Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Martie 2015 (Ghiocei de Martie 2015)

gravida sarcina martie 2015

497 raspunsuri la acest subiect

#191
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 20:59

Ana,iti tin pumnii maine la pneumo,sa vii cu vesti bune.
Noi am fost la dr azi cu Clara.Concluzia pediatrei a fost ca nu papa din cauza dintilor si ca nu avem ce face,e o perioada si va trece.Ea e multumita de cresterea in greutate a Clarei si mi s-a spus sa nu o fortez cu mancarea,sa-i dau lapte si ce mai vrea ea sa manance.

#192
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 23:02

Draga de ea, sper ca dintisorii sa iasa cat mai repede si sa nu o mai chinuie pe Clara.

Multumesc de ganduri bune, imediat ca ma intorc acasa maine va scriu cum a fost.



#193
paula86

paula86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 08:06

neata frumoaselor [flo2]

 

ana sper ca e totul bine la pneumo...vino cu vesti buna!!!!!

 

vallentina imi place ca esti optimista ! continua asa si nu baga in seama visele!

 

olimp si lore super de voi ca aveti cate un omusor care va face sa ardeti calorii!

 

Fetelor acid folic de 5 mg e bn? M-am gandit si eu la analize dar nu e prea mult sa astept pana in saptamana 11 (atunci cand o sa ma intorc)?

 

Am si eu usoare intepaturi in partea inferioara a burticii...cam pe la ovare...e normal?

 

va pup si va imbratisez [i]



#194
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 08:58

Paula,e bine sa iei Acid Folic de 5 mg.Daca faci analizele in Ro,cred ca e bine sa ti le citeasca oricum cineva tot in Ro pt ca daca ti le citeste cand te intorci e cam acelasi lucru cu a astepta pana la 11 saptamani.
Intepaturile sunt ok,eu le-am avut toata sarcina trecuta si acum le am iar.Atata timp cat sunt usoare e normal sa fie.

#195
paula86

paula86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 09:20

mersi lore !

 nici nu m-am gandit altfel , le citesc tot in RO sa ma asigur ca totul e bn....as vrea sa imi fac si un tampon vaginal pt ca ca o inconstienta nu am tratat  o scurgere urata pe care o aveam  inainte sa raman [batcap] [batcap] [batcap] , si nu as vrea ca inconstienta mea sa afecteze in vreun fel pe bebe!

 Intepaturile mi se par usoare , nu vreau sa ma alarmez....ms ca m-ai mai linistit!



#196
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 09:48

E bine sa faci o urocultura,de fapt chiar e indicat sa o repeti lunar.Infectiile urinare netratate sunt periculoase pt bebe.Nu stiu ce e tampon vaginal.Secretiile stiu ca se fac mai tarziu in sarcina,in ultimul trimestru si ca ar afecta o infectie doar daca nasti natural.Dar e bine sa verifici cu dr.

#197
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 15:59

Buna scriu rpd de la lucru. Am fost la dr am vazut si auzit inimioara e perfect

valentina si eu am patit asta intre cei 2 baieti. E f greu dar o sa vezi ca data viitoare va fi bine. Cu chiuretaj se reface total enfometrul si asta e bine pt tine.


Mi rauuuuuuuuuuu

#198
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 15:59

Buna scriu rpd de la lucru. Am fost la dr am vazut si auzit inimioara e perfect

valentina si eu am patit asta intre cei 2 baieti. E f greu dar o sa vezi ca data viitoare va fi bine. Cu chiuretaj se reface total enfometrul si asta e bine pt tine.


Mi rauuuuuuuuuuu

#199
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 16:15

Cristi,felicitari pt inimioara!
Fetelor,eu deja parca am capatat burtica de graviduta.Am 8 saptamani.Nu stiu daca mi se pare.La prima sarcina la 11 saptamani se vedea bine burtica.

#200
ana3adnana

ana3adnana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 18:55

Buna fetelor!

 

Super Cristi! Ce veste buna, ma bucur pt  tine!

 

Uff, ce trista sunt ca nu pot scrie in timpul zilei, avem restrictii la serviciu si nu ne putem contecta :-(

Asadar, la pneumo e bine pana acum! respir bine, nu se aud haraituri in plamani, noul tratament este ok. Dar... cum mereu este un dar... am tensiunea 13 cu 9 si dr nu ii place, a zis ca aia mica e prea mare... sa am grija la sare...

SI la analizele de sange date de ea saptamana trecuta mi-au iesit (ca de fiecare data de cand am astmul) eozinofilele mari si VSH. Stiam ca e din cauza plamanilor numai ca dr. a zis ca per total eozinofilele nu depasesc limita admisa ceea ce e bine si poate fi si din cauza ficatului (ea coroborand si cu alta analiza) si ca as putea avea ficatul cu depuneri.  Astfel ca indicatia dr a fost ca daca tot ma duc saptamana viitoare la eco sa nu fac doar pt uter, sa fac una abdominala sa se vada si ficatul sa stim cu ce avem de-a face...(si eu inca nu am gasit medicul la care visez... medicul care sa nu ma faca sa nasc mai devreme cu x zile pt ca intra in concediu sau trebuie sa intre de garda, imi doresc sa pot naste natural si sa avem parte eu si bebe de "ora magica" si de contactul "skin to skin"). Sunt putin suparata pt ca azi am vorbit cu o foarte buna prietena ca carei cumnata a nascut de curand si care a patimit cate ceva. Cei pe care ii considerau medici, in care isi pusesera baza, s-au dovedit fara suflet, le spuneau ca bebe este mic, doar 2700g, ca trebuie mama taiata urgent si scos copilul si tot felul de astfel de infricosari... Evident ca s-a dovedit ca respectivii doar vroiau niste bani in plus femeia nascand un bebe perfect sanatos de 3000g.

 

SI mie mi se pare ca deja se vede burta, desi am doar 5s3z. Eu aveam oricum cu un colacel de grasime in jurul burticii (pana acum vreo 2 luni talia mea era aprox 80 cm la 171 inaltime). Acum dimineata am 90 si seara 93 in talie... dar de fapt sunt doar gazele, asa-i?! Nu mai scap de ele  [smulgpar]

 

Si eu tot acid folic de 5mg iau, de cand am avut primul test de sarcina pozitiv, la 28 de zile, m-am dus si mi-am cumparat. Anul trecut am luat vreo 5-6 luni incontinuu in speranta ca raman insarcinata si nimic... si acum, paf!!! 


Editat de ana3adnana, 29 iulie 2014 - 19:00 .




Etichetat si cu gravida, sarcina, martie, 2015

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -