Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de august 2015

mamici gravide 2015 sarcina

1014 raspunsuri la acest subiect

#91
Mirelabebe2

Mirelabebe2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 14:45

Da si inca ceva ... ma afecteaza cam orice dar in mod special , injectiile si chestiile legate de droguri... am niste stari :( plus cosuri, am avut cand cica trb sa imi vina "ciclu" dar nu a venit ...si acum iar am unul :(



#92
Iris1211

Iris1211

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 751 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 14:55

Buna venit Mirela si sarcina usoara cu bebe sanatos!

 

Sanatate si baietelului tau si tie sa-ti iasa bune analizele! Sunt curioasa sa-mi vad si eu inimioara mica batand luni si sa fac si analizele de sarcina sa imi iau o piatra de pe suflet.



#93
deliadeli

deliadeli

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 13:06

Buna, fetelor. Am fost asa, foarte nehotarata daca sa ma alatur grupului vostru sau sa mai astept...(va explic imediat si motivul!) Pana la urma mi-am facut curaj [:)] Am 28 de ani si in ziua cand mi-am facut testul de sarcina si am vazut cea de-a doua liniuta, am plans jumatate de ora cu testul in mana...Mai mult decat bucurie, am simtit o teama cumplita...ma rog lui Dumnezeu in fiecare zi sa fie totul bine...si pana acum El mi-a ascultat rugaciunea! Ieri am fost la control si bebe are 6 saptamani si 3 zile si i-am auzit inimioara batand! Evident, mi-au dat lacrimile din nou! Teama despre care va vorbeam e din cauza ca in februarie, la 6 saptamani am suferit un avort menstrual :( si din punct de vedere emotional, nu cred ca mi-am revenit pe deplin nici acum...
AlexandraZ, si eu sunt pe Arefam si Aspenter + Lutinus, dar la mine, motivele sunt evidente. Am vazut ca ti-a explicat cineva foarte bine pentru ce e aspenterul. Iar Arefam-ul e de fapt progesteron (hormonul sexual feminin) si se administreaza in cazul in care nivelul de progesteron din organismul tau e prea scazut. Ajuta la mentinerea sarcinii. Dar sincera sa fiu, daca nu ai avut nici un fel de antecedente si probleme, nu prea stiu de ce ti-ar da sa iei.
Sa ne dea Dumnezeu la toate bebei la termen si sanatosi!


Editat de deliadeli, 19 decembrie 2014 - 13:08 .


#94
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 14:00

Mirela  bine ai venit si sarcina usoara!

Ai dreptate, este minunat sentimentul de mama si eu abia astept sa alaptez din nou [olala]

Decat sa bei 3 in 1 si ciocolata calda care sunt numai chimicale mai bine bei o cafea mica [:D]

 

Iris mmm...parca as manca niste biscuiti cu cioco, seminte... [pofticios] 

Aseara cu toata greata ce-o aveam am mancat la caltabos cu varza murata de m-am spart [alcool] , asa bine mi-a picat....

 

va [pup] pe toate



#95
roxy_s

roxy_s

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.169 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 14:13

Fetelo, ziceti-mi un remediu bun pentru nas infundat [batcap] 

Sarcina trecuta n-am, avut nici o problema cu raceli, de fapt, de ani de zile n-am racit....dar acum, cu fetita la gradi....a venit cu raceala [alcool]

 

Delia bine ai venit si tu si sarcina usoara!



#96
Florix13

Florix13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 13:11

Buna dragi burtici 

 

dupa o vineri cu greata si ameteli in care am mancat numai mandarine si baut apa cu lamaie, ma pregateam sa mergem la o petrecere de Craciun. Cand sa ies din casa m-am trezit cu un val de hemoragie de nu puteam sa ies din baie. Am sunat la salvare pt ca dr meu nu raspundea la telefon si m-au dus la Cantacuzino. Eram atat de speriata pt ca ma gandeam la ce este mai rau. Mi s-a facut o eco si bulina era bine, cu activitate cardiaca. Mi s-a dat sa iau utrogestan si nospa. Intre timp mi- a raspuns si dr si m- a chemat in garda la RM. M-am dus pt ca ecograful ala era asa de vechi si nu eram convinsa de ce mi- zis dr de garda de la Cantacuzino. Am ajuns la  RM si m- a vazut imediat dr meu, am ascultat-o pe bulinuta, este bine. Asa ca de azi noapte suntem internate cu perfuzie pt ca dr a considerat ca tb sa ma tina sub supraveghere pana iese din garda. A zis ca  a fost un hematom care s-a eliminat... Cam mare zic eu. Doamne ajuta sa fim bine si sa trecem de 12 sapt cand pericolul scade.

 

Pupici si greturi cat mai putine



#97
Mirelabebe2

Mirelabebe2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 14:57

Buna dragi burtici 

 

dupa o vineri cu greata si ameteli in care am mancat numai mandarine si baut apa cu lamaie, ma pregateam sa mergem la o petrecere de Craciun. Cand sa ies din casa m-am trezit cu un val de hemoragie de nu puteam sa ies din baie. Am sunat la salvare pt ca dr meu nu raspundea la telefon si m-au dus la Cantacuzino. Eram atat de speriata pt ca ma gandeam la ce este mai rau. Mi s-a facut o eco si bulina era bine, cu activitate cardiaca. Mi s-a dat sa iau utrogestan si nospa. Intre timp mi- a raspuns si dr si m- a chemat in garda la RM. M-am dus pt ca ecograful ala era asa de vechi si nu eram convinsa de ce mi- zis dr de garda de la Cantacuzino. Am ajuns la  RM si m- a vazut imediat dr meu, am ascultat-o pe bulinuta, este bine. Asa ca de azi noapte suntem internate cu perfuzie pt ca dr a considerat ca tb sa ma tina sub supraveghere pana iese din garda. A zis ca  a fost un hematom care s-a eliminat... Cam mare zic eu. Doamne ajuta sa fim bine si sa trecem de 12 sapt cand pericolul scade.

 

Pupici si greturi cat mai putine

Buna Flori/ viitoare mamici ...ce bine ca a fost doar o sperietura si acum esti bine...stiu ca e greu sa mananci dar incearca de toate pt ca trebuie sa ne alimentam cu ceva... de exemplu eu am inceput sa mananc mici , parca imi pac mie neutri sau rosiii cherry care nu au un gust rau, si avocado care la fel nu imi displace dar il pot manca ...incerc orice si chiar daca imi vine inapoi dupa , macar sa le pot manca pe moment ....



#98
Mirelabebe2

Mirelabebe2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 15:03

Ieri am fost la medic si eu...bulina are 0,46 cm si e ca un graunte dar ii bate inimioara :)))...ce frumos ....e mai greu pana la 12 saptamani cum spui si tu Flori de aceea eu cand am fost insarcinata cu Edi nu am spus la nimeni de sarcina...dar a fost asa usor de ascuns,nu tu stari de rau, nu tu analize ,doctori etc...doar nu puteam bea alcool si tot ma intreba lumea de ce???

Acum am 6 saptamani si 2 zile mai exact dar nu stiu de ce ...ultimul ciclu l am avut pe 2 noeimbrie si calculatorul de sarcina spune 7 saptamani azi....cred ca au calculat dupa dimensiuni

Weekend fain fara greturi !!! Eu am chef doar de somn si lenevit :ppp



#99
deliadeli

deliadeli

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 19:47

Mirela, ma gândesc ca sarcina e mai mica din cauza ca ovulatia a fost mai târzie...asta se intampla de obicei arunci cand menstruatia nu e foarte regulata...o fi cazul tau?

Editat de deliadeli, 20 decembrie 2014 - 19:49 .


#100
deliadeli

deliadeli

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 19:50

Flori, sa dea Domnul sa fie totul bine!!!! Cred ca m-as fi panicat toată sa se întâmple asa ceva!



Etichetat si cu mamici, gravide, 2015, sarcina

Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Prima răceală în sarcină

    CatiCatut
    - Astăzi, 11:07

  • Geanta bebelusului

    Deutzuk
    - Astăzi, 10:28

  • Pregătirea bagajului de maternitate

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 10:18

  • Saptamana 34

    Pau26
    - Astăzi, 10:06

  • Sterilizator biberoane È™i aranjam haine

    FloreClau
    - Ieri, 16:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -