Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Ianuarie 2016 (Fulguleti de Ianuarie 2016)

mamici sarcina burtica 2016 ianuarie

402 raspunsuri la acest subiect

#121
Kallya

Kallya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 11:05

Michella, 5 sapt de la ultima menstra sau 5 sapt de la data conceptiei? Eu am facut la 5 sapt de la ultima menstra si nu s-a vazut nimic. s-a vazut un punct negru pe ecran, insa nu a putut sa-mi confirme daca e intrauterina sau nu, cu atat mai putin daca exista un embrion sau nu. Eu zic sa astepti pana la 6-7 saptamani de la ultima menstra, ca sa vezi ceva sigur, sa nu dai banii degeaba pe eco cum am dat eu. Bafta!



#122
Michella2016

Michella2016

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 11:18

Mersi frumos pentru raspunsuri.

 

Cinci saptamani de la ultima menstra.

De dus ma voi duce, pentru ca acum am obtinut programare, altfel s-ar putea sa mai obtin una peste o luna, am mai patit-o... :) Nu sunt in Ro si aici sistemul e un pic diferit. Partea buna e ca mi se deconteaza  toate ecografiile si analizele.



#123
gabi_fer

gabi_fer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 11:51

Michella2016, asteptam vesti.



#124
Oanaati

Oanaati

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 11:54

Buna fetelor. Eu sunt putin speriata ca am o scurgere mai maronie asa ca la inceput de cm. Am vb cu dr si mi-a zis sa intrerup aspenterul si sa iau utrogestan de 200 mg. Voi luati vreuna utrogestan? Sa ma astep sa ma sint rau?



#125
gabi_fer

gabi_fer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 12:24

Eu iau utrogestan de 200 mg din saptamana 4 si mi-a recomandat sa iau pana in saptamana 12, ajuta la prinderea sarcinii. Sanatate multa !



#126
Alia1986

Alia1986

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 12:27

Oana, Utrogestan se da daca exista amenintare de avort (acele scurgeri) - mi s-a intamplat si mie acum 2 saptamani, sau daca ai un istoric de sarcini pierdute. Daca il iei intravaginal nu ar trebui sa ai nici un simptom de la el.

Michella, eu m-am prezentat prima data la ecograf la 5 saptamani si 2 zile (dupa varsta menstruala, 5 saptamani fix dupa masuratorile ulterioare) si nu se vedea decat sacul gestational, fara nimic inauntru. Dupa parerea mea conteaza foarte mult cat de performant este aparatul..la mine dupa fix o saptamana la acelasi aparat abia se vedea un embrion minuscul, iar a doua zi, la un alt aparat se vedea tot ce trebuia: embrion, activitate cardiaca, sac vitelin. Oricum, nu trebuie sa te ingrijorezi  [flo2]



#127
Kallya

Kallya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 12:53

si eu iau Utrogestan de 2 ori pe zi! Ajuta si la hranirea embrionului, care la inceput sa hraneste doar cu progesteron, inainte de a se forma placenta! Mie nici acum la 7 sapt nu a putut sa-i vada activitatea cardiaca, mi-a zis ca e prea devreme, asa ca acum o sa astept pana pe 19 iunie, cand avem programare pt dublu test. poate acolo unde esti tu au un ecograf mai bun, asa ca te asteptam cu vesti! :*



#128
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 15:39

Buna dragutelor. Ma bucur ca am citit vesti bune :) 

Eu am mai facut ieri un test si e la fel. Joi am programare la medic pentru eco si tot joi fac si un Beta hcg ca sa fiu sigura :) azi este a 37-a zi de la ultima menstuatie (19 aprilie). Ma streseaza ca testele ies negative si totusi cm nu vine..sper sa fie ok sa nu fie extrauterina sau cine mai stie ce..



#129
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 15:40

Buna fetelor. Eu sunt putin speriata ca am o scurgere mai maronie asa ca la inceput de cm. Am vb cu dr si mi-a zis sa intrerup aspenterul si sa iau utrogestan de 200 mg. Voi luati vreuna utrogestan? Sa ma astep sa ma sint rau?

Sanatate multa! Asa am avut si eu la primul dar pe la 12 saptamani si am luat utrogestan cateva luni si a fost totul ok.



#130
Kallya

Kallya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 15:44

Buna dragutelor. Ma bucur ca am citit vesti bune :) 

Eu am mai facut ieri un test si e la fel. Joi am programare la medic pentru eco si tot joi fac si un Beta hcg ca sa fiu sigura :) azi este a 37-a zi de la ultima menstuatie (19 aprilie). Ma streseaza ca testele ies negative si totusi cm nu vine..sper sa fie ok sa nu fie extrauterina sau cine mai stie ce..

Lorelai, testele ies pozitive si in cazul unei sarcini extrauterine, pentru ca organismul tot produce hormonul sarcinii. Cel mai bine este sa-ti faci un Beta HCG, insa mie mi se pare destul de mult 37 zile de la ultime menstra. Insa stiu ca tu ai spus ca ti-a mai intarziat, asa ca, mai ai putintica rabdare. Te asteptam cu rezultatele la Beta HCG.





Etichetat si cu mamici, sarcina, burtica, 2016, ianuarie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -