Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2015 (Ciresele de Mai 2015)

sarcina gravida mai 2015

308 raspunsuri la acest subiect

#131
veronicaene

veronicaene

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 12:01

Buna fetelor !Ieri am fost la control si este bine este un bebe energic nu sta o clipa din masuratori va avea piciorusele lungi si suntem foarte bine deocamdata cu dezvoltarea, sexul din pacate mia zis ca nu e sigura si ca 60 % fata dar nu baga mana in foc si sa mai asteptam pana la ecografia morfo fetala care am programat pe 7 ianuarie. 



#132
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 14:20

Voiam sa va zic ca nu exista lapte matern care sa nu fie suficient de bun, de nutritiv, de consistent. intrati pe linkul acesta sa vedeti cum e stomacul bebelusului daca nu e indopat cu lapte praf sa creasca in volum in mod fortat: http://www.overlakeh...omach-size1.jpg

 

Deasemenea cititi despre puseele de crestere https://alapteaza.wo...eu-de-crestere/

sa stiti cand apar, de ce apar si ce inseamna, cat dureaza, cand trec, sa nu credeti ca nu aveti destul lapte daca bebe cere la san non stop zi si noapte in anumite perioade.

Ar mai fi important sa cititi despre greva suptului: https://alapteaza.wo...=greva suptului

 

E fff important sa cititi aceste lucruri inainte de nastere. Deci va rog aruncati un ochi pe aceste linkuri.



#133
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 17:12

Toata sarcina trecuta am avut pofta de cola, pepsi, ciocolata, cafea... si nu m-am abtinut.

Nu am remarcat nimic dubios la fi-mea, nici nu e agitata nici nervoasa, e ok.

Acum nu ma omor dupa dulciuri chiar ca data trecuta, dar pepsi twist beau cu scopul de a taia greata.



#134
agessy

agessy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 20:49

Buna Emilia.m, ma bucur pt tine. Eu mai am de asteptat pana pe 10decembrie.Nu mai pot de nerabdare. Subliniez si eu ce ai spus tu mai sus, nu exista ceva maI bun decat laptele matern, produsul neputand fi reprodus prin nicio tehnica.
Eu am o problema astazi, merg deosebit de des la toaleta.. ma exaspereaza!
m-a mai speriat si nasa-mea cu semnele ei de avort, avum imi pipai burtica din 5 in 5 min sa nu cumva sa se intareasca :(
Asta numai pt ca aseara m-au apucat paranoile, ca am avut o secrerie apoasa sI am crezut ca e lichid amniotic, apoi astazi am ajut o jena la nivelui burtii, nu e durere..uite asa um sentiment. Imi e cam greu sa cred ca e bebe. Mergem pe 15 saptamani, cam devreme. :(
voi ce ziceti?

#135
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 10:00

Neata.

Nu e chiar prea devreme la 15 sapt, depinde mult de pozitionarea placentei si de stratul tau adipos. Eu la prima sarcina am simtit-o tarziu pe Anna (pe la 19 sapt) pt ca aveam placenta anterioara dar acum placenta e posterioara si am momente in care simt fluturarile acelea si abia am intrat in sapt  a 15-a. Contractiile se simt ca durerile menstruale. Intarirea burtii cel putin in cazul meu a aparut mai tarziu, dupa sapt 20, cand deja sarcina era f vizibila si uterul ajunnsese pana in zona buricului.

Poti lua Magne B6 pt a elimina riscul contractiilor.

Eu am imprumutat de la o prietena un monitor fetal si ascult inimioara lui bibi cate putin din cand in cand sa ma linistesc ca e bine. Asa am facut si la sarcina trecuta, am ascultat pana am inceput sa simt constant miscarile si mai ascultam si dupa aceea dar doar in zilele in care nu era prea activa.



#136
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 10:02

Eu mai am de asteptat pana pe 18 decembrie (17 sapt incheiate) ca sa aflu daca bibi e bibi sau bibitza.

Am cautat sa ma programez mai devreme dar nu sunt locuri in zilele in care poate si sotul sa vina cu mine.



#137
camy27mai

camy27mai
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 16:21

Buna burtici :)

 

Si eu voi fi mamica in mai ( pe 9 ar fi termenul )  [:)]  .

 

Sarcini usoare va doresc



#138
agessy

agessy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 20:20

Buna,
m-am uitat si eu de monitor fetal...e mega scump. Exista si mai mici? Sau mai ieftine? Nu cred ca a fost bebe. Zilele astea m-am dereglat de tot. M-am deranjat la stomac :(
Greturile s-au rarit dar cand iti e lumea mai draga, apar si ele..
Eu abia astept sa ajungem la 20 de saptamani si sa folosim stetoscopul.

#139
agessy

agessy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 21:26

Emilia.m super sugestia ta. Am gasit doplerurile fetale :) imi e tare drag, am facut deja comanda...Vine sambata sau luni, abia astept. Multumesc :*

#140
AnaV

AnaV
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 20:47

Buna mamici !
Ma alatur si eu voua, DPN 29 mai.
Sarcini usoare si bebei sanatosi



Etichetat si cu sarcina, gravida, mai, 2015

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -