Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cazurile de HIV din Segarcea


124 raspunsuri la acest subiect

#1
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 10:48

Nu stiu daca ati citit/auzit de baiatul care a murit de SDA la 22 sau 24 de ani (in urma cu vreo 2-4 saptamani), care a facut sex neprotejat cu toate partenerele lui si care a reusit sa paseze HIV-ul la cel putin 2 fete. Intre timp fetele acelea au avut alti prieteni care au avut la randul lor alte prietene, si uite asa stau oamenii de acolo ca pe butoiul cu pulbere ca sa afle daca au sau nu acest virus.

 

Ce m-a surprins si enervat a fost ca doctorita baiatului a vrut sa le spuna partenerelor lui ca e HIV+ atunci cand el a inceput sa se intalneasca cu fata doctoritei, dar parintii au amenintat ca o vor da in judecata din cauza confidentialitatii medic-pacient.

 

Din pctul meu de vedere parintii aia sunt exact la fel de vinovati ca el. Ce Dumnezeu au pazit?!?!?!?



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:00

mie mi se pare revoltator tot ce-a facut baiatul ala.

sunt convinsa ca stia ca e bolnav, insa s-a combinat cu atatea fete cu care a facut sex neprotejat, si-a facut tatuaje, probabil a mers si la dentist - peste tot a ascuns adevarul si a pus in pericol atatia oameni nevinovati.

daca eram eu medicul acestui baiat, as fi gasit cumva o metoda sa fac publica boala lui. intr-un orasel atat de mic, zvonurile si barfele circula cu viteza luminii.



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:04

cel mai interesant e ca toti cei implicati in treaba asta - adica ai de facura secs intre ei - nu au auzit de un minim prezervativ, cea mai comuna si mai eficienta bariera impotriva infectarii.



#4
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:07

 

Din pctul meu de vedere parintii aia sunt exact la fel de vinovati ca el. Ce Dumnezeu au pazit?!?!?!?

Xio, 'baiatul' respectiv e barbat in toata firea care a facut sex neprotejat stiind ca este infectat...nu cred ca am cuvinte sa-l descriu.

Iar parintii nu stiu cit sint de vinovati, ca doar nu i-au tinut luminarea.

Parerea mea este ca vina ii apartine exclusiv.  



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:15

Eu de aici deduc ca ar fi necesara o lege, care sa-i trimita pe toi cei infectati cu HIV la psiholog, in centre speciale de reeducare si reevaluare - un fel de grupuri de suport.



#6
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:21

Acum am citit si eu pe net....din articole reiese ca se imperecheau acolo ca iepurii....nu conta cine cu cine.

Am inteles ca mergea la psiholog. 



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:26

habar nu am cat de multe detalii cunosteau parintii si baiatul in legatura cu aceasta boala si modul de transmitere.

dar daca fusesera informati/consiliati, daca baiatul facea tratament specific, daca si-au vazut baiatul schimband prietenele ca pe sosete, puteau macar sa-i atraga atentia, sa insiste, sa faca sex protejat, sa aiba mare grija (legat de tatuaje, sangerari / taieturi, vizite la dentist, etc.).

oricum, toti cei din anturajul lui - fostele iubite, partenerii acestora, cei care intr-un fel sau altul s-au putut infecta ulterior - cred ca traiesc un adevarat cosmar, asteptand rezultatele analizelor, urmarind orice simptom neobisnuit, repetand analizele din 6 in 6 luni, samd. e infiorator sa-ti traiesti viata cu sabia deasupra capului, devii alt om, toate planurile de viitor s-au daramat.

practic viata acestor oameni a fost data complet peste cap, din cauza iresponsabilitatii unui tanar si a parintilor lui.

ok, poate ca a fost vina sistemului medical ca acest baiat s-a infectat (inca nu e clar cand s-a intamplat asta, la nastere, la vaccinare, in spital sau la medicul pediatru); dar ceilalti, care s-au infectat din cauza acestui tanar, ce vina au ?



#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 11:41

Da, asta mi s-a parut interesant, ca toti medicii intervievati au spus ca e vina partenerului ca nu s-a protejat.

 

Era intradevar un 'barbat' de 22 sau 24 de ani, dar pana la varsta aia a avut multe prietene de care au stiut parintii. numai reactia lor cu datul in judecata m-a revoltat. ti se spune ca fiul tau bolnav de o boala incurabila transmite boala  si altora, iar pe tine nu te intereseaza? daca mor 3 dintre victime e criminal in serie. si parintii ar trebui sa fie la fel.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 12:22

Mie imi este clar ca tanarul, stiind ca moare suferea deja de psihoza, de diverse tulburari psihice ce l-au manat sa se razbune si pe altii pentru boala lui.

 

Parintii de ce ar fi acuzati? Nu au stat langa el sa-i monteze prezervativul. Sunt si ei niste victime ce au trait ani de zile cu spectrul mortii baiatului lor. 

 

Din punctul meu de vedere criminal in serie e statul. Statul care a dat o lege tampita referitoare la confidentialitatea medic-pacient atribuindu-i eronat o valoare unica limitand dreptul la viata al celorlalti cetateni.

 

Am scris asta avand in cap o lege din USA apropo de confidentialitatea medic-pacient in cazul pilotilor. 

Daca acestia sufera de vreo boala ce ar putea pune in pericol viata celor ce zboara cu avionul, medicul are obligatia sa treaca peste aceasta confidentialitate anuntand autoritatea aeronavala.

 

In acest caz dreptul la viata privata coboara sub dreptul la viata.

 

Trebuie gasit un echilibru inre drepturile pacientilor si protectia sanatatii publice.

 

Mai tineti minte pandemia de gripa porcina? S-a pastrat acolo confidentialitatea? Nu.

Toata lumea a stiut ca x are gripa, ca s-a inchis clasa si scoala din "cauza" lui. 

S-a facut asta pentru protectia celorlalti.

 

Concluzia mea este: decat sa-i numim criminali in serie pe apropiati, bestii, sa-i acuzam ca nu au folosit prezervative si alte alea mai bine ne indreptam eforturile catre schimbarea unei legi limitate.

 



#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 13:15

Da, Viviana, tocmai asta e problema, ca in astfel de cazuri nu poti face nimic. Ca e ilegal.

Desi cred ca este o lege care pedepseste punerea in pericol a altora.

 

Parintii sunt vinovati, un om normal la auzul vestii doctoritei ar fi spus el ca baiatul e purtator, ca sa protejeze viata altora.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -