Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dulciuri de mancat in parc / drumetii / excursii :-)


48 raspunsuri la acest subiect

#1
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:01

Incep prin a spune ca ducem si mere cand iesim in turma ...

 

Dar mai duc si gustari gen chec, briose, biscuiti, saratele ...

Am dus chec cu nuca , chec cu rahat, chec cu visine ... gata cu checurileee [smulgpar]

Am dus pandishpan cu diverse fructe / arome / bucati de cioco ... [ups]

Am dus briose cu diverse chestii-trestii ... [biz]

Am dus biscuiti dulci si saratele ... [fri]

 

 

Ce altceva bun si mancabil pot face pt iesirile de cateva ore din weekend ??? [help]



#2
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:04

Tot astea le duc si eu :).

 

As mai putea adauga rulada cu nutela/dulceata.


Editat de mcoca, 23 aprilie 2015 - 10:04 .


#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:15

Mie imi plac mult cornuletele din aluat fraged cu gem si nuca, imi plac negresele, nucile din aluat umplute cu gem si nuca.

Bine, cel mai mult imi plac prjiturile cu multaaaa crema dar acestea nu sunt potrivite pentru ce vrei tu.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:15

- chec sarat? adica cel aperitiv.

- cornulete (din cele cu rahat, sau cele in 2 culori cu rahat la mijloc)

- sandwhich-uri - taiate in triunghi.



#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:26

   Ce sa zic... baietilor mei nu le prea plac dulciurile. Eu trebuie sa duc chestii sarate: hotdog sau "carnatel" in foietaj, placinta cu carne, branza (daca va place ar merge si cu varza, ciuperci). Poti lua usor clatite umplute cu ce va place (la noi trebuie sa fie cu pateu de ficat). Mai fac pizza (de fapt un fel de placinta pt ca pe langa ce pun ca la pizza pun doua oua batute ca sa prinda umplutura si sa nu li se imprastie cand nu stau locului) si o tai bucati mici, cat sa poata fi tinuta in mana. Daca am rabdare folosesc tava de briose si fac direct minipizza. Acum, ei ar fi mai fericiti cu chipsuri, dar mama cea rea nu ii prea lasa sa manance cate ar vrea ei.

   La capitolul dulciuri isi iau suc si cateva bomboane... si le ajunge.



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:35

Noi rontaim cel mai adesea seminte crude diverse si fructe uscate... si pufuleti...

Din cauza ca nimeni nu prea le are cu bucataria.... dar ce pofta mi-ar fi si mie de negrese de casa... mmmmmm



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:41

Eu cu mancatul in parc nu am fost de acord niciodata. Nici sa manance fii-mea de fata cu altii, nici sa saliveze vanzandu-i pe altii ca mananca una-alta. Plus ca trebuie sa ai mereu posibilitatea de a le curata/igieniza manutele. In parc ieseam cu ea dupa ce manca, dar nu stateam atat de mult incat sa vina ora urmatoarei mese.

Pe vremea cand eram noi copii, mancam ceva cand stateam pe-afara cu gasca de la bloc ? Nu. Cel mult rontaiam corcoduse, cirese sau mere, le sterpeleam din putinii pomi fructiferi ramasi pe langa unele blocuri. Nici apa nu aveam la noi cand ieseam la joaca. Pe vremea aceea inca mai existau cismele pe stradutele cu case, daca ne lovea setea, de acolo mergeam sa bem (balacim).

 

In drumetii/excursii fii-mea a avut apa, sandvis (1-2), un fruct (mar sau banana), ceva dulce gen un barni sau o ciocolatica maxi de la kinder, eventual si un pachet mic de biscuiti daca excursia era lunga. Nu-i dau voie sa manance chipsuri sau sa bea suc, extrem de rar mai bea tedi la cutiuta cu pai. In rest - bea doar apa plata.

Eu nu fac deloc prajituri de casa. Ne-am face cu totii cat tancul, pentru ca suntem amatori de dulce/rontaiala. 

 

Dar ca idei : biscuiti spritati, fursecuri cu stafide, fundite, semilune sau saleuri rasucite, cu chimen/mac/susan/cascaval sau branza rasa deasupra - le faci din aluat congelat de foietaj, eu preferam marca bella. Tot din acest aluat poti face o placinta rulata, pe care o umpli cu carne, sau ciuperci cu verdeata, sau branza sarata/dulce cu stafide, samd.

Daca nu-ti surade ideea aluatului congelat (din comert) il poti prepara in casa, dar e migalos din cate stiu si dureaza ceva timp pana obtii produsul final.


Editat de CorinaDani, 23 aprilie 2015 - 10:48 .


#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:48

Pe ai nostri ii pocneste foamea si stiu ei ca cineva sigur are mere si cineva sigur are ceva dulce bun ...

Pentru asta s-au inventat servetelele umede, tasnitorile cu apa rece [soricel]  sa poata apoi degusta ceva bun sa aiba energie.

Noi iesim in parc si stam ore-n sir, migram dintr-un parc in altul, asa in haita.

Ne stim de 10 ani asa ca nimeni nu are nicio problema sa manance din pachetul comun ... sa fim seriosi un pic ...

 

 Ma gandeam si la o tavalita, pusa fiecare felie in forma de hartie, sa nu ne porcim ...

Sunt bune si ideile cu cornuletele fragede, ruladele ... tre` sa fie ceva bun, de acasa [il]



#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:53

Aici cand e cald gustarea se ia la iarba verde, clar :). Toti copiii fac asa. E o pedeapsa sa le dai gustarea in casa si apoi sa ii scoti.

Nu se joaca cu mancarea in mana, se mananca frumos pe patura/banca etc fiecare unde are cartierul instalat.



#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 aprilie 2015 - 10:59

vai ce dor mi s-a facut de un picnic!!!

(noi suntem nitel dusi (adica io si copchiii :D ), când e urat si frig afara facem si picnic in sufragerie... :) )




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -