Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor! Cum dezvat pisica sa faca pipi prin casa? :((


30 raspunsuri la acest subiect

#1
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 10:52

In octombrie copiii au adus acasa o maidaneza mica, slaba si puricoasa. Am adoptat-o rapid (ei au promis ca au grija de ea, ne-au periat sa suntem cei mai buni parinti din lume si .. asta a fost [:D] ) , mai ales ca avem deja o pisica si suntem mari iubitori de animale toti din familie. Am decis sa o pastram si pt ca inca din prima zi a mers la tavita cu nisip si si-a facut nevoile acolo. Parea o pisica de treaba , curata si jucausa. In timp, situatia s-a schimbat, Prima data a facut pipi de un fotoliu al copiilor din ala umplut cu bilute de polistiren. Am spalat, am aerisit, dupa un timp a facut iar acolo. Apoi 'accidentele' s-au inmultit. Totul a culminat ieri cand am descoperit ca in camera fetei (care doarme de ceva timp in alta camera si la ea intra doar sa isi ia haine sau carti din dulap) a facut pipi pe perna  [zid] , in dulap pe niste haine si pe un rucsac. Nu mai pot! Nu mai vreau sa stau sa amushin in fiecare zi sa simt unde miroase a pipi, sa descopar pe unde a mai facut, sa spal in urma ei. In continuare, face si la litiera, nu doar aiurea.  Vreau solutii (daca sunt) sa nu mai faca aiurea pt ca pasul urmator este sa o dau afara , nu o mai suport asa. Stam la curte, nu ar fi grav tare sa stea afara si sa o hranim, sa avem grija de ea asa. dar ne e draga, e tare dulce si iubareata si ni se rupe sufletul sa o alungam din casa. 

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 11:00

laura, exact asa a inceput sa faca pisicuta mea ori de cate ori intra in calduri. mi-a facut pipi in pat, pe plapuma, pe saltea, chiar daca folosea si litiera. tarziu m-am prins de asta, mirosea discret a pipi in dormitor, dar nu gaseam "sursa". abia cand a facut pe plapuma pe marginea dinspre perne (cea cu care te invelesti si iti ajunge la gat/cap), am simtit clar mirosul, pata se usca pe timpul zilei, de aceea n-o vedeam.

in cele din urma am aruncat plapuma, nu am reusit sa-i scot aroma. salteaua am sters-o de mai multe ori, mirosul s-a dus, petele nu prea.

singura metoda a fost sa-i inchid usa de la dormitor si sa-i dau pastile "impotriva caldurilor". in sufragerie nu a facut, avea ce avea cu dormitorul :-))).

e posibil ca si pisicuta ta sa fi ajuns la maturitatea sexuala, sa fi intrat in calduri (sau sa fie in perioada premergatoare). ai remarcat, se linge mai des in zona genitala, are o neliniste/agitatie, miauna mai ciudat ? daca da, e posibil sa intre in calduri.

o alta varianta posibila este cea a unei infectii urinare.

poate ca ar fi bine s-o duci la un veterinar bun ?



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 11:04

pana una-alta, ca s-o dezveti sa nu mai faca in locurile in care deja a facut (oricat cureti tu, ea simte mirosul) poti folosi asa ceva

http://virtualpetsho...siv 500 ml.html

http://virtualpetsho...a x 100 ml.html



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 11:11

Corina, inca nu a intrat in calduri si nu da semne. In plus, a facut prima data cand avea doar 2-3 luni maxim. Eu banui ca de vina este relatia cu pisica cealalta, care o bate si o fugareste prin casa. In prima luna de trai la comun, cea mare o evita, prefera sa iasa afara, statea la distanta. Apoi au inceput sa se bata (cea mare o bate, ca e mult mai mare, dar si asta mica o cauta cu lumanarea...). Si au aparut si "accidentele".

 Am dus in pod fotoliile pe care le-a pishat la inceput, dar acum face aleator, nu stiu daca a facut de 2 ori in acelasi loc... si nici nu pot sa tin toate usile inchise tot timpul [:(].  Multumesc pt link-uri , voi cumpara si din alea. Vreau sa o duc la veterinar sa o sterilizez, sper sa reusesc pana la sfarsitul lunii. 



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 07 martie 2015 - 14:27

Pisica mea a facut primii pui la 6 luni, asa ca nu e niciodata prea devreme ca sa inceapa caldurile. Intr-adevar tendinta de a-si marca teritoriul e mai pregnanta daca impart domiciliul cu o alta pisica. Sterilizeaz-o si acopera mirosul ei de pe unde a facut... Eu mi-am castrat un motan dupa ce mi-a marcat proiectul de Drumuri, la facultate



#6
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 07 martie 2015 - 22:53

Eu am bagat-o cu nasul in pipi ei atunci cand am prins-o si am dus-o imediat la tavita cu nisip de cateva ori ,apoi am pus bicarbonat de amoniu prin acele locuri. Si nu au mai fost probleme.Nu stiam atunci ca e posibil sa fie in calduri,am facut cum mi-a zis o vecina care avea pisici de multi ani.


Editat de maryella77, 07 martie 2015 - 22:53 .


#7
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 08 martie 2015 - 13:52

Am inteles ca si otetul e bun. 



#8
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 08 martie 2015 - 15:25

Laura, singura solutie viabila , mai ales daca este stresata si gonita de cealalta pisica tot timpul, ar fi sa ii pui cate o litiera mica in absolut fiecare incapere.Incearca asa o vreme, apoi incet incet le scoti una cate una.



#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 10:05

Va multumesc mult pt idei si sfaturi. De aseara, ma simt un pic ca in filmele cu prosti (in care eu sunt actorul principal [:D] ) . Mi-a cazut ochii pe pisicutza noastra care statea cracita pe canapea langa mine aseara, facandu-si toaleta si am realizat ca .. e motan toata ziua!!! [:-)))]  [:-)))] . Noi am ramas cu ideea ca e pisica, pt ca asa a decretat sotul cand a vazut-o in octombrie. Si desi avea niste umflaturi "dubioase" sub coada, nu ne-a trecut prin cap sa contestam faptul ca e pisica. ... Acum se explica si de ce nu a intrat in calduri pana acum, de ce tot umbla amushinand-o pe Kyra (piscia mare), chiar daca asta il bate (Kyra e sterilizata), se explica (dar nu imi rezolva problema) de ce a facut pipi prin casa. 



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 11:52

Laura [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Hai ca m-ai facut sa rid...asa de dimineata!!!! [:-)))] [:-)))]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -