Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV in Ungaria 178


487 raspunsuri la acest subiect

#341
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 12 septembrie 2014 - 13:51

anca..nu renunta la batalie..., razboiul nu este inca pierdut , ai vorbit cu medicul ce a zis ,. pune utrogestan...600/zi poate cine stie , nu vreau sa-ti faci mari sperante..dar pana la proba contrarie...



#342
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 07:01

a, inca ceva: alina_md, se poate face PGD la Kovacs? stii cat costa si ce riscuri are?

da se face . nu sunt riscuri de a pierde embrionul. voi mai discuta cu el inca o data pe 9 octombrie. tot fiv+pgd se face si in grecia l genesis iar medicul de legatura este dr Vythoulkas de la medsana din bucuresti. Si el ne-a spus acelasi lucru. Urmeaza sa vad ce zice dr P K si apoi decidem



#343
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 07:15

Fetelor si eu am pierdut bătălia.... Beta de luni ziua 14 - 145, miercuri ziua 16 - 199, vineri ziua 18 - 209...urmatoarea cred ca va fi in scădere. Din păcate nu a fost sa fie nici de data asta. Am crezut ca fiv-ul va reuși pt ca celelalte 2 sarcini avute au fost naturale dar extrauterine, una de 9 saptamâni cu cord format. Am crezut ca singura mea problema este implantarea gresita si ca fiv-ul este rezolvarea. Se pare ca nu... Trebuie sa fac analize pt restul mutatiilor dar sa-mi revin un pic.

anca imi pare rau. stiu cum este am trecut prin asta de 3 ori pana acum.......in fine........

eu dupa 3 fiv-uri 14 blasto si deci 8 et -uri am ajuns la concluzia ca o cauza clar exista. daca nu stii cauza inseamna ca nu te-ai cautat destul. Daca o sa cauti pana gasesti cauza si o stii atunci sasa este de  50% sa ai reusita, daca nu e doar nimereala si noroc.

eu fac fiv-uri de 2 ani, am pierdut timp pretios (ca sa nu mai zic de bani) si daca as fi stiut mi-as fi facut de la inceput urmatoarele analize (dar le-am facut acum):

SETUL STANDARD FIV CU AMH, HCG, HIV SI TOATE ALEA (PE CARE SIGUR LE AI DEJA) APOI

 

AMANDOI: CARIOTIPUL DE CUPLU

SOTUL: SPERMOGRAMA ,SPARMOCULTURA FRAGMENTARE ADN SPERMATIC, MICRODELETIILE PE Y (daca sunt ok sansele deja sunt excelente)

TU: TESTELE COMPLETE DE TROMBOFILIE EREDITARA, SETUL TORCH, HISTEORSCOPIE.

 

daca stiam sa mi le fac acum 2 ani sigur sansele erau mai mari.......asa am pierdut timp aiurea.......... am ajuns sa le fac dupa atatea alte proceduri si alte consulturi si alte sperante pierdute

eu acum asa as face.........decizia este a ta.

 

o cauza exista! Nu renunta!

te imbratisez!



#344
Ivanka36

Ivanka36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 21:26

Buna seara fetelor!

 

Nu am mai scris de ceva timp, dar va citesc constant...

 

Olimp, ma bucur ca sarcina evolueaza bine.... [:)]  Pitica ta ce mai face?

 

Ancahor, sa speram ca saptamana viitoare totul o sa fie bine, am si eu o prietena care a avut probleme asa ca si tine, insa, oscilatii mult mai mari la analize, ginecoloaga ii spunea tot timpul ca ceva nu e in regula, sa nu isi faca mari sperante...si totusi Dumnezeu e milos si chiar maine face botez la fetita.... sper sa ne dai vesti bune saptamana viitoare [flo2] 

 

alina_md, imi pare rau pt nereusitele tale [flo2] , multumesc ca ai scris ce analize sunt importante inainte de Fiv, in incercarea de a marii sansele de reusita...sunt informatii pretioase pentru cineva care e abia la inceput de drum...noi, vrem in toamna asta sa ne facem analizele, sa rezolvam problemele ce sigur o sa apara ( prolactina marita, infectii, etc.) si sa am o prima intalnire cu PK pana la sf. anului, ca din ianuarie sa incepem procedurile.

 

Eu, am 37 de ani si timpul e fff pretios...prin urmare, as vrea sa fac tot ce se poate pt a rezolva din timp unele probleme...

 

Multumesc, si daca considerati ca ar mai fi ceva analize de facut, va rog sa imi spuneti...

 

Noapte buna!!!



#345
crina_29

crina_29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 23:18

buna fetelor ,ma ingrozesc cata lume are probleme cu mutatiile .

cand e cazul sa faci analizele pt trombofilie si care?

 

anca sa stai linistita si sa gandest pozitiv ca va fi bine 

pupici 



#346
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 08:26

ivanka suntem bine , ilinca este o strengarita,,,toata ziua alearga , am bifat prima scortica in genunchi..fara plansete doar am vazut-o  pe piciorul ei , cred ca era prea preocupata cu alergatul decat sa planga..

 

cu sarcina pana acum e ok , DT e bun , astept urmatoarea eco , am emotii de drept...poate voi afla si sexul la bb2 ..



#347
Ivanka36

Ivanka36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 11:09

te inteleg Olimp, si nepotica mea, abia a implinit un anisor, face 2, 3 pasi singurica si ieri a dat cu capul de canapea...ce sa iti spun, nu sunt mama ei, dar, cred ca nu am respirat cateva momente....

 

sa ai o sarcina usoara, si daca afli ceva sa ne spui si noua.... [flo2] [flo2] [flo2]



#348
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 07:52

buna fetelor ,ma ingrozesc cata lume are probleme cu mutatiile .

cand e cazul sa faci analizele pt trombofilie si care?

 

anca sa stai linistita si sa gandest pozitiv ca va fi bine 

pupici 

pt trombofilie trebuie sa faci testele complete de trombofilie ereditara " care costa cam 850 lei

cand e cazul sa le faci? daca ma intrebi pe mine dupa prima sarcina pierduta sau chiar inainte daca stii de ele ca sa nu fie ceva si sa risti si sa se opreasca in evolutiue. Daca intrebi medicii.........nu sunt analize uzuale si nu se gandesc la ele decat dupa 3 SOE si 1-2 fiv-uri ceea ce mie mi se pare.......aiurea.



#349
crina_29

crina_29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 08:02

multu alina de raspuns!!!!

fetelor maine incep stimularea cu gonal f si gonapeptyl  injectabil

viamina e,magnerot,aspirin protect

sper sa fie cu noroc desi  spermograma sotului e dezastru ,am inteles de la medic ca o sa faca icsi si pcsi tot ce e nevoie



#350
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 20:56

Fetelor a mers cineva la clinica Versys din Budapesta? Mi a fost recomandata de dr adrian bors din iasi si domnul doctor spune ca au mare experienta ci pgd si pgs in fiv. Desi merg la dr pk in octombrie vreau sa iau in calcul mai? multe optiuni.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -