Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Felicitari Claudine, Miha, Andreea! - Bulgarasi februarie 2015 (11)


209 raspunsuri la acest subiect

#21
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 23:42

Miha [flo] ma rog pt tine si bb!

Fetelor eu nu cred ca nasc totusi, au plecat durerile, a ramas doar cea de spate si niste arsuri tare urate care ma fac sa vreau sa vars. ma duc sa incerc sa dorm, macar sa fiu odihnita daca apare Suprizicul.
O noapte fara evenimente va doresc!

#22
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 23:46

Miha, ma bucur ca s-au calmat durerile. Oooof, e greu ca nu il ai pe bebe cu tine sa il pui la san, asta ar ajuta cel mai mult. 

 

Iuli, daca nu nasti, atunci somn usor draga mamica :).

 

Noapte buna fetele, revin maine



#23
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 00:10

Buna seara fetelor.

Cate lucruri s-au intamplat de cand nu am mai scris,......mama, am emotii!

In primul rand, felicitari proaspetelor mamici si bebeilor. Sa fiti fericite alaturi de puiuti si recuperare usoara.

 

Citindu-va pe voi parca usor usor ma iau emotiile. Noi din pacate am avut pauza de net din cauza celor de la RDS acum insa suntem pe metereze.

 

Bebe e inca la locul lui, speram sa mai stea pe acolo vreo 2 saptamani. Eu sunt ok, ma incearca un reflux gastric de vreo saptamana, in rest...oboseala, desi nu fac mare lucru pe acasa.

 

Vai fetelor, mi-a fost dor de voi, de casuta noastra draga! Va doresc o seara linistita si fara evenimente...



#24
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 00:50

Hei AlinaEA

 

Eram convinsa ca ai nascut :). Pentru reflux gastric incearca rennie, la mine ajuta mult.

 

Eu nu am somn deloc fetelor, cred ca dorm o noapte da, 3 nu, cam asa in ultima perioada. Gata inchid calculatorul si ochii, sa vedem poate imi iese cu somnicul.



#25
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 00:58

Somn usor, Carmen. Am incercat cu ceai pt reflux, ceai de ghimbir, dar e doar pe moment. Inerc maine cu Rennie, daca ajung pe la farmacie.

 

Eu mai am un proiect de terminat si tot caut raspunsuri pt suplimentul ala de insertie. Cat naiba e perioada minima pt tata sa stea in concediu ca sa poata lua suplimentul? Aveti idee?



#26
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 05:03

Kytana, iti multumesc pentru tot! :*

 

Eu nu am avut nicio durere, desi aparatul indica faptul ca am contractii...si inca agresive. Doar simteam nevoia sa ma intind. Ma deranja spatele :).

 

Acum cred ca voi face rana la san. Nu stiu cum sa imi sincronizez programul de alaptat cu programul meu zilnic.

Intrebare pentru fetele care au mai facut cezariene: e firesc ca la cateva zile dupa operatie, daca lohiile prinsesera culoare oranj deschis... sa revina la flux mai mare de curgere si sa devina sangerii? Sau m-am fortat eu mai mult decat ar fi trebuit?



#27
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 07:23

Miha ai incercat vreo crema pt san gen lanolina? Si nu fi impacientata, usor usor vei invata o rutina. Fruntea sus.

Eu m-am culcat aseara pe la 3 si acum m-am trezit cu o diaree de toata frumusetea.

#28
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:18

Somn usor, Carmen. Am incercat cu ceai pt reflux, ceai de ghimbir, dar e doar pe moment. Inerc maine cu Rennie, daca ajung pe la farmacie.

Eu mai am un proiect de terminat si tot caut raspunsuri pt suplimentul ala de insertie. Cat naiba e perioada minima pt tata sa stea in concediu ca sa poata lua suplimentul? Aveti idee?


Alina...eu ti-am raspuns prima data cand ai intrebat in cap anterior...dar probabil nu ai citit in spate.
Legea nu specifica cat trebuie sa stai in concediu crestere copil ptr a beneficia de stimulent prin revenire...asa k eu vad k trebuie sa se faca dovada suspendarii ctr de munca ptr ccc si sa se dovedeasca ca a incasat macar 1 luna din indemnizatie ptr a demonstra din nou statului k s-a reintors in campul muncii si sa acorde stimulentul. Insa am invatat ca exista stat in stat si legea e aplicata de fiecare jud/sector dp interpretarea celui ce se afla pe "scaunul de sus" si e bine sa pui o intrebare si la primarie cand va interesati de ce acte trebuiesc depuse k sa fiti siguri k beneficiati de ceea ce doriti. De ex legea e f explicita cu ce acte/formulare trebuiesc depuse, dar fiecare primarie vine k o cerinta in plus un act/formular etc care chipurile le justifica lor ceva.
Sper sa fi fost de folos...
Pupici tuturor.

#29
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:35

Buna dimineata!
Miha ma bucur ca esti bine, din pacate lipsa de experienta ma impiedica in vreun fel sa iti dau vreun sfat.

AlinaEA cred ca trebuie sa aleaga sa stea acasa pana ce bebe face 1 an si dupa o luna sa revina in campul muncii. Ma gandesc ca asta ar fi perioada minima. Dar tu nu iti vei lua cele 126 zile de pre- si post-natal?

Diella sper sa castigi fiecare batalie ca alte sanse nu ai. Ma gandesc ca mogaldetele tale vor implini deja o luna in curand. Ce repede trece timpul!

Oana curaj, nici eu nu le am cu spitalele si tare imi e ca voi capata o depresie.

Eu sunt bine, mi-am revenit repede ieri astfel incat am dat o fuga la nasi sa mai stam de vorba. Peste noapte am dormit bine, exceptie pauza de mers la baie si schimbat pijama.
Sper ca Puturosul meu sa mai stea macar 2 saptamani in burtica (daca pana acum ma rugam sa ajung la 34-35, acum plusez pana la 38). Dar la cum se agita...
O zi usoara sa aveti!

#30
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:35

Neata fetili,

 

Miha, cum a zis si Alina, lanolina face miracole si dupa ce termini de scos laptic, da-te cu un pic de lapte pe mameleon si stai cat se poate la bustul gol. Stiu ca e mai greu ca nu esti la tine acasa, dar macar 30 min. Cu programul eu zic ca scoti cate un pic o data la 2-3h, cam cum ar manca bebe. Noaptea la 3-4h cred ca e bine si cum zic fetele, nu forta sa scoti tot/mult pentru ca atunci se produce si mai mult iar bebe la inceput mai mult de 30-50ml max nu va papa la o masa. Te rog, daca poti si ai timp, tine-ne la curent cu operatia. 

Cu cezariana, eu imi amintesc ca lohiile m-au tinut cam 1s si nitel si apoi s-a micsorat volumul dar nu cred ca au revenit. E posibil sa fie de la efort, faptul ca te-ai agitat si toate cele. Eu totusi inclin a te duce la urgente sau la dr tau pt a evita orice complicatie. Te imbratisez!

 

Alina, hmmm deranjat la burtica, a? Sa ne zici daca mai apar si alte simptome, ca nu stii cum vine bebe.

 

Carmen, cum ai dormit azi noapte? Emma cum se mai simte?

 

Mie mi-a fost f rau, pana la 12 noaptea am dat la boboci si ma ardea din stomac pana in gura, urat moment. Acum mi-e si frica sa mananc, mi-am prajit un pic de paine si mananc cu iaurt (cred). 

Maine ma duc la gineco, sa vedem ce ne mai zice si ce facem in continuare. Fiecare vizita acolo imi da mari emotii.

 

Sa avem o saptamana cu vesti buuune!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -