Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

inceputul clasei 1....cu stangul....


108 raspunsuri la acest subiect

#1
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 00:31

Am inceput clasa 1 cu muuulte emotii datorate in principal faptului ca avem o noua invatatoare.Fosta o doamna extraordinara care a facut din clasa pregatitoare o amintire superba.
Am cunoscut o pe noua doamna intr o alta clasa.da .ne au schimbat si clasa.Desi dansa este f laudata ca fiind o invatatoaee excelenta mie nu imi place deloc.
In primul rand mi se pare f rece cu copii.Le a dat niste teste la inceput despre care ne a spus la sedinta ca sunt jalnice.Nu stiu ce inseamna asta pt ca nu ni le a aratat se pare ca nu le a corecrat chiar daca au trecut 2 saptamani.
Clasa este absolut goala cu pereti goi nu are nici macar perdele.
Si cireasa dupa tort ne a schimbat programul.Copilul meu intra la ora 11 .Suntem sg clasa 1 care nu intra dimineata.De ce? Pt ca scoala duce lipsa de invatatori si doamna noastra a luat clasa 0 dimineata si apoi vine la noi de la 11.Ne a dat programul peste cap....Anul trecut mergea dim la scoala si dupa la after si acolo manca se juca venea acasa la 16.Acum merge la after dim si apoi la 11 la scoala .Sarim peste pranz logic.i a micul dejun la after un sandwish la scoala si pranz la ora 15 cand iese de la scoala.
Clasa 1 m a dezamagit pe mn personal.Fi mea e data peste cap total.La voi cum e?

#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 08:38

E singura clasa 1 din toata scoala ?



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 08:47

nikol, discuta cu conducerea scolii pentru transferul fetitei tale la o clasa paralela din scoala, cu program "normal".

daca nu se poate, incearca transfer la cea mai apropiata scoala din zona (poate va fi nevoie sa-ti faci o viza de flotant la cineva care locuieste in raza scolii respective).

e posibil sa fie nevoie sa ajungi pana la nivel de inspectorat pentru a rezolva aceasta chestiune, insa nu te da batuta, este important sa nu-ti dezamagesti copila, sa faci tot ce-ti sta in puteri pentru a-i fi ei bine.



#4
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 08:51

In primul rand programul asta de la 11 este total anapoda...

L-am mai auzit din pacate. Nu stiu ce as face daca ar fi si copilul meu in situatia asta...

Cred ca puteti face presiuni la conducere sa caute alta doamna. Spatiu ar fi pentru ore de dimineata?



#5
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 08:57

Nu stiu cat de constructiv e sa faci presiune la conducerea scolii. Am mai citit pe forum de scoli care au o invatatoare la pregatitoare apoi alta pena in clasa a IV-a. Si eventual daca se poate o clasa sa invete dupa masa ca invatoarea sa poata preda la doua clase intr-o zi. Daca asa a considerat conducerea scolii sa organizeze programul claselor nici nu m-as deranja sa mut copilul la alta clasa paralela si anul ce vine sa fie in aceeasi situatie.



#6
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:06

Una e sa fii clasa a IV-a.... copilul e ceva mai mare si stii ca la anul va avea oricum alt program... alta e sa fie clasa I-a. Daca conducerea a organizat asa.... probabil va tine asa tot restul de 4 ani cat mai e din scoala primara.

 

Probabil ca si eu l-as muta in alta clasa. Dar asta e o solutie? Se muta toti din clasa aia?

Ce faci daca nu-ti aproba mutarea?

 

Presiunile cred ca ar avea efect daca toti parintii din clasa ar fi de acord sa participe la discutii cu conducerea; sau marea majoritate.

 

Personal nu mi se pare o solutie buna pentru copil din nici un punct de vedere: program aiurea, doamna obosita dupa prima tura de copii...  Nu degeaba programul e facut cu 4 ore lucru cu copii si 4 ore de pregatire. Si inca o data observ ca doamnele nu au nevoie de pauza. La 11 e gata pentru alta runda... nu la 12... macar sa aiba o ora pauza de refacere, planuri, etc etc.. Uman nu cred ca poti sa fii 100% pentru ambele serii.

Asta e parerea mea.

Deci... as incerca sa vorbesc cu parintii sa gasesc si altii care sunt de aceeasi parere cu mine. DAca sunt singura nebuna, mut eu copilul, evident. Daca sunt mai multi atunci dicutam cu conducerea.



#7
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:20

Una e sa fii clasa a IV-a.... copilul e ceva mai mare si stii ca la anul va avea oricum alt program... alta e sa fie clasa I-a. Daca conducerea a organizat asa.... probabil va tine asa tot restul de 4 ani cat mai e din scoala primara.

Nu inteleg ce vrei sa zici cu comparatia intre clasa I si clasa a IV-a.



#8
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:25

Perspectiva de lungime. Pe cel de clasa I il asteapta inca 4 ani cu programul asta... pe cel de clasa a IV-a un an. Mi se pare mai usor de digerat cand ti se intampla asta in clasa a IV-a (mai era o discutie cu un copil de clasa a IV-a care a patit asa cu schimbarea programului)... nu cred ca as schimba invatatoarea cand mai are un an de scoala primara.

In clasa I-a e alta poveste... te asteapta in 4 ani de scoala primara, doamna daca a luat clasa pregatitoare si ii formeaza nu cred ca va lasa nici una din serii...



#9
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:46

Este voie ca o invatatoare sa predea la doua serii de copii?? Mie aici mi se pare aberatia. Copilul cand isi face temele? Cu cine? Daca mai doarme la pranz, deja vorbim de-o tragedie.

 

Clar mutat in alta clasa. Eu nu as mai sta sa ma intreb pe nici-un forum.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:58

Este voie ca o invatatoare sa predea la doua serii de copii?? Mie aici mi se pare aberatia. Copilul cand isi face temele? Cu cine? Daca mai doarme la pranz, deja vorbim de-o tragedie.

 

Clar mutat in alta clasa. Eu nu as mai sta sa ma intreb pe nici-un forum.

 

nu stiu daca e voie sau nu, dar se intampla destul de des in scolile din bucuresti.

asa a "patit" si nepotul meu, acum 2 ani a intrat in clasa 0, invata dupa-masa, deoarece d-na invatatoare avea de dus la final si elevii din clasa a IV-a. motivul ? lipsa de cadre didactice...chipurile au fost luati prin surprindere si de numarul mare de elevi. in perioada 2005-2009 (aproximativ) s-au nascut foarte multi copii (in comparatie cu perioada actuala) si scolile pur si simplu nu fac fata numarului de elevi inscrisi la invatamantul primar. plus ca metoda "viza de flotant" permite suprapopularea scolilor cautate, in detrimentul celor prost cotate.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -