimestrul doi,de care am tot auzit... [:D]



#386
monikootza

monikootza
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 august 2015 - 14:50

Buna gravidute de ianuarie 2016.

Vreau sa ma alatur si eu grupului vostru.
Cu voia lui Dumnezeu, pe 28 ianuarie 2016 (DPN-ul) imi voi intalni si eu cel de-al doilea copilas. Am un baietel, Andrei, care pe 19 august face 3 anisori, si de care sunt extrem de mandra!

Pentru aceasta a doua sarcina, am facut deja dublu test si analizele de sange de trimestrul 1 in cadrul abonamentului pe care il am la Medicover. 
Miercuri ar trebui sa merg sa mi se recolteze si secretii, pentru ca doctorita la care merg acum a spus ca nu e urgenta sa imi recolteze secretii deoarece oricum evita sa dea tratament pentru infectii in primul trimestru. 

In functie de ce noutati voi avea dupa aceste analize, ii voi face o vizita si doctorului cu care l-am nascut pe Andrei prin cezariana, care din pacate lucreaza la o alta clinica (si prefer sa nu cheltui o avere pentru a face analize la acea clinica atata timp cat am toate analizele incluse in abonamentul de la Medicover) pentru a vedea daca este de acord sa imi urmareasca si aceasta sarcina, in conditiile in care voi face analizele la alt laborator...

Va urez sarcina usoara tuturor, si sper ca in curand sa pot incarca aici o lista cu produsele pe care eu le consider utile pentru bebe in primele saptamani, lista primita de la o prietena, completata de sora mea, actualizata de mine in prima sarcina, si care a fost utila mai multor prietene aflate la prima sarcina.
 



#387
ScaryMommy

ScaryMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 03 august 2015 - 21:59

Buna monikootza!

Si eu am DPN in 28 ianuarie!!  [barza1]

Sa-ti traiasca Andreiul si sarcina usoara!Astept cu drag lista promisa, eu adooooor listele!

 



#388
monikootza

monikootza
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 05 august 2015 - 16:38

Buna,
 
Va trimit mai jos linkul catre fisierul/lista despre care spuneam anterior. El are 3 sheet-uri:
- primul sheet:"Final" este cel mai important; (L-am actualizat acum)
- al doilea sheet: "carucioare" are linkuri catre diverse carucioare, ce comparatii si detalii am facut eu la momentul respectiv, acum 3 ani - nu am mai modificat nimic la el acum;
- al treilea sheet: "bagajul gravidei" pentru spital - se paote modifica de fiecare cu ceea ce vi se pare util sau nu in momentul in care va pregatiti de momentul nasterii. :)

 

https://www.dropbox....update.xls?dl=0

 



#389
Mitrut1

Mitrut1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 august 2015 - 08:33

Hey, burticuțe de ianuarie! Sunt o viitoare mamica de fulgulet: DPN 21.01.2016. :)



#390
Mitrut1

Mitrut1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 august 2015 - 08:49

Mulțumim pentru listă, Monikootza!!! E mai mult decât necesară pentru mine, care sunt mai puțin cunoscătoare... :)





Etichetat si cu mamici, sarcina, burtica, 2016, ianuarie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -