Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Noiembrie 2014 (Brumarei de Noiembrie 2014) (Cap. 4)


121 raspunsuri la acest subiect

#61
Anandrei

Anandrei

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 673 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 00:53

Panda, folosesc perna pt alaptat pt aomn si de cele mai multe ori ajuta, insa uneori orice as face nimic nu mai pare sa functioneze. Ma misc de parca as fi deja operata, abia pasesc uneori, au inceput de vineri sa ma doara oasele bazinului cand stau in picioare, azi noapte am luat primul
No Spa, ca am simtit ca nu mai pot fara, iar dimineata m-am trezit cu dureri de spate ca la menstruatie, dar care au trecut pe parcursul zilei. Noroc ca nu prea mai am contractii, ca cred ca as fi inceput sa ma panichez deja, date fiind toate de mai sus. Un lucru e clar, organismul stie ca se apropie de termen si se comporta ca atare. Imi este foarte greu, dar incerc sa le iau ca atare, sa inteleg si sa accept ce minse intampla, sa ma bucur ca totusi "sufar" numai de simptome naturale si ca nu intampin serioase probleme de sanatate. Mai am o saptamana, o sa treaca si asta si apoi imi iau bebelinul in brate la pupicit. De abia asteptam. Uite, in seara asta de exemplu, mi s-a parut ca sesizez o bucatica microscopica din dopul gelatinos si incerc sa nu ma agit. Ca poate mi s-a parut si ca oricum nu e musai sa si nasc dupa eliminarea dopului, mai poate dura cateva zile. Ma bucur ca am reusit sa ma relaxez in ceea ce priveste nasterea. Acuma sper doar sa nu se grabeasca Fat-frumos nr. 3 ( tati e nr. 1 si David e nr.2) si sa vina cand l-am programat. Nu de alta, dar mai am chestiuni de logistica de rezolvat, cum ar fi hainutele lui de spalat si calcat, pe de o parte, iar pe de alta sper sa nu il apuce noaptea, ca mi-ar fi mila sa o sun pe dr. sa o trezesc din somn si sa vina adormita sa ma decupeze fara talent :))))

Se vede ca m-am relaxat, nu?

Voi cum stati cu moralul?

#62
Gabriela27

Gabriela27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 08:18

ufff ce putin mai aveti in special Ana SI JOY :) Nastere usoara va urez

Noi mai avem destul si insomniile deja sunt si starile de panica de frica etc si totusi abia avem 34 sapt si 3 zile :))Si la mine greu su somnul ...ma dor tare picioarere in timpul somnului

CoriMami 2 nastere usoara si tie si un bebe sanatos la toate



#63
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 12:15

CoriMami...esti cu 2 zile inaintea mea cu sarcina :D de ceva vreme si eu tot studiez burtica sa vad daca mi se lasa dar din ce observ eu nu prea pare. Eu presimt ca o sa ajung undeva pe la 38 de sapt si nasc...dar acum sa vedem ;)) stie Domnul cand e cel mai bine :)

 

Ana..mai ai asa puuutin!! si eu tot spal si calc... bagajul e langa usa aproape gata. Am inteles ca tre sa fac trusoul bebelinei pt imediat dupa nastere asa ca tre sa mai umblu in el si sa fac un "pachetel" cu de toate ce ii trebuie ca eu le-am asezat in pungute pe categorii in bagaj ;)) (ma refer la hainute).

 

Eram eu fericita ca inca e cald afara si o sa imi fie indeajuns camasutele ce le am pt spital (cu maneca scurta si destul de scurtute) dar la cum se anunta ca vine frigul de la sf saptamanii cred ca tre sa ma apuc sa imi caut si ceva mai gros de imbracat pt spital...

 

Eu va anunt cu bucurie ca de cateva zile am scapat de durerile de spate ce ma chinuiau teribil. Am din plin dureri in partea de jos destul de des si in special seara dar mergem inainte...a trecut ce a fost mult

 

O zi buna mamici!



#64
andry

andry
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 12:52

Buna gravidute,

 

Am un voucher de la Cord Blood Center, pe care l-am primit atat prin posta cat si prin email, care expira maine. Daca va intereseaza vi-l trimit prin email.

Andry



#65
Joy21

Joy21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.680 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 14:00

Se vede ca si la mine se apropie momentul nasterii, uterul se contracta mai des in timpul zilei iar contractiile se simt destul de puternice. Una dintre zilele acestea va dau vestea cea mare, nu ma vad ajungand pana la 40 de saptamani :)

CoriMami, ma bucur ca ai revenit, mai e putintel si la tine. Daca vrei ne gasesti si pe FB.

Panda, eu am nascut in noiembrie si era fff cald in spital, am tinut bebelusul doar in body. Depinde de maternitate. Foarte bine ca ti-au trecut durerile

#66
LizaB

LizaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 15:54

Azi începem săptămâna 35. Iubita mea crește și eu o dată cu ea :D. M-am pufoșit la față și mă mândresc cu noile fălcuțe. Recunosc, noaptea am cam început să mănânc, mai ales dacă am făcut de cu seara ceva bun (și în ultima vreme m-am cam scăpat la gogoșele, plăcinte cu brânză...). Mi-e teamă să mă cântăresc în momentul ăsta :D

În rest... sprintenă și vioaie ca o hipopotăniță.

 

La mine, ciudat, contracțiile nu s-au înmulțit. De când dr. mi-a spus că sunt normale nu m-am mai gândit la ele. Le mai simt doar în timpul mersului când trebuie să încetinesc. Oricum, sper ca buburuza să stea cumințică până cât mai aproape de termen - văd că asta e principala obsesie a noastră :))



#67
Gabriela27

Gabriela27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 08:54

Eu nu stiu ce sa mai cred cu aceste contractii-pregatirea pentru nastere...la mine sunt foarte multe pe zi in jur de 20.Spr norocul meu nu sunt dureroase dar fetelor merg la toaleta in timpul noptii foarte des 5-7 ori pe noapte....o fi normal? :))eu vineri fac 35 saptamani



#68
kraluca

kraluca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 624 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 10:56

Buna, mamicute dragi!
Eu sper ca voi naste printre ultimele de pe aici..... oricum, cu DPN 1 dec si cu mandruta de 2 ani si 10 luni nici nu am dece sa ma grabesc. Oricum, bagajul l-am pregatit, just in case. Daca ma intreaba cineva nici nu stiu cate sapt am, asa de bine tin evidenta

#69
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 13:46

Eu am doar cateva contractii razlete zilnic...iar noaptea cand ma trezesc sa merg la baie mi-e burtica beton.

 

Am si eu o intrebare pt cele care sunt mai informate ca mine sau sunt mamici: contractiile apar imediat dupa ce se rupe apa? intreb asta in conditiile in care se rup membranele iar apa curge cate putin si am inteles ca exista situatii in care poti sa nu iti dai seama. Si ma gandesc eu acum daca apar contractiile ca alt semn imediat.

 

Am fost ieri la dr...totul bine...bebelina creste...are un pic peste 3000 g... :) isi sugea degetelul draga de ea ;)) e bine ca isi antreneaza falcile pt supt :)))

 

si mi-a mai spus de placenta ca se apropie de gradul 3 :D asta insemnand ca se apropie nasterea ;;)

 

Curios este ca dr niciodata in sarcina si nici acum la sf nu imi verfica colul..doar test de secretie am facut acum vreo 2 sapt la spital de unde mi-a iesit o usuara infectie Ecoli, mi-a dat ovule si tot asa mi-a iesit analiza asa ca de ieri iar snt in tratament cu aceleasi ovule...



#70
Gabriela27

Gabriela27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 16:14

Haideti sa va spun eu cum am nascutprima oara :)

Pe la 1- 2 noaptea crampe cu diaree uite asa toata noaptea ...am zissigur m am deranjat la stomac ....m m chinuit asa pana pe la 8 dimineata...nu mi am dat seama ca sunt contractii. Pe la 8 dimineata mi am trezit sotul si i am spus sa mergem la spital sa vad ce oi avea. Pe la 9-10 m a internat si imi spune dilatatie 8 pana la 12 nasteti :)))) Am ramas uimita nu am avut timp sa mi fie frica (am nascut la 37-38 sapt). Ei mi au rupt apa :) si am nascut la 11:45. Norocul meu ca nu mi am dat seama ce putea sa fie. Acum cand am crampe sau diaree ma gandesc  serios oare a venit momentul? :)) Dar nu toate nasterile se manifesta in asa fel :))deci nasterea usurica si recuperarea mea foarte grea

 

panda felicitari ptr bebelina ta


Editat de Gabriela27, 21 octombrie 2014 - 16:15 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -