Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015) (cap.4)


239 raspunsuri la acest subiect

#221
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 09:28

Ema, eu am stat foarte mult in masina zilele astea.......am mers si noi multi km si am venit pe scaunul din fata. Noaptea asta a fost prima data cand nu m-a durut delooooc spatele si am stat doar in scaun, cu 3 opriri foarte scurte (1-2 min). Avem in gand sa ne petrecem si sarbatorile (craciun si revel) la ai mei in Austria, dar e cu semnul intrebarii pentru ca voi fi deja in luna a noua si nu stiu daca ma pot risca chiar asa...O sa vad ce zice si doctorita mea si cum o sa ma simt atunci. Acum ramane doar un vis, sa vedem daca poate deveni realitate. :)



#222
Samarineanca

Samarineanca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 11:09

Eu am condus vara aceasta 8000 km, poate sunt inconstienta...dar nu simteam ca e un efort imposibil si cum masina am luat-o abia in iunie (dupa ce asteptasem o viata!!!), bucuria a fost prea mare. Cand am obosit, am cerut sa ne intoarcem acasa, pt. ca am nevoie de odihna. Dar lasa ca de cand stau linistita acasa, m-a apucat constipatia, hemoroizii (!!! ieri am constatat cu groaza), nasul uscat si depresia! [smulgpar]

 

Sotul meu nu are carnet, abia acum face scoala - motiv pentru care e tare stresat si ma streseaza si pe mine! [fri]

 

Acum, ca ma apropii de termen, nu cred ca m-as mai baga la condus la drum lung, dar de mers in masina condusa de altcineva, cu atat mai mult cu cat am toata bancheta din spate, cred ca nu m-as feri. E adevarat ca sunt o fire destul de agitata si sunt obisnuita sa "trag de mine", cum se spune. Habar n-am insa ce simte o femeie insarcinata in ultimele luni, s-ar putea sa imi schimb complet parerea, nu va luati dupa mine [soricel]



#223
Samarineanca

Samarineanca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 11:14

Ionella, la multi ani pentru baiatul tau! Sa creasca mare si puternic!



#224
Samarineanca

Samarineanca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 11:19

Am vorbit ieri cu o prietena care a nascut acum un an si jumatate si imi spunea ca marea problema a fost alaptarea si ca a regretat ca nu s-a ocupat mai mult de pregatirea pentru acest aspect, ca lucrurile nu sunt chiar asa simple cum par si ea s-a trezit complet debusolata si n-a stiut cum sa faca fata dificultatilor aparute (copilul nu sugea, adormea repede la san, apoi i s-au infundat canalelele etc.), asa ca a trebuit sa renunte destul de repede la alaptat.

Voi, mamici care mai aveti copii, ce credeti?



#225
Emmeline

Emmeline

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 19:20

Buna tuturor. Sunt si eu o viitoare mamica de baietel, DPN 20 ianuarie 2015.

Deocamdata recuperez ce ati scris, sa fiu si eu in tema. :)



#226
Emmeline

Emmeline

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 19:26

sambata implinim 26 de saptamani. Inca ma simt foarte bine.Pana acum am luat 6 kg.Voi fetelor cum sunteti? Este cineva care naste la CF 2? Eu am DPN -ul pe 3 ianuarie 2015.

Simona, eu o sa nasc tot la CF 2. :) Ceva mai tarziu decat tine, asa ca sper sa ma tii la curent cum o sa fie... :*



#227
AlynaG

AlynaG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 20:35

Daca vreti perna, de maine este la oferta (34.99 lei) la kaufland :)



#228
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 21:18

Hmm, suna prea bine... o sa merg sa vad ce-i de ea, ca la pretul pe care-l are nu sunt asa convinsa.. 



#229
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 00:50

Ionella, la multi ani pentru baiatul tau! Sa creasca mare si puternic!

Multumim frumos! [flo2]  [flo2]  [flo2]



#230
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 00:59

Am vorbit ieri cu o prietena care a nascut acum un an si jumatate si imi spunea ca marea problema a fost alaptarea si ca a regretat ca nu s-a ocupat mai mult de pregatirea pentru acest aspect, ca lucrurile nu sunt chiar asa simple cum par si ea s-a trezit complet debusolata si n-a stiut cum sa faca fata dificultatilor aparute (copilul nu sugea, adormea repede la san, apoi i s-au infundat canalelele etc.), asa ca a trebuit sa renunte destul de repede la alaptat.

Voi, mamici care mai aveti copii, ce credeti?

Inceputul e greu... si la noi a fost greu la prima nastere, tot asa, nu stiam cum sa pozitionez copilasul, am facut ragade urate, insa... am uitat de tot ce a fost greu... am reusit sa depasim momentul fara prea mult ajutor din exterior ci doar insistand in ciuda durerii si a recomandarii celor din jur de a-i da lapte praf completare, ci doar urmandu-mi instinctul de mama... si el adormea la san, era taaare lenes:D insa il mai gadilam, mai adormeam si eu cu el, si uite asa ne-am facut mar- l-am alaptat pe Alex 1 an si 4 luni. La Alexandra a fost muuuult mai usor. desi a fost cezariana la rece a venit laptele relativ repede ca avea o pofta de mancare si niste falcute puternice... asta a remarcat si fratiorul la una dintre ultimele echo vazandu-i falcutele: "e cam grasa:)))" Ea a papat tzitza 1 an si 10 luni si acum a ramas o mare dragoste:) INsa suntem de acord sa i le dam si lui bb:) 

Edit: am uitat sa pomenesc si de mastita...


Editat de ionella3003, 24 septembrie 2014 - 01:01 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -