Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

URGENT! - Tratament acnee - Nu mai gasesc DUAC GEL!


89 raspunsuri la acest subiect

#1
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 13:53

Buna tuturor,

 

Dupa nenumarate variante de tratament prescrise de mai mult dermatologi am ajuns in sfarsit la un tratament local care functioneaza. Combinatia include, pe langa alte 3 crème si Duac Gel. Mergem pe tratamentul asta din ianuarie si in sfarsit fata copilului meu s-a luminat, nu mai are cosuri purulente, cele care-I apar dispar mai repede si nu lasa semne.

Vineri m-a anuntat ca a terminat tubul de Duac Gel. M-am dus linistita la farmacia de peste drum sa-i cumpar... nu aveau. Am luat la picior de atunci zeci (nu exagerez, chiar zeci) de farmacii din Bucuresti, am rugat prietenii si colegii sa-mi caute.... nimic. Se pare ca nu se mai importa, nimeni nu stie sa-mi spuna decat ca lipseste de ceva vreme.

 

Inainte sa merg la medic sa cer o alternativa de tratament m-am gandit sa intreb aici: are cineva un tub de Duac gel de vanzare? Stie cineva vreo farmacie unde se mai gaseste?

 

Mi-e groaza s-o luam de la inceput cu incercat alte tratamente, sa se umple de bube... pffff....



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:02

Online nu este ?

(ma uit si eu acum)



#3
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:16

La farmaciile on-line din Romania nu. Cel putin la cele la care m-am descurcat eu sa ma uit.



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:24

poate te ajuta cineva din iasi, roman sau piatra neamt, daca informatia de pe acest site este corecta si actualizata

http://www.farmablu....ntent.php?p=315



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:28

eu am incercat Mask Plus Gel. e tot o combinatie (clindamicina, isotretinoina, acid glicolic)

daca nu gasesti Duac il poti interca cu succes. la farmacia tei e cel mai bun pret (60 de lei)



#6
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:35

poate te ajuta cineva din iasi, roman sau piatra neamt, daca informatia de pe acest site este corecta si actualizata

http://www.farmablu....ntent.php?p=315

 

Multumesc, am rugat o colega care e din Piatra sa roage neamurile, poate se indura vreunul :).



#7
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:36

eu am incercat Mask Plus Gel. e tot o combinatie (clindamicina, isotretinoina, acid glicolic)

daca nu gasesti Duac il poti interca cu succes. la farmacia tei e cel mai bun pret (60 de lei)

 

Roxana, in schema noastra de tratament avem MAsk Plus alternative cu Duac seara, dimineata SKinnoren.

Inainte am avut Mask Plus seara si dimineata brevoxyl... nu avea niciun effect...



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 15:02

inseamna ca ii trebuie o concentratie mai mare de clindamicina si tretinoin. brevoxyl-ul nu merge din pacate la multe persoane, nici la mine nu a facut mari minuni, si mi-a facut coji uscate pe fata... are si isotretinoin oral de luat?



#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 15:18

Multumesc, am rugat o colega care e din Piatra sa roage neamurile, poate se indura vreunul :).

Te ajut eu, daca nu rezolvi cu colega. 



#10
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 15:18

inseamna ca ii trebuie o concentratie mai mare de clindamicina si tretinoin. brevoxyl-ul nu merge din pacate la multe persoane, nici la mine nu a facut mari minuni, si mi-a facut coji uscate pe fata... are si isotretinoin oral de luat?

Oral inca nu I-a dat nimic, eu am tot insistat sa incepem si oral insa dermatologul spune sa avem rabdare ca se vad rezultate si ar prefera sa-l tina doar pe tratament local la varsta lui ca sa evite efectele secundare ale pastilelor.

Am venit si cu ideea autovaccinului de la Cantacuzino si nici cu ala nu e de accord si am zis sa mergem pe mana lui o perioada. S-a dovedit ca ce ne-a prescris merge. Si.. ghinionul naibii... acum nu mai gasim Duac.

Am rugat si un coleg care e in Bulgaria sa-mi caute acolo, finii pleaca in turcia in mai si mi-au promis ca imi iau de-acolo daca nu rezolv si daca se gaseste.

Am sunat la Glaxo si mi-au spus ca nu e pe stoc nici la ei si nici la distribuitori de ceva vreme, doar daca am noroc sa gasesc la vreo farmacie mai ferita (nu la cele din marile lanturi) sau la cineva care a cumparat si nu-I mai trebuie.

Sper ca pana gasim sa nu pierdem ce-am castigat pana acum, maine ma duc si la dermatolog sa vad ce ma sfatuieste.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -