Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentie, Cod Rutier


54 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 14:40

De ieri au intrat in vigoare niste schimbari la Codul Rutier, dintre care cea mai interesanta mi se pare cea cu siguranta copiilor. Pana la 3 ani in scaun special si pana la 12 ani doar in spate, cu centura- asta este legea. Asa era si pana acum...doar ca de acum sunt prevazute si sanctiuni.

Eu vad zilnic parinti cu copiii mici pe scaunul din fatza...

 

http://www.gandul.in...entura-13351912

 



#2
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 14:53

Aici centura este obligatorie si in spate, daca masina e prevazuta cu centuri.

Scaunul de masina e obligatoriu pana la 12 ani sau 1.50m.

Iar copiii au voie sa stea in fata de la 7 ani, dar pe scaun, cum am mentionat mai sus.

 

Noi nu mergem fara centuri nicicum; imi pun centura si pt cateva sute de metri; altfel imi lipseste ceva. Asa am invatat si copila; primul lucru cand se urca in masina, isi pune centura.



#3
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 14:55

Da' mi se pare normal sa duci copii in siguranta...eu in 7 ani am schimbat 3 tipuri de scaune pentru copii si niciodata nu i-am dus fara el si fara centura.

Siguranta lor e pe primul loc.

Sunt de acord cu amenzile la capitolul asta !



#4
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 14:55

Eu zic ca scaunul ar trebui sa fie obligatoriu mai mult de 3 ani...daca pui un copil de 3 ani in spate si incerci sa-i pui centura, se spanzura cu ea...am vazut multe reportaje despre centura la copii...scaunul ala ii inalta, fara el pana la o anumita inaltime, centura aia ii strange de gat...deci aici ar trebui schimbat ceva...

si aici te amendeaza daca mergi fara scaun sau centura..noi am scapat de el, pt ca fiica-mea are aproape 1.60m [:)]


Editat de Ella73, 29 septembrie 2014 - 14:58 .


#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 14:56

Asa e. Scaunul ala e util mult dupa cei trei ani!



#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 15:13

Oricum, in principiu mi se par rezonabile toate modificarile aduse. Desi ar fi mers si fara alcool, hai, sa zicem ca inteleg de ce s-a "legalizat", si apreciez scaderea limitei pentru infractiune.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 15:13

Eu zic ca scaunul ar trebui sa fie obligatoriu mai mult de 3 ani...daca pui un copil de 3 ani in spate si incerci sa-i pui centura, se spanzura cu ea...am vazut multe reportaje despre centura la copii...scaunul ala ii inalta, fara el pana la o anumita inaltime, centura aia ii strange de gat...deci aici ar trebui schimbat ceva...

si aici te amendeaza daca mergi fara scaun sau centura..noi am scapat de el, pt ca fiica-mea are aproape 1.60m [:)]

 

pentru copilasii mai mari, exista inaltatoare.

ca acesta, de exemplu.

http://www.nichiduta...-copii-jupiter/

 

pe mine ma enerveaza materialul centurilor de siguranta din masina sotului (skoda nu's'de care), te ciupeste/inteapa marginea centurii in zonele de contact direct cu pielea, in special pe umar/gat.



#8
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 15:19

pentru copilasii mai mari, exista inaltatoare.
ca acesta, de exemplu.
http://www.nichiduta...-copii-jupiter/

pe mine ma enerveaza materialul centurilor de siguranta din masina sotului (skoda nu's'de care), te ciupeste/inteapa marginea centurii in zonele de contact direct cu pielea, in special pe umar/gat.


Da, după 3 ani poți folosi chestia ăsta. ..deși noi în continuarea folosim scaunul în caz ca doarme se simte mai bine.

#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 15:30

fii-mea niciodata nu a dormit cum trebuie in scaun, mereu ii cadea capul cand pe umar, cand in fata. daca se lasa mai jos in scaun, statea cu coloana curbata prea tare. a fost greu pana sa gasim un model de scaun in care sa-i incapa umerii, in majoritatea modelelor pentru varsta si greutatea ei statea cu umerii intepeniti intre laturile scaunului, nu se putea misca, transpira, n-avea stare.

asa ca atunci cand anunta ca vrea sa doarma (la drum lung, spre litoral, de ex), trebuia sa plieze sotul scaunul si sa-l puna in portbagaj, eu sa ma mut pe bancheta din spate, ca sa poata dormi ea pe piciorul meu, pe o pernuta.

daca n-o lasam sa doarma asa si insistam sa doarma in scaun, iesea circ, nu ne mai intelegeam om cu persoana pana la destinatie.

stiu ca nu procedam corect, ca in cazul unei frane bruste sau tamponari, copilul zbura de pe canapea in secunda doi. insa am mizat pe faptul ca sotul este un sofer foarte bun si ne rugam sa nu ne apara vreun tampit in fata/din sensul opus.



#10
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 15:33

M-am exprimat gresit; noi am avut tot inaltator; la asta ma refeream dupa 3 ani  [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -