Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)-CAP.6

capsunele iunie 2015 sarcina burtici

479 raspunsuri la acest subiect

#401
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 23:30

bitza, si la mine azi a fost o zi super agitata, bebe nu s-a oprit deloc, nici eu nu imi amintesc la prima sarcina de miscari asa de dese si multe, sincer vorbind mi s-a parut ceva ireal, insa azi am avut mai multa activitate, am fost cu cea mica la spectacol la Gasca Zurli, si dupa sa vad ce am de plata la impozite, ca maine e ultima zi fara penalitati si cu reducere, iar seara am stat la hematolog 1 ora plus inca vreo 40 minute la Lidl. Ma gandesc cum ar fi fost daca mai mergeam la munca...nu cred ca mai faceam fata. Pe fetita am reusit sa o culcam la 23,30 dupa ce am mancat tarziu si i-am facut baita tot tarziu. Asa ca pregatiti-va de actiunea de dupa nastere, respectivprofitati cat mai puteti cele care nu aveti copii de viata in doi, ca dupa se va schimba totul! In bine speram toate, nu?



#402
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 23:33

Un blog care mi-a placut mult si de pe care mai citesc si vi-l recomand este minicalatorii.ro, este vorba de o jurnalista cu burtica care a calatorit mult atat la prima, cat si la a doua sarcina!



#403
Taspic

Taspic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 07:55

Si la mine s-a agitat foarte mult bebe ieri din cauza programului pe care i l-am facut. Am lucrat de-acasa pentru ca la birou a aparut un caz de varicela si am facut foarte multe pauze sa ma mai ocup de anumite treburi. La sfarsitul zilei m-am dus la gimnastica si masaj, la intoarcere m-am oprit prin Lidl sa iau niste fructe astfel incat la sfarsitul zilei eram atat de obosita incat nici nu am putut dormi bine pana pe la 2-3 noaptea.

 

Voi ati inceput sa aveti probleme cand va intoarceti de pe o parte pe alta? Pe mine de vreo 2 nopti a inceput sa ma doara burta pana se redistribuie bebe cred  [:)]  si se intareste burtica fara sa simt contractie, ci pur si simplu se face tare si atat.



#404
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 08:49

neata fetele [flo2]

 

Anca ai fost haioasa cu loboda, auzi la ea, misca bebe din cauza de loboda.....hahahahaha, pai nu este vorba numai de acum ,face de ceva timp asa.....

vad ca si Simo imi zice la fel, o fi generatia asta mai agitata, ma gandesc cu groaza la frichineli si bebe nedormicios....



#405
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 09:35

eu incerc sa dorm cand pe stanga cand pe dreapta, numai ca la un moment dat trebuie sa stau pe spate ca ma impinge cu picioarele, si este o mare agitatie in burta, nu ca nu ar fi cand stau pe spate, dar le alternez...

 

pe unde sunteti fetelor????



#406
Cata04

Cata04

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 09:45

Buna Burtici!
Eu de vreo luna de zile am probleme cu intorsul pe o parte sau alta, in special pe partea stanga. Cred ca bebe are un picior sub coasta din partea dreapta si atunci cand ma intorc ma inteapa destul de tare.
Azi am programare la medic la 14 si sper sa vada ce am acolo. Va anunt dupan ce face Bebelinul.
O zi frumoasa!

Si la mine s-a agitat foarte mult bebe ieri din cauza programului pe care i l-am facut. Am lucrat de-acasa pentru ca la birou a aparut un caz de varicela si am facut foarte multe pauze sa ma mai ocup de anumite treburi. La sfarsitul zilei m-am dus la gimnastica si masaj, la intoarcere m-am oprit prin Lidl sa iau niste fructe astfel incat la sfarsitul zilei eram atat de obosita incat nici nu am putut dormi bine pana pe la 2-3 noaptea.

Voi ati inceput sa aveti probleme cand va intoarceti de pe o parte pe alta? Pe mine de vreo 2 nopti a inceput sa ma doara burta pana se redistribuie bebe cred [:)] si se intareste burtica fara sa simt contractie, ci pur si simplu se face tare si atat.



#407
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 10:18

Si la mine s-a agitat foarte mult bebe ieri din cauza programului pe care i l-am facut. Am lucrat de-acasa pentru ca la birou a aparut un caz de varicela si am facut foarte multe pauze sa ma mai ocup de anumite treburi. La sfarsitul zilei m-am dus la gimnastica si masaj, la intoarcere m-am oprit prin Lidl sa iau niste fructe astfel incat la sfarsitul zilei eram atat de obosita incat nici nu am putut dormi bine pana pe la 2-3 noaptea.

 

Voi ati inceput sa aveti probleme cand va intoarceti de pe o parte pe alta? Pe mine de vreo 2 nopti a inceput sa ma doara burta pana se redistribuie bebe cred  [:)]  si se intareste burtica fara sa simt contractie, ci pur si simplu se face tare si atat.

Taspic, sa stii ac exact asa patesc si eu de cateva nopti. Azi noapte, de ex., m-am speriat pentru ca simteam ca ma doare carnea de pe burta cand ma intorceam de pe o parte pe alta. Daca si tie ti se intampla la fel, inseamna ca e ceva normal :D



#408
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 10:23

Anca, felicitari pentru voinicul tau! Ce fericire cand avem vesti bune!  Boxicuta mea (asa ii spun eu bebelusei) a avut cordonelul in jurul gatului, dar la ultimul control si-l desfacuse. Nu este ceva de ingrijorat, stai linistita!

 

Cata, multa bafta la doctor!

 

Bitza, sa stii ca si eu am innebunit cu urzicile, spanacul si cu loboda. Am citit ca urzicile nu ar fi asa indicate, pot provoca contractii, dar eu am mancat cate o portie, doua.



#409
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 10:54

Multumim JANIN! [flo2] 

M-a asigurat si medicul ca e totul ok in privinta circularei...Astazi am o stare euforica... [alcool] Asa mi se intampla de fiecare data cand ne intalnim cu bebe...

 

Fetelor eu sunt innebunita dupa verdeata..mai ales acum primavara! Imi plac salatele in special , dar merge si un "scrob" (omleta) cum se spune la noi in Moldova cu stevie spanac etc...

 

La fel ca si voi si eu intampin dificultati noaptea la intoarcere de pe o parte pe alta...Ma intorc greu  si foarte , foarte incet nicidecum brusc cu sustinere chiar..banuiesc e absolut normal..Nu-mi fac griji...

 

Fetelor se apropie Pastele...ce planuri aveti? Faceti cozonacei?

Mi-e mie o pofta nebuna de pasca...nu am facut niciodata, dar cred ca anul acesta ma voi aventura sa prepar una de proba macar...Retete ceva?

 

 

CATA te asteptam cu vesti... [:)]



#410
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 10:56

Anca, super vestile de la eco. Deci si voi aveti esarfa... Incerc sa nu ma ingrijorez prea tare, dar tot imi amintesc cazul unei cunoscute, a carei fetita s-a infasurat in cordon, apoi a facut ceva miscare brusca si cica si l-ar fi desprins (la 32 sapt). Ea n-a simtit nimic, doar la eco i-au spus ca fetita era moarta. :( Sunt cazuri rare insa, la noi trebuie sa fie bine!

 

Simo, si pe mine m-a pus sa repet AntiFXa la 4 sapt, dar nu am mai repetat de vreo 2 luni, valoarea a fost mereu aceeasi. Costa si 150 lei, si dureaza 10 zile, deci am hotarat si eu sa nu mai fac, oricum nu schimb doza...

E problema cu Clexane-ul, abia se mai gaseste, am inteles ca n-au mai intrat importuri in tara de ceva vreme.... 

 

Cata, bafta la control!

 

La mine au cam reaparut contractiile de cand am redus medicatia, si mi se intareste rau burta cand umblu. Imi e tare si cand stau pe stanga sau dreapta, deja devine un chin sa stau in pat noaptea, pana adorm. Bebe se agita oricum as sta. Singura pozitie in care mi-e burta relaxata e cea pe spate, sprijinita de o perna... Mai avem putin peste 2 luni, rezistam noi cumva... :) 





Etichetat si cu capsunele, iunie 2015, sarcina, burtici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -