Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de august 2015

mamici gravide 2015 sarcina

1014 raspunsuri la acest subiect

#101
AlexisB

AlexisB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 23:11

Delia & Mirela bine ati venit. Ce ma bucur Mirela ca ai experienta unei sarcini in DK, poate te voi mai 'stresa' pe'aci pe colo cu niste intrebari legate de sistemul lor.

 

Flori, Doamne- ajuta ca bebe si tu sunteti bine.

 

Eu oricat as incerca sa mananc, altceva in afara de mere, banane si cartofi nu pot. Nici cafea nu mai pot bea... Cam pe la cate saptamani se termina treaba asta cu greturi?  Numa bine ca de Craciun voi manca tot cartofi... Dar totul pentru celula.

 

Va pup!



#102
Mirelabebe2

Mirelabebe2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 12:21

        Buna viitoare mamici !!! Poti sa ma "stresezi" Alexis cu intrebari pt ca eu stiu cum e sa fii la prima nastere aici :). Nu stiu care e problema cu sarcina asta, adica cu raul asta, seara si in mod deosebit dimineata ....sensibilitate maxima la mirosuri si altele :stari schimbatoare de comportament ,acum plang, acum rad , acum sunt nervoasa maxim....Sarcina trecuta nu am avut nimic din astea, adica pana la 5-6 luni abia daca se vedea burta si chiar nu am avut simptome de gravida: ori e fata ori sunt 2/doua ori ceva nu e cum ar trebui....sper sa fie prima varianta si sa scap de raul asta care nu ma lasa :((((, sunt tare bulversata de tot si parca acum imi revin amintiri de la prima sarcina , si imi e dor de momentele alea frumoase cand era totul super ok !!!



#103
Iris1211

Iris1211

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 751 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 15:32

Hello, girls!

 

Florix ma bucur ca totul s-a terminat cu bine. Multa sanatate in continuare.

 

Delia - bun venit, sarcina usoara si bebe sanatos!

 

Roxy_s - apa sarata se poate pune cu pipeta in nari si totul va fi ok.

 

Mirela - nu vreau sa te dezamagesc, dar eu am avut sarcina de fetita prima data si nu am avut nicio pb comparativ cu tura asta. Cred ca de fapt sarcinile sunt diferite, noi avem si tendinta de a compara mereu,...etc. Oricum sper sa fie fetita daca asta va doriti.

 

Din ce citesc pe aici si chiar si la mamicile de iulie chiar suntem cam toate cu greuturi si sper sa scapam curand.

 

Eu am cam terminat cumparaturile si de cadouri si de-ale gurii si de maine ma apuc de saleuri si ceva praji daca voi putea.

 

Va pup si aveti grija de voi si bulinele voastre.



#104
AlexisB

AlexisB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 21 decembrie 2014 - 19:50

Mirela, din putina mea experienta, greata, sensibilitatea la mirosuri si starile schimbatoare sunt aattaaat de normale intr'o sarcina. Cred ca nu trebuie sa'ti faci probleme. Ai fost mega norocoasa ca la primul n'ai avut parte de asa ceva.

 

Apropos, cand se gata cu greturile? Si eu maine ma incumet sa ma apuc de mancare, acu sa vedem daca si termin. Oricum, il auzeam pe sotul meu drag mai devreme ca poveste cu un prieten ca daca'i musai, face si sarmale :-))) toate de dragul celulei.

 

Spor la treaba si energie muuulta!



#105
HannaJoy

HannaJoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 09:32

Oricum, il auzeam pe sotul meu drag mai devreme ca poveste cu un prieten ca daca'i musai, face si sarmale :-))) toate de dragul celulei

 

Ce dragut din partea lui!!! Al meu nu prea intelege chestia asta cu mancatul dupa cum si se te lasa stomacelul..... Deh e la prima experienta de genul 



#106
HannaJoy

HannaJoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 09:43

Flori, ma bucur mult ca totul e in regula.......acum bb poate creste nestingherit :)))

 

Felicitari si celorlalte mamici nou-venite si sarcina usoara!!!!

 

Am fost si noi la eco sapt trecuta si am vazut puiutul ( era atat de mic incat abia se vedea..... Iar inima... Un punct mic alb-stralucitor ( in timp ce dr se chinuia sa mi-o arate, eu ma uitam sa vad daca e doar unul sau poate sunt doi.... :)) ). Deci avem 7 saptamani si ne chinuim cu greata...... [smulgpar]  sau pot sa ma bucur ca nu am varsat decat de doua ori? Voi cum sunteti? Va simtiti mai bine dupa sau oricum senzatia revine?



#107
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 10:48

bine v-am regasit fetelor !

 

eu cu bucurie scriu ca ma simt mai bine, ma mai incearca sentimentele de greata insa la un nivel mult mai scazut, mirosurile ma deranjeaza in continuare, azinoapte am dormit atat de bine cum n-am mai dormit demult tare..

La control nu voi merge decat la 12 saptamani, asta inseamna undeva in 16, 17 ianuarie, sper ca bebe e bine si abia astept sa-l revad.

Cu pregatirile de sarbatori ma ajuta mama, mi-e tare greu cu mirosurile si nu doar atat, inclusiv când vad bucata de carne ma ia greata instant. Asa ca numai ce imi face mama si ce cumpar.

 

Va pup si va doresc cat mai putine " senzatii tari " !



#108
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 15:57

Ce faceti, fetelor?

Vad ca si voi sunteti tot cu greata, si eu la fel...ba ma lasa un pic si ma ia pofta de ceva, mananc cu pofta si apoi ma ia raul....dimineata era cat pe ce sa vomit.

 

Florix ma bucur ca este bine bebele si acum are loc sa creasca, nu-l mai incomodeaza nimic [olala]

 

Yvon si pe mine ma ajuta mama la mancaruri. face ea grosul si eu 2 salate cu ton si cea boeuf, fac ciorbita si poate ceva dulce.

Si eu tot la 12 saptamani merg si taree mult mi se mai pare [batcap]

 

Hanna ma bucur ca ai vazut bulinuta si totul este bine [olala] ai vrea sa fie doi? [olala]

 

Alexis spor la facut mancare [buca]

 

Iris chiar am luat un spray cu apa de mare si parca , parca ar fi bun. am baut si ceai de ceapa si am luat cate jumatate de paracetamol.

Chiar , stiti ceva de ceaiul de ceapa? Cred ca este ok sa-l bem, nu?

 

Va [pup] pe toate.


Editat de roxy_s, 22 decembrie 2014 - 16:02 .


#109
HannaJoy

HannaJoy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 21:32

Pai Roxy, dacă te simți bine cu ajutorul ceaiului de ceapa, de ce nu? Pana la urma cred ca ne spune corpul cam ce-i face bine si ce nu... In limitele bunului simt, evident :)))

Mda cred ca mi-as dori sa fie gemeni, băiat si fetița :)))..... Iub nu mai vrea sa mai trec prin asta încă o data( :)))))) ) iar eu as vrea sa fie 2, so.....

#110
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 23 decembrie 2014 - 09:52

Buna dimi, fetele! [biz]

Haideti la o cafea mica [cafea] sau un ceai sau un suc proaspat de fructe, care cum doreste [:D]

Eu n-am mancat mai nimic nici aseara nici azi. Azi mi-am luat niste halva, 2 iaurturi, o banana si 2 pere.

Aseara cand am mers spre casa ma luase un rau in autobuz de am coborat la prima statie , de urgenta si am vomitat langa un boschet... [alcool] exact ca boschetarii aia am fost si eu, dar nu mai puteam. Si ce bine a fost dupa aia....am mers pe jos pana acasa de m-am aerisit un pic.

Fetita vroia sa ma joc cu ea...eu, nu tati[:D] dar ce sa ma joc, ne-am pus in pat, ea facea puzzle si eu motaiam [alcool] Seara sunt franta, super obosita si adorm instant.

Voi cum sunteti cu oboseala, somnul?

 

Hanna poate o sa ai o surpriza la urmatoarea eco si iti zice ca sunt 2 [olala]

 

Ce ma enerveaza vremea asta...ce iarna urata, fara zapada. La noi mereu erau zapezi mari si nu pot sa cred ca de ceva ani este asa urat iarna.

Asteptam zapada sa mergem la sanius, patinoar....si Craciunul fara zapada parca n-are nici un farmec.

 

Hai, fetele, trezirea [:D]


Editat de roxy_s, 23 decembrie 2014 - 09:52 .




Etichetat si cu mamici, gravide, 2015, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -