Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil ff aerian


18 raspunsuri la acest subiect

#1
daniela19_10

daniela19_10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 20:33

Buna seara!

Imi cer scuze daca nu adresez aceasta intrebare la topicul corespunzator..

Am o fetita de 5 ani..pana de curand mergea de 2 ori pe saptamana la tenis de 2 ori la balet si o data la inot.Ideea e ca nu prea e atenta la niciunul din aceste sporturi..nu stiu cum sa-i mai explic si ce sa-i mai zic ca sa fie atenta!Ideea e ca nici eu nu sunt absurda si i-am explicat frumos ca daca ea nu mai vrea renuntam macar pt o perioada dar plange si spune ca ea vrea sa mearga la toate 3..ideea e ca in seara asta a fost data afara de la balet pt ca nu e atenta si nu face ce i se spune(nu chiar tot timpul),iar profesoara s-a suparat ca dupa 7 luni ea inca nu stie diverse miscari.Acum intrebarea este:ce pot sa fac ca sa fie mai atenta?!?! E ff aeriana!!Si cand ii spun sa se imbrace sau sa se spele sau alte lucruri abea face ce ii cer!!Exagerez?Sau ce pot sa fac?Multumesc.



#2
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 20:59

schimba locul unde face balet. poate profesoara nu are cea mai buna atitudine


Editat de Aqai, 17 septembrie 2014 - 21:01 .


#3
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 22:21

Buna seara!

Imi cer scuze daca nu adresez aceasta intrebare la topicul corespunzator..

Am o fetita de 5 ani..pana de curand mergea de 2 ori pe saptamana la tenis de 2 ori la balet si o data la inot.Ideea e ca nu prea e atenta la niciunul din aceste sporturi..nu stiu cum sa-i mai explic si ce sa-i mai zic ca sa fie atenta!Ideea e ca nici eu nu sunt absurda si i-am explicat frumos ca daca ea nu mai vrea renuntam macar pt o perioada dar plange si spune ca ea vrea sa mearga la toate 3..ideea e ca in seara asta a fost data afara de la balet pt ca nu e atenta si nu face ce i se spune(nu chiar tot timpul),iar profesoara s-a suparat ca dupa 7 luni ea inca nu stie diverse miscari.Acum intrebarea este:ce pot sa fac ca sa fie mai atenta?!?! E ff aeriana!!Si cand ii spun sa se imbrace sau sa se spele sau alte lucruri abea face ce ii cer!!Exagerez?Sau ce pot sa fac?Multumesc.

Parerea mea este ca e prea mult si e obosita, banuiesc ca merge si la gradinita.

Pentru un copil de 5 ani e foarte mult,

Mie mi se pare ca nu mai are timp sa fie copil  [flo2]



#4
daniela19_10

daniela19_10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 00:20

schimba locul unde face balet. poate profesoara nu are cea mai buna atitudine

o sa-i schimb,momentan pt o perioada nu o mai duc la balet.multumesc.



#5
daniela19_10

daniela19_10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 00:23

Parerea mea este ca e prea mult si e obosita, banuiesc ca merge si la gradinita.

Pentru un copil de 5 ani e foarte mult,

Mie mi se pare ca nu mai are timp sa fie copil  [flo2]

Da merge si la gradinita.Atunci de ce plange cand o intrebam daca vrea sa renunte la unul din ele,in plus baletul l-am reinceput dupa vacanta de vara,la tenis a avut pauza o luna ,la inot la fel.Nu cred ca e obosita.



#6
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 06:00

E posibil sa vrea sa mearga pentru ca interactioneza cu copii si i se pare distractiv. Sau nu vrea sa te dezamageasca. Dar 3 activitati la  5 ani e foarte mult. Mai bine ramani la 1 sau 2 si in rest joaca cu alti copii in parc, fara reguli impuse de adulti e bine venita.



#7
daniela19_10

daniela19_10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 07:12

Da o perioada o sa ramana doar la tenis.ideea e ca am intrebat si un psiholog daca e in regula si mi-a spus ca da si o sa-mi zica copilul cand nu mai vrea doar ca nu s-a intamplat asta.

#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 07:48

Ii place locul in care o duci, ii plac copiii dar activitatea in sine nu o pasioneaza. Probabil ca miscarile respective de balet repetate la nesfarsit si fara sa vada o finalitate... nu ii spun nimic, motiv pentru care nu mai e atenta. Au avut spectacole? Au avut costume? Penstru fetite e important sa fie printese :).

La inot abia dupa 5 ani incep concursurile (sa vezi daca o sa ia prima medalie ce tragere de inima va avea). La tenis nu ma pricep dar ca peste tot trebuie sa existe momente de genul asta care sa devina motoare pt mai departe.



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 07:54

eu nu stiu ce inseamna.. ca nu e atenta. are totusi 5 ani. profesorii fac antrenamentele adecvat pentru varsta asta? si la gradinita, si in scoala in primii ani, fac activitati de 15-20 de minute, cam cat se pot ei concentra. in rest.... joaca.



#10
daniela19_10

daniela19_10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 08:37

Da aveti dreptate,sunt aceleasi miscari mereu(inclusiv tenis si chiar inot),nu au avut spectacole,ii plac ff mult copii,eu o duceam ca sa faca miscare pt ca nu prea este un copil activ.Am inceput la 4ani cu tenis(repet pt miscare),apoi balet pt gratie si inot la fel pt miscare.M-am ingrijorat pt ca alti copii subt atenti si si dupa atatea luni stiu sa joace/ miscari mult mai bine decat fetita mea.Cred ca o sa continui cu tenisul doar..am si remuscari ca am certat/o f tare aseara..m-am enervat mai mult ca nu mi-a zis ca nu mai vrea.offf azi dimineata imi spunea ba ca ea mai vrea la balet ba ca vrea pauza..


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -