Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

La multi ani Traian Basescu! Cum ramane in istorie?


35 raspunsuri la acest subiect

#31
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 09:25

Va mai mentineti parerea buna despre Basescu, "campionul luptei anticoruptie"?

 

Băsescu a depus amendamente la Legea graţierii
 

 

Senatorul PMP Traian Băsescu a depus o serie de amendamente controversate la Legea graţierii.

...

"Se graţiază în întregime pedepsele cu închisoare de până la 10 ani inclusiv aplicate de instanţa de judecată", se arată în amendamentele depuse. De precizat este că termenul cuprins în proiectul Guvernului este de 5 ani.

 

El cere şi reducerea la jumătate a pedepselor pentru femeile "care au fost condamnate pentru infracţiuni care nu au fost săvârşite cu violenţă, inclusiv a acelora care au fost condamnate pentru fapte de corupţie", precum şi a persoanelor de peste 60 de ani.

E adevarat ca femeile utilizeaza mai mult seductia decat violenta care-i specifica barbatilor, dar o persoana in functie de conducere recurge la amenintarea cu pierderea postului. Nu cred ca asta se incadreaza la violenta si nici nu e practicata doar de femei.


Editat de Deceneus, 20 aprilie 2017 - 10:03 .


#32
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 10:05

Nu, Deceneus!

 

Dan Andronic, Elena Udrea, Fratele lui, Fata lui - toti au dosare noi pe rol.

Toata dezinformarea, minciunile si nemernicia lui au un singur scop: sa-si scape pielea.

Pentru ca sunt convinsa ca Udrea are ceva documente compromitatoare.

 

Merge pana acolo incat isi pune sub semnul intrebarii propriia alegere din 2009 numai si numai ca sa scape de Kovesi.

 

Deci amendamentele la legea gratierii vin in acest context: trebuie sa o scape cumva pe Udrea ca sa-si salveze pielea. A lui si a familiei lui.



#33
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 12:09

@Viviana pe tine nu te stiu mare fan Basescu. Ma asteptam sa raspunda Rufus!

Am spus de multe ori ca mi se pare de departe cel mai bun politician de pe esicher. Are toate calitatile sa fie lider, sa controleze puterile si poporul.
...
Toti cei care au incercat sa-l faulteze s-au lovit de el ca de o stanca si s-au pierdut apoi in anonimat. Tabloul care se dezvaluie astazi, la sfarsit de mandat, imi sugereaza un Basescu ca un urs batran, pe langa care latra o sumedenie de catzei slabanogi, fara curaj suficient sa-l puna jos. Doar latra...
Asta spune clar ce personalitate are.

Dupa calitatile enumerate de Rufus mai sus si Erdogan este un tip de admirat.

 

Eu consider ca dupa doua mandate de presedinte nu a evoluat de la nivelul de capitan de vas, pentru ca daca avea minime cunostinte despre democratie si de separarea puterilor in stat, ar fi stiut ca un presedinte nu se poate implica in actul de justitie si nu ar fi facut o asemenea declaratie penibila.

Traian Băsescu a afirmat, luni, că o intervenție a președintelui Klaus Iohannis pe lângă omologul său sârb în vederea extrădării lui Sebastian Ghiță cât mai repede în România este ''esențială'', el adăugând că în acest sens decizia luată de autoritățile sârbe va fi una ''politică''.

...

De asemenea, fostul președinte a amintit de faptul că el a intervenit pe lângă liderul sirian Bashar al Assad în vederea extrădării lui Omar Hayssam, și a adăugat că și președintele Iohannis și ministrul Justiției, Tudorel Toader, ar trebui să întreprindă demersuri pe lângă autoritățile sârbe pentru ca Sebastian Ghiță să fie extrădat cât mai repede în România.

Sigur interventia da rezultate intr-o tara unde justitia face ce-i spun politicienii, dar intr-o tara care pretinde ca e democrata si are justitie independenta e inadmisibil sa faci asemenea declaratii.

 



#34
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 13:00

Am fost fan Basescu. Am tinut la presedintia lui pentru ca el a fost cel care a pus pe picioare treaba asta cu DNA, a luptat impotriva coruptiei - asta-i adevarul.

 

dar, na acuma s-a intors cu 360 de grade si s-a dovedit ca lupta cu toate armele impotriva TUTUROR realizarilor din mandatul lui. Lupta cu toat ce are impotriva lui Kovesi.

 

De aia ma gandesc ca exista undeva niste documente mult mai grave decat ne asteptam noi sa fie. Si ca Udrea are cheile.

 

E ceva ce nu iese la socoteala, daca el isi dinamiteaza de buna voie mandatele si toate realizarile.

 

Edit:

PS - Rufus nu a mai intrat de cateva luni bune pe DC.



#35
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 08:42

da si eu am fost basista. Acum am insa o imensa greata la adresa lui. BIne spunea cineva la tv - ca Basescu e un actor mai bun ca Florin Piersic.



#36
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 11:05

Da si dupa cum spunea Deceneus - toate "sfaturile" astea la adresa lui Iohannis - exact ce nu ar trebui sa faca un presedinte.

 

Si amendamentele lui la legea gratierii: sunt facute pentru Udrea - nicio indoiala nu am.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -