Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie 2015)

mamici gravide decembrie 2015 sarcina

476 raspunsuri la acest subiect

#81
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 07:39

Lidia:

Cum adica nu te primesc? si nu poti sa platesti undeva pentru o transvaginala ca sa iti spuna daca embrionul este asezat bine in uter? ca se vede din sap 4. sau n au urgente? 

Eu n am avut nici un fel de scurgere, poate alte mamici pot sa si dea cu parerea mai bine asupra acestui lucru.

Sa ai incredere ca totul va fi bine, sa nu te stresezi. Succes.



#82
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 08:15

Lidia, eu am avut acea scurgere maonia si la prima sarcina si acum. Se pare ca este normala.. si am mai auzit mamici care au avut. Sunt mamici care au si mici scurgeri sangerii (si eu am avut) si nu a fost nici o problema... Hai stai linistita, mai e putin si-l vezi pe bebe  [pup]



#83
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 09:32

Lidia, tu in ce saptamana esti? in afara de confirmarea prin testul de sarcina, nu ai facut si betagcg din sange ca sa vezi evolutia?

Eu scurgerea maronie am avut-o din saptamana 3 pana in saptamana 4 si a fost sangerarea de implantare. Am mai citit ca mai putem sangera pana in saptamana 12 si datorita faptului ca placenta creste si ea  si isi face loc in peretele endometrului, si se pot leza cateva vase de sange  . Atata vreme cat e maronie, adica sange vechi, nu trebuie sa te ingrijorezi.

Eu prima eco am facut-o la cinci saptamani si un pic. Vineri seara insa am sangerat ( rosu ) si ieri am ajuns iar la eco, din fericire sarcina e bine si am mai auzit si inimioara pe deasupra. Trebuie doar sa limitez efortul. 

Incearca sa nu te ingrijorezi, daca nu gasesti alta varianta asteapta eco cand esti programata. Legat de teama ca ar fi extrauterina, cred ca poti sa te linistesti, ar trebui sa ai dureri si sangerarea sa fie rosie. Pupici

 



#84
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 13:11

Multumesc mult de incurajari .

In State nu iti face eco decat daca ai un minim de 8 saptamani. ( nu considera ca e sanatos , am intrebat ) .Am sunat deja la 2 doctori ( pe care mi i-a recomandat doctorita de familie ) si unul m-a planificat pe 6 si celalat pe 16 mai . Dupa calcule as fi in saptamana 7-8 de sarcina, iar acum ar fi trebuit , chiar ieri sa imi vina ciclul...poate fi si asta o cauza ? Culoarea e asa nedefinita  [:(] Nici maro..si nici portocalie...Sa vedem ce va fi ( ca si azi dimineata am avut ) si ma duc la urgente .



#85
Ana26

Ana26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 20:21

Buna seara scumpelor, sunt si eu o mămică de decembrie si anume 15 după calculele mele....... Când am flat vestea am fost atât de fericita, așteptând clipa asta de luni bune, insa fericirea mea a fost spulberata de 2 de care nu îmi vad activitatea cardiaca a bebelușului având aproape 7 săptămâni , nu s.a dezvoltat suficient si ca sa nu vina singura supărarea a fost însoțită pt început de scurgeri maronii acestea cu timpul s au transformat in sângerări cu dureri cumplite într.o noapte, in ziua următoare am fost de urgenta la doctor sa îmi confirme ca nu am avut parte de un avort spontan, bebelușul era bine, de atunci tot sângerez , am uitat sa menționez ca am făcut acum o săptămână bhcg si aveam o valoare mica 719 mUI/ml la 48h a crescut fff puțin la 749 mUI/ml iar la aproape o salt de la prima bhcg am 870 mUI/ml , mâine am un nou consult , sper sa fie bine.... Eu cred , sunt sigura ca totul o sa fie bine , urmez un tratament cu utrogestan de 200mg/ 3 zi , femibion 1, acid folic si no-spa



#86
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 21:00

Citeste aici Lidia: http://www.desprecop...-9-sarcina.html Sper sa te mai linistesti  [flo2]



#87
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 26 aprilie 2015 - 22:05

Abia ne-am  intors de la spital, am fost la urgente, pentru ca acea scurgere maronie a devenit cu firisoare de sange. Mi-au facut analize la sange sa vada nivelul hormonal, la urina pentru infectie si Eco ( abdominal si trasvaginal ) . Totul e in regula, bebe are 7 saptamani si 2 zile, pozitionat unde trebuie, si ii bate inimioara normal. 

Doctorul a zis ca e destul de frecventa sangerarea in tampul sarcinii , mai ales in saptamanile 6-8. Poate fi de la un col care incearca sa se inchida, uneori sangereaza, Placenta in crestere, si prinderea de uter poate da sangerari, sau... 2 din 10 gravidute..pot pierde sarcina. trebuie sa am grija la efort 24 ore, sa tin sub observatie. sper sa fie totul bine si multumesc mult de incurajarile voastre rapide. sunteti minunate.



#88
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 07:57

Profita de ocazie si incearca sa te odihnesti, relaxezi... Hai, linisteste-te!  [flo2]



#89
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 10:27

Buna seara scumpelor, sunt si eu o mămică de decembrie si anume 15 după calculele mele....... Când am flat vestea am fost atât de fericita, așteptând clipa asta de luni bune, insa fericirea mea a fost spulberata de 2 de care nu îmi vad activitatea cardiaca a bebelușului având aproape 7 săptămâni , nu s.a dezvoltat suficient si ca sa nu vina singura supărarea a fost însoțită pt început de scurgeri maronii acestea cu timpul s au transformat in sângerări cu dureri cumplite într.o noapte, in ziua următoare am fost de urgenta la doctor sa îmi confirme ca nu am avut parte de un avort spontan, bebelușul era bine, de atunci tot sângerez , am uitat sa menționez ca am făcut acum o săptămână bhcg si aveam o valoare mica 719 mUI/ml la 48h a crescut fff puțin la 749 mUI/ml iar la aproape o salt de la prima bhcg am 870 mUI/ml , mâine am un nou consult , sper sa fie bine.... Eu cred , sunt sigura ca totul o sa fie bine , urmez un tratament cu utrogestan de 200mg/ 3 zi , femibion 1, acid folic si no-spa

 

Ana, sper ca o sa fie bine. De ce nu iei si vitamine pentru sarcina? Iti tinem pumii sa iasa bine controlul de maine...



#90
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 10:35

Iti tinem pumnii Ana! Sa fie totul bine!





Etichetat si cu mamici, gravide, decembrie, 2015, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -