Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2015 (Ghiocei de Martie 2015)- cap2


533 raspunsuri la acest subiect

#271
MonalisaC

MonalisaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 30 august 2014 - 10:48

Buna fetele,

 

Am fost la eco, suntem bine sanatosi ...avem 63 de grame si ne miscam mult ...suntem mai avansati cu cateva zile, DT a iesit super bine, fara riscuri ...sunt super fericita.Doctora nu s-a pronuntat definitiv in ce priveste sexul, insa a zis 60-70% baietel ...m-am bucurat enorm desi mi-ar fi placut sa avem si o fetita, insa important este ca suntem sanatosi.

 

Sper ca sunteti bine toate, va pup si va imbratisez cu drag.



#272
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 30 august 2014 - 10:56

Pupici burtici!

In sfarsit reusesc si eu sa mai scriu aici. Asa va invidiez (in sens bun) ca puteti intra mai des sa scrieti. Chiar imi lipseste compania voastra. 

 

Buna venit Annais, sarcina usoara in continuare si bebe sanatos!

 

Valentina, nu stiu daca te ajuta. Eu cand am pierdut prima sarcina am avut menstra dupa o luna.

 

Olimp, ne dai idei si starnesti pofte cu ce gatesti! [pk]  Chiar imi e dor de felul in care sa gateste in Ardeal, a trecut ceva timp de cand nu am mai vizitat rudele de peste munti si imi placea tare mult cum gateau.

 

Noi azi facem fix 10 saptamani. Miercuri am fost la pneumolog la control. Chiar eram nerabdatoare sa ajung, cu raceala care ma incerca si dupa toate cele prin care am trecut in perioada calda. Mi-a facut o reevaluare si a zis ca e mai bine sa ne intoarcem la vechiul medicament pentru controlul astmului, ce nou nu face fata asa cum ar trebui. Cand au fost caldurile mari si abia respiram imi era frica sa nu sufere bebe din lipsa de oxigen. Medicul m-a asigurat ca nu e cazul. 

Acum, sa vedem cum si ce va fi la gineco... numai ca nu stiu inca ce sa fac, cand ma duc... Dupa pneumo am sunat la gineco pt programare si am vb cu medicul care m-a repezit ca e in concediu... mi-a last un gust amar, efectiv mi-a stricat toata ziua, nu stiu daca aveam eu pretentii prea mari de la el sau din cauza hormonilor sunt eu mai sensibila dar cred ca macar de bun simt ma putea lasa sa termin ideea ce o aveam de spus... asadar ca ma duc tot la el sa ii mai dau o sansa, ma duc in alta parte... habar nu am acum. Cert e ca vad ce idei imi mai vin in week-end si de luni aleg o varianta. Numai ca am impresia ca trece timpul, deja la 10 sapt ma gandesc ca ar fi trebuit sa am facut un profil TORCH, o secretie, eu abia astept inca o eco sa vad ca este bebe bine. 



#273
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 30 august 2014 - 11:03

Bravo Cristi si Mona, felicitari! Sa fiti sanatoase si saricna fara probleme in continuare, ma bucur pentru voi!!!! 

 

Lorelei, tin pumnii sa fie bine. Eu am 37+. Si mie imi este frica sa nu fie vreo problema. Apoi ma gandesc ca am destule cunostinte care au nascut au aceasta varsta sau mai tarziu bebei perfect sanatosi, si o parte din ele nici macar nu au facut DT, TT sau amnio. Am doua foste colege de liceu, ambele cu putin mai mari ca mine, amandoua au nascute fetite perfect sanatoase, una acum un an si una acum 3-4 luni. De asemenea doua verisoare de cam aceeasi vasta cu mine au nascut baietei acum aprox 7-8 luni, amandoi perfect sanatosi.


Editat de ana3adnana, 30 august 2014 - 11:03 .


#274
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 30 august 2014 - 11:25

Hm, nu mai inteleg nimic. In stickerul de la Lilipy zicew ca mai am 212 zile iar bebe are 4cm si 5g.

In jurnalul de sarcina pe zile (http://jurnaldesarci...de-sarcina.aspx) la ziua de ieri cand mai aveam 213 zile bebe ar avea 2-2.5cm.



#275
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 30 august 2014 - 16:30

Ana in jurnal sunt numerotate sapt de la ovulatie.

#276
MCrisS

MCrisS

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 30 august 2014 - 16:44

Sunteti? Am o durere destul de puternica pe partea stanga care iradiaza pana sub coaste si in jos pe picior. Sunt ghemuita intr o pozitie si nu ma pot misca ca ma injunghie de nu mai pot. Voi ce ati luat de durere? Stiu ca ati mai scris dar mi e greu sa caut. Va rog! Voi ati avut asa dureri? Si doctorul nu raspunde...

#277
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 30 august 2014 - 17:18

Nospa 40 mg la 4 ore, supozitiare uscosin si scobutil.

Editat de _Micaela_, 30 august 2014 - 17:19 .


#278
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 30 august 2014 - 17:32

Criss, ce faci, cum iti este? Ti-ai revenit?

 

Fetele care ati mai avut, asa rele pot fi durerile in sarcina? Ma speriati. Se poate avea asemenea dureri si totul sa fie ok? Stiam ca mai incolo, cand creste burtica si bebe fiind mai mare poate apasa pe un nerv langa coloana si sa dea dureri.

 

 

Micaela, stiu ca in jurnal se socoteste cu doua saptamani mai tarziu. Tocmai de asta mi-am facut socotelile dupa DPN. Ieri, cand mai aveam 213  zile pana la nastere in jurnal scrie ca bebe are aprox 2-2.5cm iar in sticker azi cand mai sunt 212 scrie 4 cm, diferenta de o zi fiind foate mare.


Editat de ana3adnana, 30 august 2014 - 17:33 .


#279
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 30 august 2014 - 17:44

Ana,nu sunt prea speriata ca e normal sa fie risc de varsta peste 35 ani,sper doar sa nu ceara amniocenteza,desi la mine dr nu a consemnat ca e sarcina obtinuta prin Fiv cu transfer de embrioni congelati de cand aveam 33 ani,a trecut la varsta 36.Acum sper ca intrucat riscurile sunt scazute in interpretarea analizelor de sange si a ecografiei,nu imi va cere investigatii suplimentare.Tu ai facut DT?Cum te simti dupa introducerea vechiului medicament?
MCris,sper ca esti bine.Daca nu te lasa durerea poti sa suni medicul,dar cred ca durerea e data de pozitia corpului,astfel incat atunci cand schimbi pozitia ar trebui sa treaca.In principiu crampele trec cu No Spa .
Am facut si noi prima plaja.Apa e ok,dar unde suntem cazati e cam plin de bolovani,maine vom cauta alta plaja.Fiica-mea nu vrea sa stea desculta pe nisip,nu il suporta si nu vrea nici in apa.O mica fandosita,sper sa o conving pana plecam sa stea desculta si sa faca baie in mare.Ideea de piscina nu ma tenteaza mai ales cand exista mare.

Editat de lorelei78, 30 august 2014 - 17:45 .


#280
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 30 august 2014 - 18:26

Lorelei sunt bine, multumesc. Intotdeauna m-am impacat perfect cu acest medicament. Numai ca in cazul astmului periodic trebuie evaluari si incercari de a se schimba cu un medicament mai slab sau care se administreaza mai rar. Acesta de acum are doua administrari zilnice si e compus din doua substante de diferite concentratii, una care actioneaza pe termen lung si una pe termne scurt, cu dilatarea plamanilor ca sa zic asa, sa pot ispira cat mai mult oxigen si sa expir apoi totul afara. Cel ce l-am avut de incercare timp de doua luni era compus dintr-o substana de concentratie mai mare care actiona numai pe termen lung si se lua doar odata pe zi. Cum nu am avut acea substanta care actiona imediat nu puteam sa am remediu in vreo eventuala criza, cum ar fi neputinta de a respira la efort, caldura... Asa ca ne-am intors de unde am plecat.

 

Nu, din pacate nu am facut inca DT, de fapt nimic, nici o analiza. De asta m-am suparat pe medicul ginecolog, pentru lipsa de comunicare. Cand am fost acum 3 saptamani la el la sfarsit l*-am intrebat cand mai vin data viitoare, ca nu imi zicea nimic. SI a zis: "pai nu stiu unde voi fi atunci, daca voi mai fi aici, imi dati un telefon si vorbim, dar ma sunati numai in caz de urgenta". Pentru ca tocmai venisem la el (la 6.5 sapt) cu 2 randuri de analize de sange date unul inainte de a stii de sarcina de catre penumolog si imediat ce am aflat de sarcina de catre medicul de familie, medicul ginecolog a zis ca am dat destul sange si facem data viitoare alte analize. Acum am facut cum a zis el, l-am sunat inainte ca sa stiu cum fac programarea, e la cabinet sau nu (din exprimarea lui puteam sa pricep ca nu va mai veni la cabinet si ma putea chema numai la spital sau se muta la alt cabinet) si sa stiu ce analize facem, ma pregatesc pentru DT, profil TORCH... deja avand 10 s mi se parea tarziu. SI cand dau telefon si ii zic ca mi-a spus sa revin pentru a stii cand/unde sav mi-o reteza ca e in cocnediu si se intoarce dupa 1 sept... vorbim atunci. Pai dupa 1 sept cand fac eu programre la clinica daca ma cehama acolo? la 11 sapt in cel mai bun caz... corect? daca gasesc ora libera... ca si data trecuta abia mai avea liber vreo doua ore de consult...

 

Cat despre plaja, si noi suntem la fel, daca e exista mare, stradnul sau piscina nu au nici un farmec. Eu zic sa stai linistita si sa profiti de mare, de soare... o sa se dea copila pe brazda si o sa intre in apa. Asa si cu baiatul de 2 ani al unei prietene, nu intra in apa neam, ca cica e rece :-) (asa stia de le bunicul, cand mergea la garla la tara, ca sa nu aiba neplaceri cu el, al batran ii repeta intruna copulului, nu intra in apa ca e rece). Pana la urma s-a rezolvat, cu o piscina gonflabila, au adus apa din mare si tot asa a intrat copilul in apa.

 

 

Mamaaa, cata romanul am scris... gata, termin aici si povestesc altceva in alt mesaj  [batcap]


Editat de ana3adnana, 30 august 2014 - 18:27 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -