Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

6 martie - limita depunere cerere religie


59 raspunsuri la acest subiect

#1
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 13:36

Il ascult pe Moise Guran la Europa FM. Ne spune ca 6 martie e data limita pana la care putem merge la scoala ca sa depunem cerere ca sa faca religie copilul nostru. Deci nu mai depunem cerere ca sa-l scoatem, ci ca sa faca. Daca nu depunem cerere copliul va fi scos de la disciplina "religie".

 

Eu inca nu stiu ... am sa intreb si copilul, e maricel, poate sa-si dea si el cu parerea.

Mergeti sa depuneti acea cerere?



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 14:01

eu astept sedinta cu parintii, va fi saptamana viitoare. probabil se va discuta si asta.



#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 14:18

Noi am avut sedinta saptamana trecuta iar invatatoarea ne-a dat sa alegem optionalul pentru anul viitor si a spus ca directorul nu le-a transmis nimic referitor la religie.

Astazi merg la consultatii si mai intreb.



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 14:21

pai chestiunea cu ora de religie si inscrierea pana pe 6 martie a aparut abia ieri (cred).



#5
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 14:56

Eu am retras copilul de la religie, am facut cerere la inceputul anului si am vazut cu surpriza ca la sfarsitul semestrului 1 I-a aparut in carnet media 10 la religie. Copilul participa la ora in sensul ca sta in clasa (pentru ca ora e pusa in mijlocul programului) insa isi vede de treaba lui, in general isi face temele la alte materii sau citeste.

Am intrebat diriginta care mi-a raspuns evaziv, am inteles insa printre randuri ca nu au formalizat cererea noastra ca sa nu-I faca probleme colegei de religie asa ca au mers pe ceea ce ele numesc compromise (eu I-as zice ilegalitate): I se pune nota din burta la religie dar e lasat in pace. Problema e proaspata, ne gandim serios ce sa facem pentru ca e clar ca o actiune mai agresiva din partea noastra ar putea dauna copilului atata vreme cat scoala e dispusa sa faca asemenea magarii ca sa o acopere pe colega de religie.

 

Sunt curioasa ce o sa se intample acum ca trebuie sa depuna parintii cerere sa inscrie copii la religie, o sa faca un alt compromis si o sa "mimeze" ca au cereri pentru toti copii si o sa le puna tuturor nota 10 din oficiu?



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 15:23

Da, ieri a aparut chestia cu 6 martie. Eu saptamana trecuta am fost la scoala la sedinta si invatatoarea zicea ca li s-a spus ca anul asta nu se schimba nimic, abea la toamna va fi chestia cu cererile.

O sa fac cerere, nu-i problema.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 15:43

eu cred ca n-o sa fac. copila mea (clasa I) spune ca se plictiseste ingrozitor la ora de religie, o ia somnul (ora de religie este ultima, vinerea). si ca singurul lucru care ii place cat de cat este atunci cand d-na de religie ii lasa sa deseneze in caiete, ce vor ei.



#8
ad_b

ad_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 20:39

Pe noi nici nu ne-au anuntat. Nu s-a anuntat nici sedinta cu parintii si cred ca nu aflam de chestia asta daca nu vedeam la televizor. Copilul meu nu vrea la religie. Trebuie sa minta mereu ca-I bisericos, ca merge la biserica, ca se roaga si lui nu-I place sa minta. Asa ca m-a rugat sa-l scot de la ora. O sa ma interesez si eu la secretariat.

Sunt cereri tipice? si cum se procedeaza daca pana pe 6 martie are deja note la religie si pe urma nu mai vrei la ora? Nu mi se pare mult pana pe 6 martie.

Si ce vor face profesorii daca nu vor mai avea ore si norma completa? Unde as putea afla mai multe? Pe ce site s-a publicat?



#9
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 09:13

Ieri baiatul a adus de la scoala un formular prin care iti dadeai acordul ca elevul sa participe la ora de religie. El a insistat ca vrea sa mearga, asa ca l-am semnat. Mai vedem din clasa a patra.

 

Noi in clasa I am avut probleme cu profa de religie, le dadea acatiste de invatat si apoi le dadea autodictare, in conditiile in care nici nu stiau toate literele... Din clasa a doua s-a potolit, nici n-am simtit ca face religia. Nu scriu pe caiet de dictando, au un caiet special, le mai povestete doamna cate ceva despre sfinti si biserica - lucruri inofensive.

 

ad_b, foarte multe lucruri inca nu se stiu. Eu ieri am auzit la Europa FM, la Moise Guran. Cred ca la scoala poti afla mai multe amanunte.

 

Banuiesc ca majoritatea scolilor vor adopta solutia asta cu cererile. Nu cred ca toti parintii vor veni la scoala ca sa reglementeze situatia.



#10
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 09:13

Pe noi nici nu ne-au anuntat. Nu s-a anuntat nici sedinta cu parintii si cred ca nu aflam de chestia asta daca nu vedeam la televizor. Copilul meu nu vrea la religie. Trebuie sa minta mereu ca-I bisericos, ca merge la biserica, ca se roaga si lui nu-I place sa minta. Asa ca m-a rugat sa-l scot de la ora. O sa ma interesez si eu la secretariat.

Sunt cereri tipice? si cum se procedeaza daca pana pe 6 martie are deja note la religie si pe urma nu mai vrei la ora? Nu mi se pare mult pana pe 6 martie.

Si ce vor face profesorii daca nu vor mai avea ore si norma completa? Unde as putea afla mai multe? Pe ce site s-a publicat?

Pana pe 6 martie 2015 se depun cererile pentru cei care vor sa participe la religie in anul scolar 2015-2016. Pentru anul scolar in curs nu se aplica.

Aseara, la consultatii, acelasi raspuns: nu s-a transmis nimic de catre director.

Este posibil ca Ramiris sa aiba dreptate s sa se mearga "pe burta".




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -