Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amnistia fiscala pentru mame


2 raspunsuri la acest subiect

#1
stelym

stelym
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 16:03

Buna ziua,

va rog sa ma lamuriti cu privire la aplicarea noii legi 126/2014 privind aministia fiscala pentru mame.

A aparut procedura de efectuare a platii restituirilor, stabilita prin ordin comun al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice si al ministrului finantelor publice?

 

Doresc sa mi se restituie debitele cu titlu de indemnizatie ce mi-au fost recuperate, conform art II (2).

Am intrebat la agentia pentru plati si inspectie sociala si mi-au raspuns ca nu stiu nimic de aplicarea acestei legi, nu au auzit de aparitia unei proceduri privind plata restituirilor. M-au expediat rapid.

 

Ma puteti ajuta cu un raspuns? La cine ar trebui sa apelez pentru lamuriri?

Multumesc.



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 17:13

Dar te incadrezi ca sume(debite) ce sunt restituibile? Adica acele debite imputate si platite de catre tine ce sursa au avut?



#3
stelym

stelym
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 decembrie 2014 - 21:05

Da, ma incadrez la art. I, 2 (1) "Sumele reprezentand drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, incasate necuvenit, se recupereaza de la beneficiarii acestora, in conditiile legii, pe baza deciziei emise de directorul executiv al agentiei teritoriale, cu respectarea termenului general de prescriptie. Sumele se achita de catre debitor, in termen de 180 zile de la data comunicarii deciziei."

Si totodata II:

(2) Sumele provenite din debitele recuperate incepand cu data de 1 ianuarie 2011 si pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se restituie esalonat pe o perioada de 5 ani calendaristici incepand de la data de 1 ianuarie 2015, prin plati anuale egale.
(4) Procedura de efectuare a platii restituirilor prevazute la alin. (2) va fi stabilita prin ordin comun al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice si al ministrului finantelor publice.

 

Sunt sume pe care le-am achitat si potrivit acestei legi, ceea ce s-a recuperat (sume incasate necuvenit, desi eu ii anuntasem si am toate dovezile) se va restitui.

Problema este ca nu apare nicaieri aceasta procedura de la II (4) pentru a sti unde sa apelez. Cei de la agentia pentru plati si inspectie sociala spun ca nu stiu nimic.

 

Multumesc.




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -