Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Informarea pacientului - sistemul de stat si privat din Romania


45 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 14:42

Ma poate lamuri cineva, in sistemul de stat si privat, este sau nu este de datoria medicului sa informeze pacientul, cu ocazia primei vizite, asupra diagnosticului, planului de tratament, procedurilor, interventiilor terapeutice, costului?

 

Sunt pusa a "n"-a oara in situatia de a gandi cu mintea mea toate intrebarile care ma intereseaza si tot a "n"-a oara ajung sa aflu costul dupa ce am inceput tratamentul sau chiar dupa ce l-am finalizat. Efectiv simt ca trebuie sa smulg cu clestele aceste informatii.

 

Sunt extrem de nervoasa din cauza asta, sunt pusa in situatia de a renunta la tratamente incepute pentru ca nu mi le permit.

 

Cum este corect sa se procedeze?



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 14:49

bineinteles ca trebuie prezentat plan de tratament pacientului. de ce e vorba? ca daca este vorba de o clinica privata ai mai multe parghii.



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 14:50

Planul initial poate fi unul, dar daca nu aspunde pacientul corespunzator si trebuie schimbat ... se schimba.

La asta te referi ?

Sau la ce anume ?



#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 14:56

Nu. Ma refer ca am efectuat o consultatie initiala, in sistemul privat, acum doua saptamani, consultatie in urma careia am primit un diagnostic si o recomandare - nu plan de tratament, ci recomandare. Ieri am fost chemata pentru inceperea tratamentului - nu mi s-a spus in ce consta si cat costa - am aflat efectuandu-l, iar costul l-am aflat intreband eu asistentele, la sfarsit - nu d-na doctor care m-a consultat.

 

Intrebarea mea este: nu trebuia sa mi se spuna inca de cand mi s-a pus diagnosticul ce proceduri urmeaza sa fac, pentru cat timp si cat costa? Procedurile si costul lor sunt afisate pe usa, dar de unde sa stiu eu ce mi se aplica mie, daca nu mi s-a spus?



#5
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 15:00

La fel, acum cateva luni, am mers in regim de urgenta cu o problema dentara la o faimoasa clinica de aici. Nu mi s-a spus cu ce materiale se va lucra si care va fi costul interventiei. A fost unul de am sughitat cateva zile. La fel, lista cu materiale si preturi este afisata in sala de asteptare, dar de unde sa stie pacientul care este alegerea medicului si de ce se justifica acea alegere?

 

E normala practica asta?

 

Nici cand am fost cu cea mica la UPU pediatrie - deci sistemul de stat, pentru o infectie urinara acuta, si ne-a trimis medicul sa facem o urocultura (era duminica), nu mi s-a spus ca va trebui sa le platesc.



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 15:20

Eu intreb. Intreb efectiv pretul sa stiu exact ce fac. Daca fac.

Asa intreb si n farmacie cand prezint reteta.



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 15:25

Nu știu daca se stipulează undeva drepturile pacientului,  mai mult ca sigur ca da, dar nu mi-au folosit de pe hartia aia niciodata, asa ca am lasat orice jena si am intrebar cat costa orice, si am si explicat ca vreau sa stiu daca imi permit, fie la stat fie la privat.

Imi pare rau ca ai trecut prin aceste experiențe asa neplăcute,  iti doresc multa sănătate si... răbdare :)



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 15:29

Nu. Ma refer ca am efectuat o consultatie initiala, in sistemul privat, acum doua saptamani, consultatie in urma careia am primit un diagnostic si o recomandare - nu plan de tratament, ci recomandare. Ieri am fost chemata pentru inceperea tratamentului - nu mi s-a spus in ce consta si cat costa - am aflat efectuandu-l, iar costul l-am aflat intreband eu asistentele, la sfarsit - nu d-na doctor care m-a consultat.

 

Intrebarea mea este: nu trebuia sa mi se spuna inca de cand mi s-a pus diagnosticul ce proceduri urmeaza sa fac, pentru cat timp si cat costa? Procedurile si costul lor sunt afisate pe usa, dar de unde sa stiu eu ce mi se aplica mie, daca nu mi s-a spus?

 

in mod clar trebuia sa ti se prezinte planul. dar si tu trebuia sa intrebi [:)]



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 16:00

Personal cred ca ar trebui sa existe aceasta informare prealabila obligatorie a pacientului privind planul de tratament si/sau optiuni posibile din partea prestatorului de servicii medicale. Daca intreaba sau nu pacientul este optiunea pacientului nu obligativitate. Invers insa nu.



#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 aprilie 2015 - 16:51

Pai intreaba tu daca vezi ca nu ti se spune nimic.

Eu nu as face niciodata un tratament fara sa intreb cat costa, mai ales la privat.

 

Medicul trebuie sa iti spuna ce diagnostic a pus sau ce diiagnostic prezumtiv are si cum va dori sa trateze problema. Asta hotarati amandoi, nu iti poate impune el ceva.

Dar si tu trebuie sa intrebi, eu am intalnit de multe ori pacienti dezinteresati total, le explicam si ziceau non stop 'da, da, da', chiar si la lucruri pe care nu aveau de unde sa le stie. DE unde am dedus ca sau aveau altele pe cap sau ii plictiseam.

 

Discutia cu medicul ar trebui sa fie o discutie la care sa participe ambele parti, nu doar una. Deci daca tu consideri ca nu ti s-au dat destule informatii trebuie sa intrebi.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -