Sari la conținut

Sari la conținut


Placenta jos inserata


9 raspunsuri la acest subiect

#1
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 09:17

Avem 15 sapt si am fost internată după o sangerare impresionanta cu diagnostic de placenta joaa care acopera total colul. Acum sunt acasa la pat. Dar drul era foarte pesimist. In afara de stat în pat ce se poate face pt a ajuta placenta sa urce macar putin? Mentionez ca am mai avut 2 cezariene inainte

#2
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 12:52

sper sa fie bine pana la final, dar tot ce poti sa faci este sa stai la pat cum a zis si dr, fara pic de efort si stres!!!! Se zice ca aproximativ 90% din cazurile de placenta previa diagnosticate inainte de 20 de saptamani de sarcina, se vor rezolva de la sine pana la sfarsitul sarcinii.

Numai bine!



#3
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 21 septembrie 2014 - 16:41

Cris, afara de ce spune Anda nu mai e nimic de adaugat : odihna, calm, nici un efort. [flo2]

 

Si eu am avut placenta pusa aiurea la bebe3 (se pare ca problemele apar la sarcinile care nu sunt primele). Si bebelina a venit cu 2 saptamini inainte de termen.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 10:19

Cristi, eu am sa incerc sa te incurajez putin.

Am avut placenta jos inserata, hemoragie abundenta, dezlipire de placenta cu un diamteru de 2,8 cm, placenta previa - astea la numai 6 saptamani sub tratament cu alilestrenol.

 

Am stat in pat pana in momentul nasterii. Am avut si tratament cu Gravibinon.

Cand spun stat la pat inseamna ca nu ma duceam decat la baie si eventual sa-mi iau un sandvis.

 

1-2 saptamani/luna am stat in spital. Acolo imi dadeau amestec litic. Acasa luam diazepam si supozitoare cu scobutil pentru ca aveam contractii. Am avut contractii 9 luni de zile.

Copilul a avut pozitie transversala.

 

Scopul era sa reusesc sa tin sarcina pana la 7 luni. 

 

La 7 luni, ca prin minune s-a rezolvat dezlipirea de placenta, placenta previa si am rasuflat usurata. Mi-au dat voie sa ma plimb.

La 41 de saptamani mai ramasese doar copila care se incapatana sa-si mentina pozitia transervala si atunci medicul a hotarat cezariana.

Dupa 3 zile cand m-am dus sa ma internez pentru operatie copila binevoise sa-si ocupe pozitia corecta cu capul in jos drept pentru care am refuzat cezariana si am nascut normal-provocat - cu sala de operatie pregatita alaturi in caz de...

 

===

 

Pe parcursul acestor 9 luni, nicio clipa nu m-am gandit ca nu voi duce sarcina la bun-sfarsit, am fost pozitiva si vesela - chiar daca statul in pat este ingrozitor, teribil de plictisitor si nu l-as mai repeta; acu' 16-17 ani abia aparusera telefoanele mobile iar internetul era prin dial-up - si m-am rugat sa am un copil sanatos.

 

 

 



#5
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 15:09

Mulțumesc mult

#6
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 22 septembrie 2014 - 15:10

Am doar tratament cu utrogestan

#7
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 10:36

Of. Iarasi sange

#8
Alice1983

Alice1983

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 309 mesaje

Postat 16 noiembrie 2014 - 00:21

Buna
Cum esti Cris_2003? Si eu ma confrunt cu aceeiasi problema cu sângerări. Noi avem acum 13 saptamani si de la 11 saptamani au apărut sângerările. Am fost internata vreo 3 zile si s-au oprit, iar miercuri au apărut din nou. Joi s-au oprit si de vineri seara iar. Am tot fost la dr sarcina este ok, dar din cauza placentei e posibil sa mai sangerez. Am tratament cu utrogestan, duphaston, magne B6, no Spa si femibion. Ma rog la Dumnezeu sa urce placenta si sa duc sarcina pana la capat.
Sa speram ca nu tragem decat niste sperieturi si atat!

#9
morenna

morenna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 16 noiembrie 2014 - 18:23

buna fetelor ,din pacate si eu sunt in aceasta situatie,este a doua sarcina ,la prima nu am avut nimic.La 21 de sapt s a vazut ca am placenta jos inserata,sincera sa fiu nici nu prea am bagat in seama la acel moment acest ,,amanunt,, pt ca nici nu prea stiam ce riscuri are,dar la 3 sapt distanta am avut prima sangerare nu foarte puternica dar normal ca m am speriat ,am fugit repede la eco ,bbe era bine ,multumesc lui dumnezeu,mi a dat sa fac no spa injectabil ,scobutil si niste supozitore  a si bineinteles repaos la pat ,dar repaosul a fost si nu a fost pt ca mai avand un prichindel de 3 ani si stand doar eu cu el toata ziua  va dati seama ,am stat si la pat dar a trebuit sa fac si mancare ,sa hranesc copilul,e si astea le faceam si fac stand pe scaun.E si de la prima sangerare la 24 sapt pana in acest moment adica 30 sapt au tot aparut sangerari cel putin odata pe sapt ,odata chiar a fost si un cheag  maricel putin mai mic decat un ou de gaina,iar ultima oara am avut o sangerare foarte abundenta,tin sa mentionez ca aceste sangerari tin doar in ziua cand apar apoi o zi doua mai am o scurgere maronie,dar sper sa duc la bun sfarsit aceasta sarcina si sa am un bebe sanatos,mai am smente cand intru foarte tare in panica si imi vin in minte tot felul de ganduri negre dar incerc sa imi revin.mi ar placea sa mai scriem pe aici fiecare din experienta noastra cu aceasta placenta praevia ,sa ne incurajam si de ce nu sa ramana si pt alte viitoare mamici cu aceasta problema ,cam atat deocamdata,o seara buna



#10
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 18:53

 la noi s-a mai ridicat, nu am mai avut sangerari de la 17 sapt, acum avem 23. sper sa continue sa se ridice pe masura ce mai creste bb




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -