Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prima sarcina si prima vizita la doctor


4 raspunsuri la acest subiect

#1
alinabarbu

alinabarbu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 20:23

Buna mamicilor si viitoarelor mamici...acum 3 zile mi-am facut un test de sarcina,pentru ca mi-a intarziat menstruatia de o saptamana...si surpriza au iesit 2 liniute...nu mi-a venit sa cred si de atunci tot repet teste,de toate felurile,am adunat vreo 7 pana acum,toate pozitive:)) Joi am programare la doctor si am asa niste emotii,intrebarea mea este la ce analize ar trebui sa ma astept,sau ce se face la primul consult,ultima menstruatie am avut/o pe 21 oct..Din iunie am renuntat la anticonceptionale dupa o perioada de 7 ani si nu ma asteptam sa raman insarcinata desi am auzit  ca poti ramane din prima luna,dar nu e tocmai indicat....pff sper sa nu va obosesc cu atata scris dar nu stiu ce sa scriu mai intai:)) [:)]



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 25 noiembrie 2014 - 23:31

Felicitari pentru cele doua liniute!

 

Se fac mai multe analize in urma primului control, poate iti vor raspunde mai exact fete ce sunt acum insarcinate...eu am fost acum aproape 3 ani. Ce retin sigur e beta hcg, analiza hormonala care confirma sarcina, si glicemia pentru a verifica daca nu ai (sau dezvolti in timpul sarcinii) vreo forma de diabet.

 

La primul consult te va chestiona asupra starii de sanatate, posibil asistenta sa iti administreze un test clasic de sarcina, iar in functie de varsta sarcinii poate vei auzi si inimioara, daca nu, la al doilea control sigur. In rest, confirmarea sarcinii prin metode de dr. stiute (te va palpa).

 

Sanatate si sarcina usoara, si bine ai venit pe DC. Iti va place aici!



#3
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 09:22

Alina, felicitari pentru sarcina. La ce medic mergi, si eu tot din Buzau sunt!

La primul control, se face un control vaginal, o ecografie care confirma sarcina si in functie de medic sau de tine ti se dor da o serie de analize standard de sange, printre care si setul doi cu toxoplasma si alte boli. In principiu, va fi ok.

 

Sunt curioasa sa ne spui cum e si in cate saptamani esti. Mult succes.



#4
AlinaCojocaru

AlinaCojocaru
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 16:36

Felicitari Alina, pentru sarcina. Si eu sunt insarcinata in 4 saptamani, primul consult a avut loc astazi.

La primul consult de regula se face un istoric medical, iti va recomanda  medicul ginecolog  analize de sange (hemoleucograma completa, coagulare, glucoza, sideremie,  marker infectiosi -hepatita, HIV, toxoplasma,lysteria. etc) sumar de urina si urocultura cu antibiograma asta ptr evetualele infectii urinare, va mai trebui sa faci o dozare beta Hcg, trebuie sa se dubleze in 48 de ore, si te va programa la o ecografie in jur de 6 saptamani (cred ca tu ai deja), pentru a vedea inimioara cum bate.

Asta in mare. Bineinteles ca vei face si un consult ginecologic,  citobacteorologic, secretie vaginala, col.

Sarcina usoara, fara probleme!



#5
flo_fifi

flo_fifi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 21:03

Eu mi-am facut testul dupa 6 zile de întârziere. .. cu teama pt ca pana atunci facusem zeci de teste de-a lungul a 4 -5 ani... iar cand am vazut a doua liniuta am început sa plâng!
Prima vizita la medic..cu teama ...sa fiu sigura ca este sarcina... mi-a confirmat ca este sarcina, ca este la locul ei si ca momentan pare a fi ok.
Maine intru in 12 saptamani si am a 3a vizita la dr... sper sa trecem peste toate cele 40 de săptămâni cu bine!
Succes tuturor si o sarcina ușoară!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -