Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Felicitari Claudine, Miha, Andreea! - Bulgarasi februarie 2015 (11)


209 raspunsuri la acest subiect

#11
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 19:03

Buna fetelor, multe felicitari  pentru bebelusii nou-nascuti si nasteri cat mai usoare celor care inca isi asteapta minunile.

 

Cer scuze ca intru asa peste voi, dar am citit ca Miha are nevoie de ajutor acum. Fac parte dintr-un grup de alaptare si am pus un mesaj la grup sa vedem daca nu cumva e prin zona vreo mamica ce ar avea o pompa electrica sa o ajute, sa vedem daca primesc un raspuns.

Eu alaptez de 17 luni, si pe primul bebelus l-am alaptat 2 ani, si ce imi permit sa spun sunt urmatoarele: compresele reci nu doar ca nu ajuta, ci chiar fac rau, deoarece contracta canalele. Miha, pune comprese calde, cat de calde poti suporta. Un pampers cu apa poate substitui foarte bine o compresa. Mulge manual cat sa detensionezi si sa dispara disconfortul. Pune apoi comprese cu foi de varza crude (sa nu fie reci), batute cu un ciocan sa iasa sucurile din ele sau rondele de cartofi clatiti cu apa calda. Dacă faci febra poți sa iei nurofen sau paracetamol simplu.

Multa sanatate si tie, si la bebelus!



#12
andra_andra

andra_andra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 19:48

Buna, fetelor! Felicitari proaspetelor mamici si sarcina cu final fericit si celorlalte burtici!

 

Pentru Miha05: Nu intra in panica! Pompa electrica poti achizitiona de pe olx, tocmai. Am vazut pompe la preturi rezonabile. De multe ori e suficienta una manuala.



#13
NicoNicolle

NicoNicolle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 20:15

Iuli multumim de casuta noua, sa fie cu vesti fffff bune si bulgarasi sanatosi. Foarte frumoasa prima pagina [pup].

Miha bun venit acasa si recuperare rapida. Legat de furia laptelui va trece in cateva zile, mulge.te cat sa simti ca se detensioneaza,nu de tot. Sanatate multa micutului Ionut.

Iuli daca este sa nasti acum,esti la termen,asa ca nastere usoara si sa ne tii la curent cu totul.

Incet incet incep bulgarasi sa apara....ce frumos,parca acum eram la inceput si iata.ca acum incep sa apara.

#14
NicoNicolle

NicoNicolle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 20:24

Diella muuuuulta rabdare si putere iti doresc , sa faci fata tuturor provocarilor,pe care tu le ai la puterea a doua, fata de noi cele cu unu....exceptand cu ce mai avem acasa :))))).
Multumesc pentru parerile legate de nume.
[pup]

#15
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 20:28

Miha ma bucur ca ai scris! Pune un plasture impermeabil peste operatie si stai in dus cu apa caaaalda si mulge cat poti tu! Fetele ti-au dat sfaturi bune...nimic rece, insa, totul trebuie cald, ca sa ajute canalele sa se "inmoaie" si permeabilizeze! In caz ca e chiar grav asa, merge sa desfunzi cu o seringa, e foarte eficient (si dureros, stiu). Hai ca o sa fie bine! Trebuie doar sa decongestionezi sanii si tot asa!

 

Sanatate muuulta tie si bebelui tau luptator! [flo2]



#16
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 20:51

Fetelor, eu recomandarea de rece am primit-o de la consultanta mea de lactatie la primul copil cand sanii mi se facusera pietroi si frigeau tare si imi iesisera in relief vinisoare si aveam noduli. Am pus comprese reci si in cateva ore m-am calmat. Nu am facut mastita, nu s-au blocat canalele a calmat durerea si am reusit sa decongestionez cu mulgere la pompa manuala si foi de varza.

 

De altfel exista de la avent si plasturi speciali care sa se tina in congelator si care apoi sa se puna pe sani (http://www.p4c.phili...&scy=FR&slg=AEN). Ideea e ca daca se folosesc calde stimuleaza fluxul de lapte, si inteleg ca este tocmai ceea ce Miha nu vrea acum.

 

Iuli, daca ai inceput travaliul, multa multta bafta!



#17
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 21:02

Hey Miha, ce ma bucur ca ne -ai scris și ca sunteți bine! Miha, eu știu ca de la sora mea de comprese cu argila dacă se inflamează sânii.

Diella, Multă putere pt o mămică curajoasa și extrem de ocupata ! Sa speram ca trece repede și cu refluxul și cu colicii. Cu lăpticul ai făcut progrese?

Iuli, mulțumim pentru căsuța noua! Liniștea ta îmi spune ca se întâmplă ceva ...vine bebe oare? :)

Lory mă bucur ca sunteți bine amândouă! :*

Nico, așa este, caruselul bebeilor prinde viteza! Urmam noi! Vai ce emoții mă iau! :)

Carmen, tu te plimbi și nu naști, eu dacă merg 1 km simt ca mi se dezmembrează oasele și trebuie sa mă opresc. Ieri după o ora prin magazine nu mai puteam se spate și de durere sub sâni ,parcă mi se desprinde pielea. Am observat ca dacă ridic burtica cu mâinile mi -e mai bine puțin.

Soparlica, ce mai zici? Cum ești?

Restul fetelor?

#18
NicoNicolle

NicoNicolle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 21:31

Poti sa stii Alina...urmam si noi incet din urma .....
Si eu daca merg mai mult simt intepturi jos, intepaturi care cateodata ma fac sa ma opresc si sa ma adun catre picioare...sa ma strang,sa zic asa, apoi abia dupa o perioada imi pot relua traseul.

#19
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 21:52

Alinutza sa stii ca si eu am avut oboseala dupa 1 ora de cumparaturi joi (si nu au fost cumparaturi serioase, supermarket si drogherie care e langa supermarket), cand credeam ca nu mai ajung la masina (care masina era parcata subteran imediat sub supermarket....) Si am crezut ca poate poate o sa se initieze nasterea ca aveam dureri mari sub burtica. Dar nu a fost sa fie. Bine, eu cum nu stiu cum e travaliul spontan cred ca in urmatoarea perioada o sa caut semne de travaliu in orice.

 

Lory, ce ma bucur ca ai revenit printre noi :). Gata, de saptamana viitoare te mai linistesti? Marmotel? E nerabdatoare sa-si cunoasca surioara?



#20
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 23:16

multumesc mult de sfaturi. Pana la urma am mai calmat furia... si am mai redus timpul de pompare. Am ajuns la jumatate de litru si mi-am dat seama ca nu e tocmai de bine :)).

Am luat si una automata de la primii pasi...dar e o mare porcarie. E mult mai eficienta cea manuala. Mi s-au parut extrem de bune compresele cu ceai de salvie. La fel ideea cu frunzele de varza. Sunt mai bine. Am luat si un nurofen ca am inceput cu frisoanele si arsurile. Pana la urma mi-am mai revenit. Acum iar arde, iar ustura...dar ma gandesc ca nu va tine decat cateva zile... la fel ca recuperarea de dupa cezariana.

 

Va pup si va multumesc mult!

 

PS: Stiti ceva de dr. Ionescu de la Budimex? Dumnealui imi va opera copilul. Ramane de vazut cand.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -