Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

uniforma - intrebare


60 raspunsuri la acest subiect

#1
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 09:36

Buna ziua,

 

Cu 2 saptamani inainte de inceperea anului scolar am primit un email prin care eram anuntata ca incepand cu anul acesta copiii trebuie sa poarte uniforma: cămaşă alba/ tricou polo albe cu ecuson, pantalon/ fusta  de culoare albastru închis si vesta/pulover albastru inchis cu ecuson. Firma recomandata Depot 96.

 

Am vizitat firma respectiva si tricourile – de calitate discutabila, materialul din care sunt confectionati pantalonii nu era doc asa cum era mentionat in oferta primita de la scoala, pentru pulovere/veste aveau doar marimi mici. In plus nici unul dintre aceste articole nu avea imprimat/cusut ecusonul cu insemnele scolii; acesta putand fi achizitionat separat.

 

In aceste conditii am achizitionat tricouri albe din bumbac si blugi din alte magazine.

 

Inca din prima zi de scoala copiiilor li s-a comunicat faptul ca pantalonii trebuie sa fie confectionati din stofa.

 

Date fiind cele de mai sus vin si intreb daca scoala poate impune materialul din care sunt confectionati pantalonii, firma de la care trebuie achizitionata uniforma si numarul de articole ce trebuie purtate zilnic?

 

 

 

 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 09:43

Interesant ca ti s-a recomandat o firma anume. Oare de ce? hmmm [alcool]



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 10:03

daca in regulamentul scolii scrie ca e obligatorie uniforma... atunci e obligatorie. se alege o anumita firma ca sa fie toate la fel. cum se alege... e partea a doua.



#4
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 11:59

O uniforma costa 240 de lei. Ai mai jos preturile:
Tricou (o bucata) 25
Vesta (o bucata) 45
Pullover (o bucata) 60
pantalon (o pereche) 65
ecuson (3 bucati) 45

Intrebarea mea era daca scoala ma poate obliga sa cumpar pantaloni din stofa (vascoza 28%, poliester 70%, elastan 2%) in conditiile in care in regulament se mentioneaza doar ‘pantalon de culoare albastru inchis’.
In conditiile in care cineva decide sa ‘bage’ mana in buzunarul meu nu mi se pare OK sa nu imi exprim opinia.
 



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 12:03

nu, daca nu se specifica firma, poti gasi altceva.... nu ii ajunge oricum un tricou. si nu vad de ce nu ar fi ok altele din alta parte. ca sunt niste tricouri polo normale, nu?



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 12:06


Intrebarea mea era daca scoala ma poate obliga sa cumpar pantaloni din stofa (vascoza 28%, poliester 70%, elastan 2%) in conditiile in care in regulament se mentioneaza doar ‘pantalon de culoare albastru inchis’.
In conditiile in care cineva decide sa ‘bage’ mana in buzunarul meu nu mi se pare OK sa nu imi exprim opinia.
 

Eu sincer...nu prea pricep asemenea ingrijorari!!!

 

Da' ce-o s afaca fratilor,sta la usa scolii si pune copii sa arate eticheta de provenienta?Zau daca pricep...

 

Uniforma este formata din anumite piese...alea sunt obligatorii,nu de unde si cum le procura fiecare,mai ales daca e ceva comun!(ca si culori,format,croiala)



#7
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 12:20

In regulamentul scolii nu este mentionata firma; oferta firmei apare in email-ul primit de la scoala.

 

Si da, vor sta la poarta scolii si nu-I vor lasa sa intre daca nu au 3 articole din uniforma sau li se va scadea nota la purtare.

 

Problema mea sunt pantalonii; pentru ca nu este OK materialul din care sunt confectionati cei de la Depot 96 am optat pentru blugi inchisi la culoare. In fiecare zi li s-a spus copiilor ca pantalonii trebuie sa fie din stofa.


Editat de lala, 17 septembrie 2014 - 12:25 .


#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 12:22

In regulamentul scolii nu este mentionata firma; oferta firmei apare in email-ul primit de la scoala.

 

Si atunci problema este...???????



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 12:29

eu zic ca daca nimeni nu merge cu blugi, trebuie sa iei si eu pantaloni de stofa. se gasesc, sau au cei de la Koton niste pantaloni de doc subtire foarte interesanti. si la Benetton (in reduceri) am gasit. si deci variante sunt.



#10
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 14:35

Si noi am avut uniforma si firma impusa, inca de acum doia ani. Pantaloni, vesta si cravata baieti si fusta si vesta fetele. Problema nu era de uniforma, ci de materiale. Firma venita sa ia masuri si sa faca uniformele, din Bucresti, a dat-o serios in bara. Croieli aiurea, marimi aiurea, si un material cadrilat pe care nu l-am gasit nicaieri in oras ca sa facem noi acasa. Asa ca ne-am chinuit cum am putut, le-am dus pe la croitori sa le refaca pe cele deja platite. A mers timp de doia ani. De anul asta nu mai este obligatoriu materialul acela cadrilat, este suficienta o vesta neagra, pantaloni inchisi, camasa alba.

 

Si statea cineva la usa si ii controla de uniforma, cel putin in prima parte, dupa aceea, mai ales iarna, nu mai statea nimeni sa vada ce au pe ei.

 

Cumpara insemnele scolii, acele ecusoane, si cauta pantaloni, vesta si camasa care sa semene foarte bine cu cele vazute in magazinul acela mentionat de tine.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -