Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 5


290 raspunsuri la acest subiect

#11
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 08 august 2014 - 15:25

La mine la munca imi cauta nod in papura si acum,......m'au pus sa fac niste verificari din martie 2013 chipurile sunt cam multe greseli in procedura si e mai bine sa stau peste prigram neplatita sa le corectez decat sa intru cu o colega (care vrea sa isi dea demisia doar ca inca nu a anuntat oficial) in comisia de disciplina.....niste magari....fix pe noi 2 ne'a luat la cautari....eu care sunt gravida si colega mea care vrea sa demisioneze de luna viitoare.......



#12
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 08 august 2014 - 15:35

Buna burtici! Am lipsit de  aici o perioada, fiindca am fost prinsa tare cu munca. Dar sa stiti ca mi-a fost dor de voi toate.

Colostru eu nu am. Si nici dureri de burtica. Atat am citit azi.

In rest baietelul meu e bine, creste. Am facut morfologia fetala si a fost totul in regula. Are aproape juma' de kilogram ! :)

Am inceput sa-l simt si in partea de sus a burticii, dar nu loveste mereu acolo. Cred ca defapt face tumbe multe. Oricum isi face simtita prezenta de mai multe ori pe zi.

Aaaa, si saptamana asta nu m-am putut abtine si i-am cumparat primele hainute!!! Am luat o salopeta si un costumas..... stiu ca e cam devreme dar am fost complet neajutorata cand le-am vazut asa dragalse!!!!

 

BEBE_34.JPG

Am atasat si o poza cu baietu' lu' mama.



#13
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 08 august 2014 - 15:43

Buna si de la noi.

 

Astia de la munca in sfarsit au hotarat sa angajeze pe cineva la noi in birou, o sa avem o noua colega de luni, abia astept sa-I predau totul si sa plec acasa!!

 

Andreea, neoficial, nu te poti "imbolnavi" vreo luna?! Si apoi poti intra in prenatal. Din cate stiu, tu esti cu vreo saptamana mai avansata ca mine, iar eu mai trebuie sa muncesc maxim o luna, dupa care pot intra legal in concediu. Si pentru ca mai am concediu de odihna, o sa scap mai repede de-o luna, deja 1 septembrie ma va prinde acasa.

 

Si cat esti in concediu, nu te pot concedia!



#14
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 08 august 2014 - 16:20

Miky am luat in calcul ipoteza asta....dar medicul de familie imi mai poate da doar 10 zile....iar de la gineco e mai complicat...ca ar trebui sa ma duc la Buc sa vb cu Dr mea si sa imi faca o internare fictiva la ea la Polizu abia apoi sa imi dea concediu.....

Mi'a zis ca pot intra in prenatal la 29 saptamani....adica peste 4 saptamani......as mai avea luna asta de munca si prima saptamana din septembrie....

dar ma gandeam sa imi iau cele 10 zile de la medicul de familie exact inainte de prenatal



#15
monalexa

monalexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 august 2014 - 16:49

monalexa, la mine curge doar din dreptul...dar stai sa vezi cum o sa fie cand alaptezi: pui copilul la un san, suge, dar in acelasi timp incepe sa-ti curga lapte din celalalt, de-ti vine sa muti repede copilul, apoi curge din celalalt, iar iti vine sa muti copilul, mai-mai sa-l faci elicopter...

oana, hai c-o sa fie bine!

 

:))) ce tare ai fost!



#16
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 08 august 2014 - 16:51

10 zile de la medicul de familie inseamna 2 saptamani, Stiu ca's zile calendaristice, dar iti da intai 5 zile, si apoi il prelungeste cu inca 5. STiu asta de cand am avut eu varicella, si mi-a dat 2 concedii, si nu 1. Nu intelegeam de ce, si mi-a explicat ca daca imi da unul prinde si week-endul si perd 2 zile degeaba.

Cat despre concediul de la gineco, nu scrie nicaieri in lege ca trebuie sa ti-l dea doctorul din Bucuresti. Nu stiu nici de ce vrei sa te complici cu internarile, doar ca sa iei 100% presupun, ca la 75% iti da orice medic. Si cred ca 25% pentru 2 saptamani cat ai tu neacoperite, merita daca le pui in balanta cu stresul si statul peste program.



#17
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 08 august 2014 - 17:23

Da asa este....dar prb mea este ca nu cunosc nici un medic in Galati cu care as putea sa vb ptr un concediu....nu e vorba de bani ca nu ma afecteaza la indemnizatie.....dar chiar nu stiu unde m'as putea duce....iar medicul meu de familie mi'a zis ca pot lua concediu doar daca ma duc printr'o cunostinta la cineva



#18
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 08 august 2014 - 17:26

medicii de aici sunt tare scarbosi....nu se uita la tine daca nu le bagi bani in buzunar si nu te au in evidenta la cabinetul lor privat....

Eu de asta am si hotarat sa tin sarcina la Bucuresti...macar dau un ban dar stiu ca sunt tratata cu respect



#19
LoryAndre

LoryAndre

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 08 august 2014 - 21:25

Buna fetelor! Ca sa fiu in tema cu voi....colostru inca nu am..dar cand sunt obosita...am ceva dureri de de burta in partea de jos..care au inceput de vreo cateva zile..sper sa fie trecatoare, ca sunt foarte deranjante:(...

Cred ca intr-un final imi simt si eu bebelina..dar asa, foarte finut...

Va doresc un week-end  cat mai relaxant :)



#20
LoryAndre

LoryAndre

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 08 august 2014 - 21:30

Am si eu o intrebare pt voi....daca DPN il am pe 24.12....cam pe cand as putea intra in prenatal? Ca doctorita de fam e plecata in concediu..si pe ginecolog am cam uitat sa il intreb... Eu am calculat ca undeva in 10-15 oct...da vad ca voi aveti toate ceva mai devreme..poate nu am calculat eu prea bn ?!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -